356

356



347


Pokrzyk "wilcza-jagoda

przenosi się nasiona do ciepłego pomieszczenia, aby się ogrzały, a nawet zaczęły nieco kiełkować. .Bezpośrednio przed siewem odsiewa się nasiona na sitach i przesusza nieco na powietrzu.

Można również stratyfikować nasiona w jagodach; oczyszcza się je wówczas bezpośrednio przed siewem.

Poza stratyfikacją można stosować różne inne sposoby pobudzania nasion do kiełkowania, jak np.:

1)    przedsiewne kiełkowanie nasion w temperaturze 20—35°; kiełkowanie przerywamy, gdy 1—2% wykazuje nieznaczne nabrzmienie w miejscu pojawienia się kiełków;

2)    nagrzewanie nasion w wodzie o temperaturze 40—45° w ciągu 2—3 godzin; moczenie nasion przez 24 godziny przed siewem w 25% roztworze wody wapiennej;

3)    skaryfikację, tj. ocieranie nasion szklanym papierem w celu uszkodzenia twardej okrywy nasiennej itp.

Tak przygotowane nasiona wschodzą w cieplarni lub w ciepłym inspekcie energicznie i równomiernie, wykazując do 80% siły kiełkowania.

Nasiona możemy wysiewać do inspektu lub na rozsadniku. Siew do inspektu łub do skrzynek w umiarkowanej ciepłej szklarni przeprowadza się w lutym — marcu. Na wyprodukowanie siewek potrzebnych do obsadzenia 1 ha potrzeba około 30 okien. Wysiew w rządki co 4 cm. Ilość straty fikowanych nasion na 1 okno 10—15 g. Nasiona wschodzą w temperaturze około 20° po 20 dniach. Na 10—15 dni przed wysadzeniem należy rozpocząć hartowanie rozsady.

Najpraktyczniejszy jest jednak siew nasion jesienią wkrótce po dojrzeniu i zbiorze (wrzesień — październik) na rozsadniku. Podlegają one w ciągu zimy naturalnej stratyfikacji i wschodzą wiosną równomiernie w ilości do 90%.

Rozsadnik powinien znajdować się w miejscu zacisznym, najlepiej pół-cienistym, np. w lesie lub parku, na dobrej glebie próchnicznej, nie kwaśnej, a wolnej od chwastów. Wysiew przykrywa się cienką warstwą nie zakwaszonej próchnicy leśnej lub liściówki. Rozsadnik należy stale utrzymywać wilgotno. W razie bardzo wczesnego wysiewu (późnym latem) zasiew wzejść może jeszcze tej samej jesieni. W takim razie siewki przezimują przykryte na zimę gałązkami szpilkowymi lub liśćmi.

Wysiew jesienny na rozsadniku daje bardzo dobre wyniki.

Można też wysiewać pokrzyk jesienią wprost na miejsce stałe. Sposób ten jest dobry, gdyż unika się przy tym przesadzania, którego pokrzyk nie lubi. Metoda ta nadaje się dla terenów leśnych, parków, zarośli o dobrej glebie próchnicznej, przede wszystkim zaś dla podsiewów i półupraw.

Zakładanie plantacji. Gdy rośliny mają po 2—3 pary liści, wysadza się je w pole w rzędy odległe o 40—100 cm, w rzędzie co 30—60 cm.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Image (12) Belladonnae foiium - Liść pokrzyku Atropa belladonna - Pokrzyk wilcza jagoda Solanac
Pokrzyk i bielun Air o pa belladonna l. Solanaccae Pokrzyk wilcza jagoda Psiankowatei fi?** 3. Kt&a
SWScan00051 Krajowe Centrum Informacji ToksykologicznejŁódź 193    POKRZYK WILCZA JAG
58951 Picture181 ^trepa bałładonna L. Pokrzyk wilcza jagoda
Pokrzyk i bielun Pokrzyk wilcza jagoda    At ropa belladonna L. Psiankowate
str070 71 5. Pokrzyk — wilcza jagoda (Atro pa belladonna L.). Bylina osiągać półtorametrową
37979 IMG 54 (2) Pokrzyk wilcza jagoda Atrapa belladona jest to wieloletni krzew pochodzący z Europy
Atropa?lladonna pokrzyk wilcza jagoda Platę XVII.—Atropa VeUadonnu (Deadly nightshaćc). (From Jack
. Pokrzyk .wilcza-jagoda 343 mineralnymi dając na 1 ha: po 2,5—3 q nawozów fosforowych i potasowych
Pokrzyk wilcza-jagoda 345 Poza bezpośrednim zastosowaniem w lecznictwie, pokrzyk używany jest jako s

więcej podobnych podstron