609

609



15.7. WYKORZYSTANIE WODORU

do obniżenia temperatury pracy ogniw SOFC (700°C), co pozwoli na ułatwienie ich budowy. Aby ogniwo SOFC mogło efektywnie pracować w niższych temperaturach (600 -i- 800°C), konieczne jest zastosowanie stałego elektrolitu tlenowego wykazującego w tych temperaturach duże przewodnictwo jonowe oraz materiałów elektrodowych o odpowiednich właściwościach transportowych i katalitycznych [15.66], Ogniwa te znajdują się w zaawansowanej fazie badawczej.

Ogniwa paliwowe średniotemperaturowe (PAFC) i wysokotemperaturowe (MCFC i SOFC) mogą pracować jako samodzielne jednostki, w układach skojarzonych lub we współpracy z turbinami parowymi i gazowymi. Gazy odlotowe z anody zawierają również H2, CO i CH4, dlatego też po zmieszaniu z powietrzem zawartym w odlotowym gazie katodowym zostają dopalone w komorze dopalacza, a spaliny zasilają turbinę gazową. Spaliny odlotowe z turbiny gazowej zasilają kocioł odzyskowy, w którym wytwarzana jest para wodna do napędu turbiny parowej.

Ogniwa paliwowe charakteryzują się nie tylko dużą sprawnością wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, ale i stosunkowo małą uciążliwością dla środowiska w miejscu ich pracy. Bardzo dobrze nadają się jako rozproszone źródła energii elektrycznej i ciepła. Problemem są ciągle wysokie koszty inwestycyjne (koszty materiałów) oraz stosunkowo krótki czas życia ogniwa, które ocenia się na 5 —10 lat. Można się spodziewać znacznego rozwoju i stosowania ogniw paliwowych po 2020 roku.

15.7. WYKORZYSTANIE WODORU

W porównaniu z innymi paliwami wodór zapewnia sprawniejszy proces spalania i jest paliwem ekologicznie najczystszym. Może być wykorzystywany w silnikach spalinowych, ogniwach paliwowych, kotłach, palnikach, piecach itp.

Większa wartość opałowa wodoru (120 MJ/kg) w porównaniu z gazem ziemnym (48 MJ/kg) i większa jego lotność pozwala na stosowanie większych prędkości wodoru niż gazu - zwiększa się wykorzystanie rurociągów transportowych. Duża lotność (cząstki wodoru są bardzo małe) powoduje jednak większe straty wodoru w rurociągach i zbiornikach, gdyż dyfunduje on przez metale. Straty wynoszą ok. 1% masy zmagazynowanego wodoru na dobę.

Transport gazowego wodoru rurociągami na duże odległości jest technicznie możliwy i tańszy od przesyłania energii elektrycznej. Wodór jest łatwiejszy i tańszy w magazynowaniu niż energia elektryczna i może być magazynowany w postaci gazowej (zbiorniki ciśnieniowe 20 ~ 60 MPa), ciekłej (w temperaturze —253°C - zbiorniki termoizolowane) oraz stałej w postaci wodorków metali (związków wodoru z innymi pierwiastkami) lub w postaci związków chemicznych (amoniak, metanol). Poszukuje się superlekkich metali o bardzo dużej porowatości. Transport wodoru przez istniejące rurociągi gazu ziemnego choć jest możliwy, to również wątpliwy. Prawdopodobnie do budowy takich rurociągów i zbiorników magazynowych należałoby użyć bardzo drogich stali austenitycznych, które odznaczają się znacznie mniejszą przepuszczalnością niż inne stale.

609


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
8 (38) Wykorzystując icrmoelcmcnt do pomiaru temperatury, należy zmierzyć: a)    napi
4. Wykorzystanie multimetru do pomiaru temperatury (punkt opcjonalny - zapytać prowadzącego) Większo
2. 3. Termoelektryczny hełm chłodzący. Jest to urządzenie, które wykorzystuje się do obniżenia
Img00187 191 Ciekły roztwór wzbogaca się w Ga, co prowadzi do obniżenia temperatury i bardziej inten
CIMG2775 no do gwałtownego obniżenia temperatury „matki” aby wywołać wrażenie odrzucenia (co
Zarz Ryz Finans R1137 1 1. Wykorzystanie swapów do zarządzania finansowym ryzykiem cenowym 337 mej w
Picture 8 Art.57.i Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzieleni
karta pracy 1 Przyjrzyj się poniższym obrazkom. Co jest na nich prawdą, a co nie? Skreśl na czerwono
J (14) klejonym w tym miejscu do pokładu od wewnątrz kadłuba. Ten sposób osadzenia platformy pozwoli

więcej podobnych podstron