3tom317

3tom317



10. TECHNIKA ŚWIETLNA 636

10.3.5.    Typowe odmiany i właściwości eksploatacyjne lamp metalohalogenkowych1

Od czasu wprowadzenia lamp rtęciowych poszukiwano możliwości poprawienia ich barwy. Zostało to osiągnięte przez dodatkowe wypełnienie jarznika metalami innymi niż rtęć, o różnych temperaturach barwowych i różnej sprawności energetycznej. Metale te odparowują przy niższej temperaturze jarznika. Przykładem związków najczęściej używanych są halogenki metali. Reakcja chemiczna zachodząca w jarzniku przy temperaturze ok. 3000 K przebiega następująco: halogenek metalu metal+ + halogen ~. Ponieważ poziom wzbudzenia halogenów jest niższy niż rtęci, otrzymano inny typ lampy. Rtęć w lampach metalohalogenkowych nie jest już podstawowym źródłem promieniowania, ale staje się elementem regulującym napięcie wyładowania i warunki cieplne w jarzniku.

Obecnie jest stosowanych więcej niż 50 metali, o różnych temperaturach barwowych, umożliwiających produkcję różnych typów lamp. Można je podzielić na trzy grupy:

—    promienniki 3-pasmowe, oparte na widmie sodu Na, talu Tl i indu In;

—    promienniki wielopasmowe, uzyskiwane przy zastosowaniu pierwiastków metali ziem rzadkich, głównie scandu Sc, dysprozu Dy, tulu Tm, holmu Ho;

—    promienniki molekularne o widmie pseudociągłym, wytwarzanym przez jodek cyny SnJ2 i chlorek cyny SnCl2.

Lampy metalohalogenkowe mają znacznie większą skuteczność świetlną i dobrą dokładność oddawania barw (Ra « 60 90).

Lampy metalohalogenkowe są bardziej wrażliwe na zmiany napięcia zasilającego niż lampy rtęciowe. Zmiana napięcia o ± 10% powoduje zmianę temperatury barwowej. Wzrost napięcia zasilającego powyżej UN zmniejsza trwałość lampy.

Temperatura barwowa tych lamp zależy od temperatury otoczenia. Umieszczenie lampy w oprawie oświetleniowej, gdzie temperatura jest zawsze wyższa niż przy pracy lampy poza oprawą, powoduje obniżenie temperatury barwowej nawet o 500 K. Ponadto lampy te mogą pracować tylko w położeniu określonym przez producenta. Zmiana pozycji pracy powoduje zmiany temperatury w lampie, a tym samym zmiany temperatury barwowej. Ponowny zapłon lampy, po zaniku napięcia zasilania, jest możliwy dopiero po ok. 10 min. W lampach z pierwiastkami metali ziem rzadkich (dysproz lub ind) dwustronnie trzonkowanych, o specjalnej konstrukcji jednego z trzonków, istnieje możliwość natychmiastowego ponownego zapłonu lampy po przyłożeniu impulsu napięciowego o wartości ok. 60 kV.

10.3.6.    Typowe odmiany i właściwości eksploatacyjne lamp sodowych

Sodówki są wyładowczymi źródłami światła wytwarzanego głównie ze wzbudzenia atomów sodu przy odpowiednim ciśnieniu pary sodu w ustalonym stanie pracy. Są wykonywane jako lampy sodowe wysokoprężne i niskoprężne.

Sodówki wysokoprężne mają niekiedy bańkę zewnętrzną rozpraszającą światło (w celu ograniczenia luminancji). Widmo promieniowania sodówki wysokoprężnej jest wieloprąż-kowe z podkładem ciągłym w całym zakresie widzialnym. Promieniowanie na rezonansowej podwójnej linii sodu (589,0; 589,6 nm) jest samopochłaniane przez gazi oddawane na długościach fal krótszych i dłuższych od rezonansowej podwójnej linii sodu. Barwa światła jest złotawobiała. Dokładność oddawania barw jest różna, na ogół może być średnia i mała, bywa i dobra (np. przy Ra = 95). Wymagają stosowania w specjalnych układach, zapewniających odpowiedni impuls zapłonowy.

Sodówki wysokoprężne są stosowane ze statecznikami indukcyjnymi (rys. 10.8).

Rys. 1U.S. Obwody zapłonowo-stabilizujące wysokoprężnej sodówki: a) w układzie równoległym; b) w układzie szeregowym: c) w układzie z odczepem na stateczniku

Sodówki niskoprężne mają widmo promieniowania prążkowe, w zasadzie monochromatyczne na rezonansowej podwójnej linii sodu. Barwa światła zielonkawożólta. Dokładność oddawania barw mała. Bardzo duża skuteczność świetlna. Czas zapłonu 7-r-15 min.

10.4. Oprawy oświetleniowe

10.4.1. Ogólna charakterystyka i systematyka opraw

Oprawa oświetleniowa jest to urządzenie służące do rozsyłania, filtrowania lub przekształcania strumienia świetlnego jednego lub więcej źródeł światła. Zawiera elementy niezbędne do mocowania, ochrony źródła światła i przyłączania go do sieci zasilającej, oraz układ stabilizacyjno-zapłonowy, jeżeli jest potrzebny. Oprawa ogranicza luminancję źródła (źródeł) światła w niej stosowanych w pewnych krytycznych k;erunkach. Jest to związane z ograniczeniem olśnienia przykrego. Zapewnia też utrzymanie odpowiedniej temperatury w otoczeniu źródła (źródeł) światła.

Umocowanie i ochrona źródła światła oraz przyłączenie go do sieci zasilającej powinny być skuteczne i bezpieczne. W zależności od stopnia zabezpieczenia przed porażeniem elektrycznym są stosowane (tabl. 10.7) cztery klasy ochronności opraw (0,1, II, III). W zależności od stopnia ochrony przed dotknięciem części pod napięciem, przedostaniem się ciał stałych oraz wody wyróżnia się stopnie ochrony (IP z oznaczeniem cyfrą i znakiem X lub z oznaczeniem przez dwie cyfry). Jeżeli po indeksie IP występuje cyfra a po niej X (tabl. 10.8), to mamy do czynienia ze stopniami ochrony przed dotknięciem części pod napięciem i przed przedostawaniem się ciał stałych. Jeżeli po indeksie IP występuje X, a po nim cyfra, to wówczas są to stopnic ochrony przed przedostawaniem się wody. Stopnie ochrony IP z dwoma cyframi są stopniami ochrony tak przed dotknięciem części pod napięciem i przed przedostaniem się ciał stałych, jak i przed przedostaniem się wody. Stopnie te wynikają z nałożenia się stopni IP oznaczonych cyfrą i indeksem X. Na przykład: IP 54 oznacza stopień ochrony przed pyłem (5X — oprawa pyłoodporna) i zarazem przed bryzgami wody (X4 — oprawa bryzgoodporna). Stopień IP przesądza o zastosowaniu oprawy ze względów pozaoświetleniowych (tabl. 10.9).

Stosowany jest też podział opraw w zależności od rodzaju materiału podłoża, na którym mogą być umocowane oprawy. Według tego podziału wyróżnia się oprawy do mocowania na podłożach niepalnych oraz oprawy do mocowania na podłożach palnych. Te ostatnie są cechowane literą „F” umieszczoną w trójkącie.

W wyniku rozsyłania, filtrowania lub przekształcania światła wysyłanego przez źródło światła jest formowana bryła fotometryczna oprawy. Z jej cech wynika przydatność oprawy ze względów oświetleniowych. Z uwagi na możliwości wykorzystania półprze-strzennego dolnego strumienia świetlnego oprawy do bezpośredniego oświetlenia plasz-

1

Zdaniem Prof. dra hab. inż. Jerzego Bąka nazwa lampy powinna brzmieć rtęciówka halogenkowa. Nazwa lampa metalohalogenkowa została przyjęta zgodnie z [10.29].


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
3tom321 10. TECHNIKA ŚWIETLNA 64410.4.3. Typowe odmiany i właściwości opraw Oprawy oświetleniowe wyp
3tom312 10. TECHNIKA ŚWIETLNA 626 oka pokrywał całkowicie co najmniej jeden światłoczuły receptor si
3tom313 10. TECHNIKA ŚWIETLNA 628 Tablica 10.1. Podstawowy podział stosowanych obecnie elektrycznych
3tom315 10. TECHNIKA ŚWIETLNA 632 Tablica 10.6. Przybliżone wartości temperatury bańki i trzonka wyb
3tom316 10. TECHNIKA ŚWIETLNA 634 standardowych, 26 mm — dla świetlówek energooszczędnych (mniejsza
3tom318 10. TECHNIKA ŚWIETLNA 63*Tablica 10.7. Stopnie zabezpieczenia opraw oświetleniowych przed po
3tom319 io. technika Świetlna 640 Tablica 10.10. Podstawowe krzywe światłości opraw w zakresie półpr
3tom324 10. TECHNIKA ŚWIETLNA 650 kierunkiem obserwacji), olśnienie odbiciowe (gdy nadmiernie jaskra
3tom325 10. TECHNIKA ŚWIETLNA 652 Tablica 10.21. Wartości ij przy których zostaną wytworzone w okreś
3tom326 10. TECHNIKA ŚWIETLNA 654 Tablica 10.25. Charakterystyka modelowania i sposobów jego uzyskiw
3tom327 10. TECHNIKA ŚWIETLNA 656 Oświetlenie przeważnie pośrednie (klasa IV) jest to oświetlenie za
3tom328 10. TECHNIKA ŚWIETLNA    _65J Tablica 10.27. Współczynniki a,, a2 i ó,, b2 st
3tom329 10. TECHNIKA ŚWIETLNA 660 Na podstawie wymienionego związku oblicza się również wymagany str
3tom330 10. TECHNIKA ŚWIETLNA 662 Tablica 10.32. Wartości cząstkowego współczynniku utrzymania przew
3tom331 10. TECHNIKA ŚWIETLNA 664 Tablica 10.35. Wartości cząstkowego współczynnika utrzymania «6 pr
3tom332 10. TECHNIKA ŚWIETLNA 666 Moc jednostkowa p (W/m2) charakteryzuje moc instalowaną urządzenia
3tom333 10. TECHNIKA ŚWIETLNA 668 Tablica 10.41. Wskaźniki kryterialne związane z założonymi pozioma
3tom334 10. TECHNIKA ŚWIETLNA 670 Rozmieszczenie opraw (etap IV) — przy uprzednio przyjętej wysokośc
3tom335 10. TECHNIKA ŚWIETLNA 672 Tablica 10.44. Przykładowe sposoby oświetlenia miejscowego wt ukła

więcej podobnych podstron