83 2

83 2



83


hematologia

-i-kszona częstość podziałów komórkowych i gwałtowne z mieszczanie się komórek przez naskórek powoduje po-iwanie ogniska łuszczycowego. Jest ono zaczerwienione ostro odgraniczone, pokryte błyszczącymi, srebrnymi, s.snymi i drobnymi łuskami.

•'< 'uszczycy występuje zwiększona proliferacja keraty-■ :cytów. Cykl komórkowy jest skrócony z 20 do 1,5 :nia. Czas, w którym komórka przemieszcza się •varstwy podstawnej do rogowej i tam podlega złusz-:eniu (turn-over), jest skrócony z 28 do 3^ł dni. Roz-:zniamy łuszczycę zwykłą i inne jej odmiany.

_ .szczycę zwykłą (psoriasis vulgaris) można rozpo-:~ać po kilku charakterystycznych cechach. Podstawowym objawem są grudki łuszczycowe. Są one :robne, mocno czerwone, ze srebrzystobiałymi łubami, otoczone słabo ukrwioną, białawą obwódką. Poszczególne ogniska mogą mieć kilka milimetrów lub zajmować całą skórę. Pojedyncze ogniska mogą się ze sobą zlewać.

Łuszczyca może występować w różnych okolicach :iała i mieć różny przebieg. Najczęściej zajmuje kolana i łokcie, a także wyprostne strony rąk i nóg oraz owłosioną skórę głowy. Często dotknięta jest także okolica lędźwiowa. Choroba może przebiegać z wysypką, to znaczy na kończynach i tułowiu pojawiają się małe ogniska łuszczycowe, które jednak dość

Zmiany w obrębie płytki paznokciowej typowe dla łuszczycy, są to tzw. paznokcie naparstkowe.

szybko się goją. Istnieje jeszcze przewlekła odmiana choroby. W tym przypadku pojawiają się nieliczne duże ogniska. Łuszczyca może pojawić się w każdym wieku, pierwsze objawy występują często między 15. a 30. rokiem życia. Choroba ma indywidualny przebieg, może się nie objawiać tygodniami, nawet latami, może nastąpić niepełne wyleczenie, albo pojedyncze ogniska łuszczycowe mogą się utrzymywać latami.

Wystąpienie łuszczycy powodują czynniki zewnątrz-pochodne lub wewnątrzpochodne. Zewnętrzne to np. bodźce fizyczne lub chemiczne, takie jak drapanie się, tarcie, urazy, przyżeganie, podrażnienia. Typową reakcję na bodźce zewnętrzne nazwano, od nazwiska człowieka, który pierwszy ją opisał, objawem Koeb-nera, który polega na pojawieniu się zmian łuszczycowych po 6-12 dniach w miejscu zadrapania naskórka. Znajomość objawu Koebnera ma duże znaczenie dla kosmetyczki, gdyż mechanicznie podrażniając skórę klientki, może sprowokować pojawienie się zmian łuszczycowych. Bodźce wewnętrzne to zakażenia górnych dróg oddechowych, szczepienia ochronne, stresy oraz zażywanie niektórych leków.

Jeżeli łuszczyca występuje na owłosionej skórze głowy, między włosami widoczne są zaczerwienione i łuszczące się ogniska różnej wielkości poczynając od łebka szpilki. Łuszczyca owłosionej skóry głowy, mimo nieraz zlewnego charakteru, nie prowadzi do utraty włosów.

Łuszczyca często atakuje paznokcie. Często są to paznokcie naparstkowe, z punktowymi wgłębieniami w płytce paznokciowej wielkości główki szpilki. Łuszczyca umiejscowiona pod płytką paznokciową prześwituje przez nią przypominając wyglądem olejową plamę. Jeżeli zaatakowane są jednocześnie macierz i łożysko paznokcia, powoduje to jego niszczenie - paznokcie są pobrużdżone, zgrubiałe, matowe, kruche i żółtawe. Tworzy się tylko luźny, niepełny materiał paznokciowy, czego wynikiem są tzw. paznokcie okruchowe.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Faza Gl- w tej fazie młode komórki bezpośrednio po podziale komórki matczynej przygotowują się do po
PODZIAŁ KOMÓRKI - MITOZA ROZPOCZYNA SIĘ OD KONDENSACJI CHRO-MATYNY I WYODRĘBNIENIA SIĘ CHROMOSOMÓW.
DSCN2061 (3) Rys. 4.47. Działalność kambium. A. B — podział komórki inicjalnej (i), C — różnicowanie
2. RÓŻNORODNOŚĆ ŻYCIA NA ZIEMI Charakterystyko i podział tkanek stałych • składają się z komórek
IMG83 Zakres słyszalnościdB częstodioić K Ultradźwięki
IMG83 epidemia ksylem f
rajd szlakami utrwalania PNJ-83 D-9406* I PRZY W.U.S.W. W CZĘSTOCHOWIE
rajd szlakami utrwalania PNJ-83 D-9406* I PRZY W.U.S.W. W CZĘSTOCHOWIE
66420 rajd szlakami utrwalania PNJ-83 D-9406* I PRZY W.U.S.W. W CZĘSTOCHOWIE
82 83 (2) Crack błyskawicznie działa na komórki centralnego układu nerwowego, wywołuje euforię, pocz
21 [1600x1200] 0 Podziały komórkowe t33i Dzieci często dzielą się słodyczami ze swoimi rówieśnikami.
starzenia replikacyjnego, będącego skutkiem intensywnych podziałów, komórki starzeją się i wydzielaj
0000014(2) UŁNhTYKA pobudza ekspresję genów białek wywołujących podziały komórkowe. Jest to więc tra
SSL25288 Modele podziału komórkowego:1. Podział na dwie np. E.    coli, siebie oddzie
IMG42 4S Etawv —witawa«ia cndosporr: 1.    Specyficzny, nierównomierny podział komór

więcej podobnych podstron