CCF20090120123

CCF20090120123



na dwie sprawy: 1. metodę tę można zastosować do zagadnienia przebicia tunelu (ryc. 42); 2. metoda ta rzuca pewne światło na wspomniane wyżej znakii minus. Jeżeli podróżnik, po przebyciu opisanej wyżej drogi, przejdzie dalszych 30 km w kierunku 135° (tzn. na północny zachód), to jego przesunięcie się na północ wzrok-

N

Ryc. 45 Droga przebyta przez podróżnika

Podróżnik przesuwa się z punktu A do B, zBdoC" i wreszcie z C do D. Odległość AB wynosi 100 km,. BC 50 km, CD 30 km. Podróżnik notuje kierunek każdego etapu podróży i przebytą odległość, a następnie oblicza (metodą wyjaśnioną w tekście), jak daleko przesuwa się w każdym etapie podróży na wschód i na północ. Odległości .przebyte na zachód i na południe pojawiają się ze znakiem minus, gdyż 10 km dalej na., zachód oznacza to samo, co 10 kra mniej na wschód.. Notatki podróżnika są następujące:

Odle-

Kieru-

Na

Na

glość

nek

wschód

północ

Od A do B

100 km

20'°

94,0 km

34,2 km

Od B do C

50 km

40°

38,3 km

32,1 km

Od C do D

30 km

135°

-21,2 km

21,2 km

Cała podróż od

A do D

111,1 km

87,5 km

nie (sin 135° ma znak + ), ale jego przesunięcie się na wschód zmaleje (cos 135°- ma znak —). Stosując znaki + i —- w 'definicji sinusa i cosi-musa oszczędzamy sobie trudu dalszego myślenia: wystarczy dla każdego etapu podróży pomnożyć przebytą drogę przez sinus kąta. Pojawiające się wówczas znaki + i — wskazują automatycznie, czy otrzymane liczby trzeba dodać, czy odjąć.

WZORY TRYGONOMETRYCZNE

W trygonometrii, oprócz sinusa i cosinusa, występują także pewne inne wielkości, mianowicie tangens, cotangens, secans i cosecans. Są to jednak tylko skróty pewnych wyrażeń, zawierających sinus i eosinus. Nie wnoszą one nic istotnie nowego; można by się zupełnie dobrze obejść bez nich. Nie będziemy się więc nimi tutaj zajmowali, przystąpimy natomiast do badania własności sinusa i cosinusa.

Będziemy, oczywiście, starali się odkryć te własności sinusa i cosinusa, które są użyteczne dla naszych celów. Mamy na myśli dwa zagadnienia szczególne i jedno raczej ogólne.

W pierwszym zagadnieniu przyjmujemy, że mamy już wystarczająco dokładne tablice sinusów i cosinusów. Zagadnienie to nosi nazwę rozwiązywania trójkątów; wyłania się ono w naturalny sposób w miernictwie. Dane są pewne informacje o trójkącie, wystarczające do narysowania go; mamy natomiast znaleźć pozostałe wielkości. Na przykład, może się zdarzyć, że w trójkącie ABC znamy długość boku AB oraz kąty ABC i BAC, a mamy wyznaczyć długości boków AC i BC. Takie zadanie często trzeba rozwiązywać przy sporządzaniu map, konstrukcji odległościomierzy, wyznaczaniu położenia statku

249


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
oswietlenie01 6.3.6. METODA STRUMIENIA JEDNOSTKOWEGO Metodę tę można stosować do obliczania oświetle
technika PRAWDA CZY FAŁSZ? (klasa III) Metodę tę można wykorzystać do wdrażania czytania ze
PICT5457 Metodę tę można stosować jako jedyny sposób oddziaływania bądź jako metodę uzupełniającą (n
podstawy wiedzy o?ukacji i por zaw stronar 73 bodnym dostępie do nowoczesnej techniki metodę tę moż
Zatem na każdym z poł obserwacji budynku można zastosować szereg urządzeń elektronicznych
PICT5457 Metode tę można stosować Jako ,edyny sposób oddziaływania bądi
CCF20110129036 Islnieje wiole możliwych zastosowań technik odbiciowych w spektrofotometrii
40 Badanie kliniczne w neurologii się wtedy, mruga i plącze. Metodę ową można zastosować również dla
14376 Scan0001 (64) Warto przy tym zwrócić uwagę na dwie. sprawy:- 1) rozmaity stopień i siłę oddzi
scan 7 (14) Metodę pozostałościową można zastosować, jeżeli łącznie zostaną spełnione warunki: 1)
68606 skanuj0039 (48) fKOSftrtETOLOGlA do zabiegów na twarz szyję i okolice oczu można zastosować ko
238 239 m Działania marketingowe na rynkach zagranicznych Czynniki te można także traktować jako wyj

więcej podobnych podstron