DSC05057

DSC05057



c ZAGADNIENI \ SZCZEUÓtOW F

W dcd> kacji i Przedmowie Rej nie ukrywał, że pocu którą się posłużył, ma na celu przekazanie ważnych tn?^. * forTłlA wszystkim moralne pouczenie. Nic ufał jednak czytelnik****** wierzył, by ten zdołał sam zrozumieć abstrakcje, dlatego *°W|* nic cic co rusz spotykamy prawidłowe wyjaśnienie alegorii. Ro/^3' utw ór na historię i jej objaśnienie moralne. Ponieważ celem 'r'jest pouczenie, dlatego poemat można określić mianem dydakt\ no-alegorycznego.

Bohaterem Wizerunku jest bezimienny Młodzieniec, który w dmje ..po krainach zwątpień i doświadczeń"75. Powody charakterystycznego dla Okszyca konstruowania postaci modelowej Każdego — wyraźnie zostały wyłożone w Przedmowie:

A lak pod figurą tego to młodzieńca każdy sic z nas tak tułać a tak sic pytać powinien o powinności swojej cnotliwej, aby nic żył jako ine nieme żwirze, i nie tracił sobie mamie wezwania i błogosławieństwa swego Atu będziesz miał t>lko kstałt a wizerunk do tego. a potym sie prawego gruntu z tych początków po woli dopytywaj.

Motyw drogi był popularny w egzemplach, hagiografii, średniowiecznej epice alegorycznej i zbiorach w rodzaju Historii rz\mskich. Rej miał również wielkich poprzedników: Homera, Wergiliusza i Dantego, zw łaszcza Odyseja i Eneida od daw na były interpretow ane w duchu alegorycznej walki i wędrówki Tg. Motywu drogi nie znał więc pisarz wyłącznie dzięki dziełu Palingeniusza. Alegoryczna struktura poematu, zarówno przeróbki, jak i pierwowzoru. w ogóle wyrasta ze średniowiecznej recepcji antyku'0. Rejowi jednak nie chodziło o konstruowanie związków międz\ pojęciem a obrazem, lecz o zilustrowanie w sposób przystępny tez abstrakcyjnych. Z tego powodu Wizerunk mocniej niż oryginał

n

"N


A K^cuk,riIC* Rej, Lublin 1922, s. 91.

wieku poczciwego^ MiLu^Reja [wl Ł'"**    ‘

rencja teonetycznoliieracka w l itJ. ' Tradycja / nowoczesność: konie-1971. s. 18. '    " H Ustr°mu, red. J. Trzynadlowski. Wrocław

w Ibidem, s. 11.

. ,cst romansową fikcją, autor chrysuanizuje to wszystko, naSy ł łó mu się pogańskie. usuwa wątpliwości. które zasiewał C° "'Vl*nius/ mp. odnośnie do nieśmiertelności duszy, istnienia palmet ^ ingerencji Opatrzności w sprawy ludzkie czy samo-'\nwuako formy wyzwolenia z udręki życia). Inaczej mówiąc, huczne dzieło Włocha pod piórem Reja zostało przerobione SCutw\sr o Młodzieńcu, który wędnije w poszukiwaniu prawdy.

S Proca Młodzieńca jest podróżą, która kończy się w punkcie wyjścia Bohater zatacza więc koło, przemieszczając się w przestrzeni ziemskiej i pozaziemskiej: Solon jest jego przewodnikiem no piekle, Arystoteles oprowadza go po przedsionku nieba, co pozwala uporządkować pisarzowi przedstawiony system etyczny Dr0ga Młodzieńca nie jest łatw a, a jego wybory unaocznia topografia poematu. Decyduje więc, czy pójść drogą rozkoszy, która jest szeroka, czy trudną ścieżką cnoty; wspina się na góry, schodzi w doliny, mija piękne zamki, wstępuje do położonych na uboczu domków, zwiedza ogrody, zagląda do piekła, wreszcie wspina się do nieba. Kręta trasa i strome góry nawiązują tu do uniwersalnej symboliki przestrzeni tradycyjnych toposów miejsc pięknych i odrażający ch (locits amoenus i loeus horridus). W ędrówkę bohatera można by więc nazwać podróżą edukacyjną i inicjacją w dojrzałośćSl.

Nauczanie rozpoczyna lpokratcs wykładem o cnocie, następnie bohater, pouczony przez Diogenesa, czym jest rozum i umiarkowanie, zbacza / właściwej drogi, ulegając mowie F.pikura nakłaniającego go do „doczesnych rozkoszy”. Anaksagoras i Sokrates przedstaw iają Młodzieńcowi urok gospodarowania i życia rodzinnego, Teofrast opowiada o stanach ludzkich i o wolności, Solinus o prawdziwym szlachectwie, Platon kieruje jego myśli ku sprawom Boga i duszy oraz sprawiedliwości (a raczej niesprawiedliwości) ziemskiej, Zoroaster prawi mu o fatum i „przeżrzeniu Pańskim", n. ° Szerzej: A. Wieczorkiewicz, Wędrowcy fikcyjnych światów. ; lefgrzym, rycerz i wńlczęai, Gdańsk 1996. s. 59, referuję częściowo ustalenia badaczki.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSCF0030 *>( Dyskusje i recenzje 165 5 Nie ukrywam, że dyskomfort psychiczny stwarza lektorowi po
Etyka lektury7 spostrzegawcze przedmiotu. Ale nie każde wyobrażenie spostrzegawcze łączy się z prze
wygenerować przedmioty, które nie mają wprowadzonych ocen (warunek: wdrożony Moduł Kształcenia na
Kondensator nie pobiera takiej energii, która zamieniana jest bezpowrotnie na energię nieelektryczną
TO WSZYSTKO CZEGO NIE POWIEDZIAŁEŚ, A WSZYSCY WIDZĄ. Naucz się czytać i wpływać na ludzi
70 Na głębokości 30 m temperatura wody nie wykazuje znaczniejszych wahań i równa się 5.°0—5,°2, na
P1020365 156 Ryszard Szarfanborg Nie dopełnienie tych obowiązków spotkać się może z sankcjami, na pr
ZZL Golnau10a kandydatów pierwszej kategorii nie zostanie wyłoniona osoba nadająca się do pracy na o
Nie oczekujcie od dnia tego, co mogą dać jedynie lata. Ale nie zapominajcie, że lata składają się z
I serce rośnie rozgrzane piersiami. Nie dziw, że zmarli podnoszą się w grobie, Widząc, jak kiedyś, t
crop0005 Pamięć utajona - nieświadoma forma pamięci. Nie pamiętamy pierwotnego faktu uczenia się, kt
1.    O zasada termodynamiki - Jeżeli dwa układy nie graniczące ze sobą znajdują 
Twórcy największego w Polsce wędkarskiego serwisu internetowego nie ukrywają, ze chodzi im przede ws
WSTĘP Nie ukrywam, że pomysł napisania niniejszej pracy wziął się z pewnego rodzaju pozytywnego leni
Rozwój powstania Młodzi organizatorzy nie wyłonili ze swojego grona władzy powstańczej. Liczyli na t
gólnych dowódców. Grupa kanonierek, nie mając postawionego zadania, udała się kursem w kierunku na p

więcej podobnych podstron