DSCF5554

DSCF5554



266


A. Dubas

oraz w krajach bałkańskich, a pod koniec XVIU w. dotarła do krajów Europy śród kowej. W Polsce pierwsze wzmianki o uprawie kukurydzy sięgają końca XVIII w Prawdopodobnie pierwsze nasiona dotarły do nas z Rumunii i Węgier.

Pochodzenie kukurydzy nie zostało dotychczas w pełni wyjaśnione. Jest ona bowiem rośliną, która nie może rozmnażać się bez pomocy człowieka. Ziarniaki kukurydzy są silnie umocowane w wieloziamowej kolbie, którą chroni kilka warstw liści okrywowych, co utrudnia, a nawet uniemożliwia ich osypywanie się, a tym samym samosiew i samorozmnażanie. Jest ona zatem rośliną wyłącznie uprawna nie występuje w formie dzikiej i nie ma zdolności do wykształcania kolejnych po-koleń bez pomocy człowieka. Wyniki badań archeologicznych oraz cytologicznych i genetycznych prowadzonych od wielu lat nie wyjaśniły jednoznacznie pochodzenia kukurydzy. Pozwoliły jedynie stwierdzić, że uprawne formy kukurydzy są blisko spokrewnione z występującymi na terenie Meksyku gatunkami teosinte (Euchlaena meńcana Schard.) i trawą gama (Tripsacum dactyloides L.). Gatunki te są morfologicznie zbliżone do kukurydzy uprawnej, jednak nie są jej bezpośrednimi przodkami.

8.2. Znaczenie gospodarcze i kierunki użytkowania

Kukurydza pod względem powierzchni uprawy i globalnej produkcji zajmuje trzecie miejsce w świecie po pszenicy i ryżu. Na zbiór ziarna uprawia się ją głównie w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Brazylii (tab. 8.1). W krajach Wspólnoty Europejskiej najpowszechniej jest uprawiana we Francji i we Włoszech, a w krajach Europy Środkowej i Południowej - w Rumunii, Jugosławii i na Węgrzech. Postęp hodowlany, wyrażający się otrzymaniem odmian mieszańcowych, plennych, o krótszym okresie wegetacji i mniejszych wymaganiach termicznych, spowodował wzrost zainteresowania uprawą kukurydzy w krajach Europy Środkowej, w tym również w Polsce. W roku 1990 powierzchnia jej uprawy w Polsce (rys. 8.2A) wynosiła 383,3 tys. ha, w tym głównie na kiszonkę z całych roślin (324,3 tys. ha). W dalszych latach nastąpił dynamiczny wzrost powierzchni uprawy na ziarno i na CCM, który w roku 2001 wynosił już 224,5 tys. ha, podczas gdy powierzchnia uprawy na kiszonkę zmniejszyła się do 179,4 tys. ha. Zwiększeniu powierzchni uprawy towarzyszył wzrost plonów, zwłaszcza ziarna, który w latach 2000 i 2002 przekroczył 60 dt/ha (rys. 8.2B).


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
2013-04-05 System waluty złotej (gold standard) Wykształcił się pod koniec XIX w. i łunkcjonował do
17392 Zdjęcie0008 aj poa Koniec Al A wieku w Anglii (8) pod koniec XVIII wieku najpierw w Anglii, a
KONTROLOWANIE MASY CIAŁA Na początku oraz pod koniec terapii, gdy zmienia się ilość podawanej karmy,
DSCF5591 nowym zabarwieniem, pod koniec wegetacji czerwono zabarwiona, liście sercowa-to-strzałkowat
Obraz8 Pod koniec XIII w. pierwotny stan uległ zachwianiu. Zabytki rękopiśmienne XIII—XV w. oraz dr
czynnikiem chłodzącym za pomocą ścianek cylindra oraz głowicy. Pod koniec suwu zaczynają się procesy
Od Redaktora Naukowego pod koniec semestru akademickiego oraz pomimo przyjętego ze względów organiza
skanuj0041 (109) krzywej, i pod koniec postępy są coraz mniejsze — krzywa przestaje wzrastać, materi
Bardzo przydatny 
uzyskaniu pod koniec gotowania wsadu o ekstrakcie o 3% wyższym od deklarowanego w dżemie do wyparki

więcej podobnych podstron