DSCN1792

DSCN1792



MO Posuwu j»k« definicja ««■«*'

puch mńnz się do wspucowanu no»V*

wizji porządku społecznego i do zmian

porządku istniejącego.    ___

W obrębie paradygmatu interpretacyj nego nacisk położony jest na odkrycie metod. za pomocą których ludzie nic dopuszczają do załamania się przyjętych wcześniej wizji porządku społecznego (tzw interakcje zwTOtne). Porządek społeczny w tym ujęciu nie jest czymś gotowym, łub danym ,j. zewnątrz", lecz jest konstruowany i pod-trzymywany przez każdy podmiot w trakcie codziennych interakcji; jest częścią wytworzonego obrazu rzeczywistości. (AS.)

Zob. anomia. funkcjonał i/m. ideologia, konflikt społeczny. kontrola społeczna, obyczaj, synchroniczność. sytuacjonizm. wartość, zwyczaj.

Literatura:

Bicrstcdt R.. 1957. The Social Order An Intro-duction to Sociology. McGraw-llill Book. New York. Toronto. London.

Mannheim K.. 1992. Ideologia i utopia. Wyd. Test, Lublin.

Ossowski S.. 1983. O osobliwościach nauk społecznych. PWN, Warszawa.

Zaborowski W.. 1988. Postrzeganie społecznych nierówności Z badań nad świadomością społeczności wielkomiejskiej. PWN. Warszawa.

Postawa jako definicja sytuacji, tci

min „postawa" wprowadzony został do sc cjologii i psychologii społecznej przez Wi liama I. Thomasa i Floriana Znanieckiej którzy w 1919 r. we wstępie do pracy Pt łtsh Peasant in Europo and America uję go jako ..sum umysłu jednostki wobec pcw nych wartości" Od tamtej pory w obu wy mienionych dyscyplinach możemy spotka się z różnymi próbami definiowania term nu „postawa" (M Marodv 1976 S Mik •981| Definicjo ,c przy całym swym ^ nicowaniu podobne są do siebie. okrcTla bowiem postawę jako ..trwał, sklomtoJ „nastawienie", .zlyspo/vcie" ,i ,    •

kierunku

Pozjtawc^ch. emocjonalnych, S nych wpływających na zachowani*' ,m Nczą to pojęcie z podmiotem (postawa ?\

coś charakteryzującego względy ^ daną jednostkę). Przedstawiona pono* ?** cepcja. wy pracowana przez F. Znaniecki w późniejszym okresie, łączy pojęć,. 8° stawv każdorazowo z przebiegiem samf" działania.

Każdej czynności ludzkiej towarAs zamiar, tj. mydlenie o wartościach i ^ nach. jakie mają być dokonane Jeśli urżczywistnianie zamiaru następuje równo.-^. śnie z jego kształtowaniem, oznacza to. myślenie nie jest oddzielone od samego przebiegu działania. Jeśli jednak podmiot rozpoczyna działanie od przemyślenia, co i jak będzie czynił, lub jeśli w jakimkolwiek późniejszym momencie przebiegu działania chwilowo wstrzyma ten przebieg - refleks ia nad czynnością oddzielona jest od samego wykonywania czynności. Czynność jest przerwana, działający dokonuje przeglądu ważnych praktycznie wartości, związków między nimi. pozytywnych i negatywnych możliwości, jakie kryją się w tych związkach; rozw aża, co należy robić, by /akt ml-zować możliwości pozytywne albo zapo-biec aktualizacji negatywnych. Wyobrażenie o sytuacji, jakie uzyskuje działając) w- wyniku tej refleksji, nazwane jest przez F. Znanieckiego |1971,s.42l] definicją sytuacji. „(...) postawa jest jednoznacznym oszacowaniem d;utcgo przedmiotu jako pożądanego albo niepożądanego; ocera taka może wahać się od czysto intelektualna aprobaty albo dezaprobaty do całkow icie nic racjonalnych uczuć (...). postawa jest okre śleniem sposobu czynnego potraktowana danej wartości w systemie, kton zmierza Je realizacji" |F. Znaniecki 1934. S. 60-6H „Definiowanie sytuacji” jest w konceptZnanieckiego tym* samym, co Robert nazyw a „dynamicznym oszacowaniem ' ^ (łynanne assc.wmcnt) (R.M. Mclvcr s- 292 293). Należy pamiętać, żc defcj* wanie syiuacji odnosi Znaniecki do l,ll“ innego typu myślenia, niż to, które S|V z nadawaniem treści pojęciom czy . wom Różne ..definicje sytuacji" zawierają różny stopień refleksji. cJ*#**


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSCN1792 140 Postawa Jako definicja sytuacji piach zmierza się do wypracowania nowych wizji porządku
DSCN1792 (2) 140 Postawa jako definicja sytuacji piach zmierza się do wypracowania nowych wizji porz
Kelwin oznaczana K. Definicja ta odnosi się do wody o następującym składzie izotopowym: 0,00015576 m
13 7 Definiuj nazwy-U-*! Odwołuje się do:
13 7 -U-*! Definiuj nazwy Odwołuje się do: OK Zamknij Dodaj Usuń
Zdjęcie0124 2) dun* przjkruju w r Umt pr/ekroprae mforinają ucicgdłowo o atmitur** «Uuc#*> *j»*&l
mechanika3 (2) tad. IaJ^wu^c pMM0twmz oMMtff-{j l /j~K k/®ĄUt Mta.’.Jr #
I ty olx.-t- _J~K/ tg_ o/x; — L.    J- ^6<)=p>^U ^ C7^ ^. ~ftxSa.ć.
IAWJF M1, S2, M7, M9 (2) ----— ii l It II vxa U / ! > 1"^ (•J ■K J aWL , Cl H Jf
mechanika3 (2) tad. IaJ^wu^c pMM0twmz oMMtff-{j l /j~K k/®ĄUt Mta.’.Jr #
zad3 cz1 eP? jft® . ^/Z f L_ ■J
2 Ścieżka krytyczna: l-»2-»6-»8-»9-»10-»ll, czyli A-»C,B-»I-»J-»K. Najwcześniejszy moment
DSCN1793 jjjje" i mechaniczne, w niektórych pro-■&.h definiowania sytuacji" przeważają
1 * !>A i*v;5 * Vm    J■ *•< . v.k -M V a * •k :t

więcej podobnych podstron