DSCN1813

DSCN1813



Rewiwalizm 161

tocznych, te z kolei wyjaśnia się przez działania społeczne, działania redukuje się do czynników psychicznych i motywacyjnych, czynniki psychiczne wywodzi się z biologicznych. biologiczne sprowadza się do procesów chemicznych i fizycznych, tak że w rezultacie (na zasadzie przechodniości) kulturę można wyjaśniać w kategoriach fizyki lub wręcz utożsamiać z procesami fizycznymi. Redukcjonizm w takim ujęciu to także doktryna uznająca, że ustalenia jednej dyscypliny naukowej mogą zostać wyjaśnione przez rezultaty innej dyscypliny, a w ostateczności wszelkie zjawiska tłumaczyć przez procesy fizyczne i chemiczne. Stanowisko takie wydaje się trudne do utrzymania.

Pojęcie redukcjonizmu odnoszone jest w socjologii zazwyczaj do wyjaśniania zjawisk i procesów' zachodzących na poziomie makrospołecznym przez procesy (głównie działania społeczne) występujące na poziomie mikrospołecznym. Wyodrębnić można jednak inny typ redukcjonizmu, w którym wszelkie zjawiska i procesy wyjaśnia się wyłącznie przez odwołanie się do teorii ma-krospołecznej. Podejście tego typu szczególnie wyraźnie widoczne jest w ujęciach marksistowskich, a także w teoriach strukturalnych. Redukcjonizm w tym ujęciu oznacza próbę wyjaśnienia wszystkich zjawisk społecznych z jednej perspektywy teore-tyczno-metod o 1 ogiczne j, a nie — jak poprzednio — poszukiwania jakichś elementarnych zjawisk występujących na wszystkich poziomach rzeczywistości społecznej. Wyodrębniając dwa odmienne typy redukcjonizmu — występujące w obrębie teorii microsocjologicznej oraz m akr osocj o logicznej - próbuje się wypracować ujęcia antyredukcjonistyczne, sytuujące się na średnim poziomie (organizacyjnym) życia społecznego [R. Sibeon 1996. s. 50j.

Redukcjonizm to także sposób wyjaśniania polegający na poszukiwaniu jednego czynnika determinującego. Redukcjonizm w tej wersji to wyjaśnianie jednoczyn-nikowe (monokauzalnc), przypisujące jakiejś wybranej zmiennej decydujący wpływ na przebieg procesów społecznych. Najbardziej znaczącym typem determinizmu jed-noc/ynn ikowego był determinizm ekonomiczny. Redukcjonizm to także podejście, w którym całą rzeczywistość usiłuje się wyjaśnić przez wykrycie jednego ogólnego prawa nauki (stanowisko to można także uznać za odmianę determinizmu jednoczynnikowego). Orientację przeciwstawną do redukcjonizmu określa się jako antyredukcjonizm lub emergentyzm. (A.S.)

Zob. determinizm w socjologii, emergentyzm, holizm, indywidualizm metodologiczny, kolektywizm, socjologia, socjologia ekonomiczna.

Literatura:

Sibeon R.. 1996. Konstruowanie "współczesnej socjologii pracy socjalnej [w:] Socjologia pracy socjalnej, wybór i oprać. M Davics.

I nterart. Warszawa.

Urbanek A., 1987, Redukcjonizm |w | Filozofia a nauka. Zarys encyklopedyczny. Ossolineum. Wyd. PAN, Wrocław.

Regres, zob. rozwój społeczny.

Regresja, zob. styl życia.

Rcizm, zob. proccsualizm.

Relacja terapeutyczna, zob. empatia.

Repliki, zob. kalka.

Reprodukcja, zob. przemoc symboliczna.

Residua (rczydua). zob. ideologia.

Resocjalizacja, zob. instytucja totalna, socjalizacja.

Rewitalizm. 1. Ogół działań zmierzających do przywrócenia pełnej sprawności psychofizycznej osobom w podeszłym wieku lub inwalidom. 2. Rcwiwalizm. (A.S.)

Re wi wal izm. ponowne ożywienie, przywrócenie do życia; I. Nagłe obudzenie się uczucia religijnego, przekształcające osobę obojętną religijnie w gorliwego wyznawcę.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSCN1813 (2) Rewiwalizm 161 tocznych, tc z kolei wyjaśnia się przez działania społeczne, działania r
DSCN1813 i6
Wtókna mięśmdwe łączą się w jednostki większe (pęczki), te z kolei łączą się w wiązki mięśniowe i
Scan0007 Jednostki te z kolei dzielą się na własne jednostki administracyjne:    j An
File0327 Te dzieci wybrały się do lasu na grzyby. Czy zauważyłeś, jakich grzybów nie zbierały? Powie
medsadowa9 Z kolei przystępuje się do oględzin odzieży, w którą zwłoki są ubrane lub która znajduje
różne wartości. Jednakże obie te wartości odnoszą się do tej samej zmiennej. Dlatego będzie obowiązy
Lawrence Venuti ?Przek?ad, wsp?lnota, utopia? Przekład, wspólnota, utopia 279 sowania te z kolei są
-    silne i intensywne wyobrażenia to te, które odnoszą się do przedmiotów reakcji
47764 ScannedImage 51 - 161 ~ ) wej ludnośoi panikę 1 przyczyniły się do powstania wielu nieprawdopo
Elementa Latina IV 3 62 obcowanie; toteż jeśli te okoliczności dołączą się do pierwszego popędu se

więcej podobnych podstron