Farm1918

Farm1918



Obecnie często obserw uje się zacieranie granic między poszczególnymi gałęziami i dyscyplinami wiedzy; farmakologia, jako dziedzina z zasady stojąca na pograniczu różnych dyscyplin, wnika zarówno na teren nauk podstawowych, jak klinicznych. Działanie leków i związane z nimi konsekwencje są przedmiotem zainteresowania nie ty lko badaczy reprezentujących medycynę i farmację. lecz także biologię. chemię, fizykę, a także wiele innych dziedzin nauki. Leki i różne ich analogi stały się także często używanymi narzędziami badawczymi w różnych dziedzinach. niejednokrotnie stanowiąc cenna pomoc, ze względu na ściśle zdefiniowane i ukierunkow ane działanie.


Farmakologia jest stosunkowo młodą dziedziną nauki, chociaż pewne jej elementy yiakif można już w pracach lekarzy starożytności. np. Claudiusa Galena, i średniowiecza, np PncdmsL Jako odrębną dyscyplinę medyczną pierwszy wprowadził farmakologię w 1849 r. Rudolf Buchheim. który utworzył na u ni wersy secie w Dorpacie (Tartu; pierwszy instytut farmakologii. Do rozwoju farmakologu przyczynili się. szczególnie w drugiej połow ie XDC w. i w początkach XX w., w Europie Ó. Scftrokdeberg. J_V Langley i P. Ehrlich. a w USA J J. Abel. Pierwsze osikoweczasoptomł farmakołogkzne .JournaJ of Pharmacołogy and Experi-naesasal TherapesSłcs- założy li w 1909 r. O. Schmiedeberg i B. Naunyn. W latach 20. ubiegłego stulecia laboratoria farmakologiczne wy szły poza placówki uniwersyteckie*i zaczęły by ć tworzone także przez przemysł farmaceutyczny.

W Polsce nauka o lekach (tzw . Materia Medica) oddzieliła się od farmacji jako samodzielna dyscyplina lekarska w końcu XVIII w., w okresie reform H. Kołłąia-ja. praktycznie jednak do końca XIX w. pozostawała w ścisłym zw iązku zarówno z farmacją, jak i z innymi dyscyplinami. Na Uniwersytecie Jagiellońskim Katedrę Farmakologii i Farmakognozji utworzono w 1878 r.. kierował nią w latach 1881--1922 }. Łazarski, ale dopiero u 1928 r. utw orzona została samodzielna Katedra Farmakologii pod kierunkiem J. Supniewskiego. We Lwowie na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza powołano na Wydziale Lekarskim w 1887 r. Katedrę Farmakologii i Farmakognozji. której organizatorem i pierwszym kierownikiem był W. Sobierariski. uczeń O. Schmiedeberga. a od 1905 r. wybitny fizjolog i farmakolog L. Popielski 11866-1920). W Warszawie po odzyskaniu niepodległości utworzono na Uniwersytecie Warszawskim Katedrę Farmakologii, którą objął uczeń W. Sobierańskiego - J. Modrakowski, a następnie Piotr Kubikowski. Obecnie katedry i zakłady farmakologii istnieją we wszystkich uczelniach medycznych, a także w wielu instytutach naukowych.

Pochodzenie leku i fazy działania

Związki określane jako leki mogą być pochodzenia mineralnego, roślinnego, zwierzęcego, lub też mogą być otrzymywane w wyniku syntezy lub półsyntezy chemicznej oraz metodami inżynierii genetycznej.

Liczną grupę stanowią leki pochodzenia roślinnego. Obecnie stosuje się głównie związki wyodrębnione z roślin, jak alkaloidy, glikozydy, saponiny, garbniki. Coraz rzadziej natomiast znajdują zastosowanie przetwory galenowe, sporządzane z różnych części surowca roślinnego. Przetwory te, jak napary (infusa), odwary (idecocta), nalewki (tincturae) i inne, przyrządzane według przepisów farmakope-

alnych. aW1^a°PŁrfe produktów balastowych, związki czynne o określonym

Do leków pochodzenia zwierzęcego należą preparaty hormonalne (np insulina, ACTH. kalcytonina), wyciągi tkankowe (heparyna i inne). surowice, niektóre enzymy (trypsyna. pepsyna).

Najliczniejszą obecnie grupę stanowią leki syntetyczne. Niektóre z nich. wywodzące się z produktów naturalnych pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, uzyskiwane są również w wyniku półsyntczy, inne natomiast są oparte na różnych układach chemicznych, łącznie z takimi, które nie występują w przyrodzie.

Wiele leków, np. hormonalnych (insulina,hormon wzrostu, czyli STH lub GH) uzy skuje się obecnie metodami inżynierii genetycznej.

Leki mogą być podawane w różnych postaciach: stałej (proszki, tabletki, drażetki. pigułki, czopki), płynnej lub półpły nnej (roztwory, wyciągi, napary, nalewki mieszanki, syropy), w formie aerozoli (np. niektóre leki przeciw astmie oskrzelowej). par i gazów (leki stosowane do znieczulenia ogólnego). Podane w postaci °bjetek lub pigułek muszą ulec najpierw rozpadowi, czynna część leku ulega na-mzouszczeniu i wchłonięciu do chłonki i krwi. Lek podlega następnie róż-


Faza

farmaceutyczna

Faza

łatmako-

kinetyczna

_ Tabletki

"*    Pigułki


Oddziaływanie z receptorami

hanizmy


Faza

(atmako-

dynamiczn    hanizmy


działania


Proszki

___Roztwory

podane dożylnie


R,c. 1.1. RMne tomy


letów a fazy działania lek6*.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
ryby6 256 Kłoczko 1. obserwuje się duże różnice między poszczególnymi gatunkami. Ponadto, w ramach j
03 horz metabolizmu. Często trudno jest przeprowadzić wyraźną granicę między sckrccją a ckskrccją ze
str0013 We wczesnym okresie podarwinowskim, pod wpływem ewolucjonizmu zacierającego granicę między c
skanowanie0010 116 nych „nieskończona gra znaczeń”, zacierająca granice między prawdą i fikcją, powi
Nie da się określić granicy między konceptualizacją i pozytywizacją. ponieważ konceptualizacja jest
page0217 207 niecznie tracą wrażliwość. Bardzo często obserwuje się takie wypadki. Przyznaję więc, ż
burszta3 (jurai1". Zaciera się granica miedzy Dilihcyowskim doświadczeniem przeżytym {Erlchnis
burszta3 durai1". Zaciera się granica między Dillhcyowskim doświadczeniem przeżytym (lirlchnis
Zadanie 10- DOMOWE Obserwator oddala się od źródła dźwięku o częstotliwości 1000 Hz ruchem jednostaj
burszta3 durai1". Zaciera się granica między Dillhcyowskim doświadczeniem przeżytym (lirlchnis
Nadciśnienie tętnicze (2) lub alarmową. Często obserwuje się ją na oddziałach ratunkowych, gdzie pac
348 349 (3) znajdujących się poza granicami roboczego pasma częstotliwości wzmacniacza. Moduł iiku o
CCF20111229020 23 ogniw zbędnych albo luk i przerw, często obserwuje się brak ciągłości między elem
granica I Granice: a)    między przekonaniem, że jest się fenomenem, bytem jedynym&nb
Image4043 Częstosc obserwacji 2-1 n xk **

więcej podobnych podstron