fia6

fia6



2.48.    Wybierz prawidłowe sformułowanie:

a)    Siły akcji i reakcji równoważą się i dlatego oddziałujące ciała pozostają w spoczynku.

b)    Siły akcji i reakcji równoważą się, bo mają ten sam punkt przyłożenia.

c)    Siły akcji i reakcji równoważą się, bo mają ten sam kierunek, te same wartości i przeciwne zwroty.

d)    Siły akcji i reakcji nie równoważą się, bo są przyłożone do różnych ciał.

2.49.    Ziemia działa na człowieka o masie m = 60 kg siłą grawitacyjną równą prawie F= 600 N. Człowiek działa na Ziemię siłą o tej samej wartości. Dlaczego w stosunku do Ziemi nie widać skutków działania tej siły? Oblicz przyspieszenie nadawane Ziemi przez tę siłę. Masa Ziemi wynosi Mz = 6 • 1024 kg.

2.50.    Podczas czołowego zderzenia samochodu ciężarowego o masie mc = = 8 t z samochodem osobowym o masie ms = 800 kg prędkości pojazdów miały ten sam kierunek i przeciwne zwroty. Pierwszy z pojazdów miał prędkość vc = 16 km/h. Jaka była prędkość samochodu osobowego, skoro w czasie zderzenia oba pojazdy zatrzymały się w miejscu zderzenia?

2.51.    Dwa magnesy odpychają się siłą równą F = 4 N. Czy na podstawie tej informacji możesz coś powiedzieć o przyspieszeniach, jakich doznają te magnesy?

2.52.    Magnesy umieszczono na pływających po wodzie łódeczkach. Cztery pary magnesów odpychały się lub przyciągały w zależności od ustawienia biegunów. W trakcie doświadczenia wyznaczono przyspieszenia oddziałujących par magnesów o różnych masach. Przeanalizuj dane w tabeli i uzupełnij brakujące informacje. F — siła oddziaływania magnesów.

Lp.

m, Ig]

m2 Igi

a, [m/s2]

a2 [m/s2]

FI N]

1

20

100

0,5

0,1

2

85

2

1,7

3

50

150

3

4

200

100

0,4

2.53.    Łódź dobiła do pomostu, ale nie została przycumowana. Pasażer, chcą< wysiąść, przesunął się na odległość l ku przodowi łodzi. O jaką odległość i w którą stronę przesunie się łódź? Masy łodzi i pasażera wynoszą odpowiednio m, i m,.

2.54.    Dwie kule o jednakowych masach m, = m2 = 0,1 kg poruszają się z pręd kościami odpowiednio v, = 2 m/s oraz v2 = 1 m/s, przy czym li h kierunki po krywają się. W pewnej chwili jedna kula dogania drugą i zrłei/a u > nią Oblicz prędkodt I kul po zderzeniu w następujący! h przypadkai h

łi ?i lei zenie kul jest centralne i doskonale sprężyste; li! /(It i/cnie kul jest centralne i doskonale niesprężyste.

!l.Stojący na deskorolce chłopiec rzucił przed siebie poziomo piłkę, nadając jgj piędkość v,. Wyznacz prędkość uzyskaną przez chłopca. Masy piłki i chłop< .1 I# deskorolką) wynoszą odpowiednio m i M.

//»(». Pocisk karabinowy, lecący z prędkością vu trafił w stojącą metalową 1, nie zmieniając kierunku ruchu, przebił ją na wylot. Wskutek tego prędkość'

rd Iskti /malała do v2, a puszce została nadana prędkość o wartości vv o kierunku iwiocie zgodnym z dalszym lotem pocisku. Wyznacz stosunek mas: pus/ki Al 1 pot isku m.

rd.r*7. laka byłaby prędkość nadana puszce z poprzedniego zadania, gdyby ip l*»k w niej utkwił? Dane są: masy puszki M i pocisku m oraz początkowa l«V« Ikośc pocisku V,.

SI.5H. Na wykresie (rys. 29) przedstawiono zmiany siły działającej na pewne ffliilu, w zależności od czasu.

|) t )lilic / całkowity przyrost pędu ciała.

P I >la klcirego fragmentu wykresu zmiana pędu ciała była największa? Oblicz ją.

2.V). Dziewczyna ważyła się na wadze sprężynowej. Po odczytaniu wyniku, * IH kg, podskoczyła z radości na wysokość h = 10 cm. Jaką siłę dziewc zyna pwlciala na wagę w trakcie odbicia? jakie było wówczas wskazanie wagi? ^bijanie się trwało t - 0,8 s, przyspieszenie ziemskie przyjmij g = 9,8 m/s^.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
fia8 6.53.    Wskaż prawidłowe sformułowanie: a)    Izolatory mają pu
hospit2 lekcji był prawidłowo sformułowany, czy znajdował swoje uzasadnienie w programie nauczania,
IMG182 (12) 32    Wybierz prawidłową odpowiedź: Punkty: 1/1 Wybierz odpowiedź [,Zatwi
skanuj0101 48 Wybierz zdanie fałszywe: a. kość sitowa leży na pograniczu mozgo- i twarzocza! (b
kryteria 1 KRYTERIA OCENY PREZENTACJITemat : •    Prawidłowo sformułowany, zrozumiały
fia6 4.73. W tabeli podano wartości drugiej prędkości kosmicznej dla różnych planet. Średnia g
fia6 6.34.    Kondensator elektryczny został wykonany z folii metalowej,
fia6 Wobec tego ładunek na kondensatorze wyraża się wzorem Q = Q=CU, CR£ + R I to jest odpowiedź!

więcej podobnych podstron