Generator akustycznyP3 k

Generator akustycznyP3 k



Generator akustyczny 503-k

Timer 555 w swej mnogości zastosowań, jest wykorzystywany jako źródło sygnału akustycznego we wszelkiego rodzajach sygnalizatorach akustycznych, generatorach sygnałowych, generatorach do nauki znaków morse’a. Ze względu na prostą budowę zestawu, oraz jego niewielką cenę. Zestaw idealnie nadaję się dla początkujących elektroników amatorów jako narzędzie treningowe o dużych walorach dydaktycznych i użytkowych. Zastosowanie uniwersalnej płytki montażowej oddaliło od młodego elektronika potrzebę wykonywania płytek drukowanych, co niekiedy w tych pierwszych chwilach przygody z elektroniką stanowiło zaporę nie do przebycia.

Budowa układu:

Schemat elektryczny generatora został przestawiony na rysunku 1. Od razu rzuca się w oczy jego prostota która wynika z niewielkiej ilości elementów. Prezentuje on timera NE555 w układzie generatora astabilnego (multiwibrator) generującego ciąg impulsów o częstotliwości akustycznej. Do wykonania na NE555 generatora akustycznego oprócz timera potrzeba tylko trzech podstawowych elementów zewnętrznych rezystorów R1 i R2, oraz kondensatora Cl. Wejścia THRESHOLD (pinó) i TR1GGER (pin2) połączone są razem i poprzez kondensator Cl dołączone do masy układu. Wyjście D1SCHARGE (pin7) dołączone jest do bieguna dodatniego zasilania poprzez rezystor R1 a poprzez rezystor R2 dołączone do kondensatora Cl i wejść TRESHOLD (pinó) i TRIGGER (pin2). Kondensator C2 jest dołączony do wejścia CONTROL i służy jako filtr. Do wyjścia OUT (pin3) dołączony został kondensator C3, poprzez który podłączamy bezpiecznie przetwornik elektroakustyczny ( słuchawka, głośnik wysokoomowy, przetwornik piezoelektryczny). Wejście zerujące RESET (pin4) dołączone jest na stale do bieguna dodatniego zasilania.

Działanie: generatora akustycznego rozpoczyna się w chwili włączenia zasilania, (4,5V-9V) w tym momencie kondensator Cl jest rozładowany i w związku z tym utrzymuje się na nim napięcie niższe od l/3Uzasilania. Rozpoczyna się proces ładowania poprzez rezystory R1 i

♦W


Rys. 1 Generator akustyczny

R2. Napięcie na ładującym się kondensatorze Cl rośnie i po przekroczeniu napięcia równego 2/3 Uzasilania zostaje wyzwolony wewnętrzny komparator powodując ustawienie na wyjściu Q(pin3) stanu niskiego. Wewnętrzny tranzystor rozładowywujący poprzez wyprowadzenie DIS (pin7) zostaje włączony rozpoczynając proces rozładowania kondensatora Cl poprzez rezystor R2. Napięcie na kondensatorze Cl zaczyna się obniżać, po przekroczeniu wartości 1/3 Uzasilania. W tym momencie na wyjściu Q(pin3) zostaje ustawiony stan wysoki, wewnętrzny tranzystor rozładowywujący zostaje wyłączony w wyniku czego kondensator Cl zaczyna się ponownie ładować poprzez rezystory R1 i R2. Powtarzające się w ten sposób cykle powodują generowanie przebiegu prostokątnego o częstotliwości akustycznej zależnej od pojemności Cl oraz wartości rezystorów R1 i R2. Częstotliwość dobierzemy korzystając ze wzoru ł=l,44/(Rl+2R2)Cl. Dokładny opis timera NE555 wraz ponad setką zastosowań został zawarty w książce „Timer 555 w przykładach”.

Montaż: w skład generatora wchodzi kilka elementów elektronicznych praktycznie jeden układ scalony dwa rezystory, trzy kondensatory oraz jeden przetwornik akustyczny (słuchawka). Silą rzeczy montaż układu nie może być skomplikowany. Najlepiej układ zmontować na płytce uniwersalnej, schemat montażowy przedstawiony został na rysunku 2 i 3.

o o o o o o o o o o o o o o o o o o


Rys.2 Widok od strony elementów.


o o o o o o oooooooo


O O O O

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o


o o


o o


o o o o o o o o o o o o o o o o o o


o

o o

O O (JO o o o o o o o ooooooooooo


Rys.3 Widok od strony druku

Jak widać na rysunku minimalne wymiary płytki uniwersalnej powinny wynosić 10 na 13 „dziurek” o standardowym rastrze 2,54mm. Po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych elementów możemy przystąpić do montażu. Rozpoczynamy go od włożenia podstawki D1P8 pod uldad NE555 w centralnym miejscu płytki tak aby nóżka (pin 1) była włożona ona w czwartą dziurkę od górnej krawędzi płytki i szóstą od lewej krawędzi płytki. Rozmieszenie elementów przedstawia rysunek 2. Następnie lutujemy w punktach lutowniczych zajętych przez układ scalony. Kolejnym krokiem jest osadzenie w płytce pozostałych elementów zgodnie z rysunkiem montażowym i ich przylutowanie do punktów lutowniczych. Elementy osadzamy według rysunku 2. Po przylutowaniu wszystkich elementów możemy przystąpić do wykonywania połączeń zgodnie z schematem ideowym i rysunkiem 3 przedstawiającym mozaikę jaką należy wykonać od strony druku. Połączenia wykonujemy cienkim przewodem miedzianym lutując ostrożnie tak aby nie spowodować zwarć. Po zakończeniu montażu należy sprawdzić dokładnie płytkę pod względem poprawności wykonanych połączeń lutowanych. Jeżeli jest wszystko OK. To możemy przystąpić uruchamiania generatora. Uruchomienie układu sprowadza się tylko do osadzenia układu NE555, podłączenia przetwornika elektroakustycznego oraz na włączeniu zasialania. Układ generatora mimo swojej prostoty możemy z powodzeniem wykorzystać jako akustyczny syganalizator alarmowy lub też jako generator do nauki alfabetu morse’a.

Spis elementów :

R1 lOOk; R2 100k;Cl 10nF;C2 lOnF; C3 lOuF; US1 NE555; DIP8 lszt


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
6. Badanie generatora VCO z multiwibratorem NE 555. Multiwibrator NE 555 może pracować w układzie
general 3 Project Sełtings Settlngs Fon
Układ zał wył 4V5...16V W tej aplikacji timer 555 pracuje jako przerzutnik wyzwalany przyciskami S1
PLAN GENERALNY- to podstawowy instrument, za pomocą którego formułowana jest, zgodnie z planami
zal05aaa 5a. Sposób realizacji warunku amplitudy i fazy w generatorze Butlera Schemat: Kwarc jest wy
generatorów i tym podobnych maszynach. Obróbka nagniataniem jest stosowana jako obróbka umacniająca
Systemy GSM trzeciej generacji. System UMTS jest opracowywany jako standard uniwersalny o zasięgu
generat nap niesin004 4 Analogowe Elementy I Układy Elektroniki tranzystora T jest zbliżone do warto
WPŁYW ROŚLIN NA EKRAN AKUSTYCZNY W ZASADZIE NIEZALEŻNIE OD MATERIAŁU Z JAKIEGO ZBUDOWANY JEST EKRAN
PM wyk 6 P1060189 6. AKTYWIZACJA SPRZEDAŻYMedia reklamowe Generalną zasadą reklamy jest wykorzystywa
Pompka sterownik do akwarium Prezentowany układ w swojej konstrukcji wykorzystuje znany wszystkim in
Prosta latarka Prezentowany układ w swojej konstrukcji wykorzystuje znany wszystkim czytelnikom time
DSCN1787 Poziom wymagań akustycznych, jakim powinny odpowiadać budynki i środowisko zewnętrzne jest
68074 skanuj0018 (210) on-llne Generator losowych testów wersja: GJV95YS0Zadanie 59. Który dokument

więcej podobnych podstron