H Markiewicz Wymiary dzieła lit Postać literacka (14)

H Markiewicz Wymiary dzieła lit Postać literacka (14)



156 VII. Poitoć literacka

Postać literacką byłbym zatem skłonny — pisał ostatnio Aleksander W. Labuda — traktować jako czytelniczy konstrukt, jako wyprowadzony z tekstu jego przedmiotowy korelat; o którym jednak sądzi;, że nie jest z tekstem na trwałe skorelowany, jak np. dwie strony jednej kartki papieru, lecz przyporządkowany mu w trakcie lektury<0,

Dogodny wstęp do opisu postaci stanowi określenie motywacji i kompetencji narratora, o których była mowa w szkicu Autor i narrator; nie trzeba bliżej wyjaśniać, że kiedy mamy do czynienia z fikcją literacką, są one tylko pozorowane (poza — rzecz jasna — motywacją kreacyjną).

Tradycyjnie wyodrębnia się dwa zasadnicze sposoby budowania postaci literackich: metodą bezpośrednią i pośrednią. Rozróżnienie to, występujące już w książce Dibeliusa, przyjął Tomaszewski, a za nim m.in. współcześni semiotycy francuscy. Podobny sens mają terminy proponowane przez Labudę i Pła-checkiego, szereg etologiczny i szereg praksemiczny, bądź też — definicje aprioryczne i definicje sytuacyjne.

Postaciowanie bezpośrednie to nazywanie wprost właściwości postaci narracyjnej. Postaciowanie pośrednie to podawanie informacji, z których te właściwości można wywnioskować. Postaciowanie bezpośrednie może pochodzić od narratora autorytatywnego i wówczas jest — na gruncie samego dzieła literackiego — niepodważalne. Jeśli pochodzi od narratora innego lub postaci charakteryzującej bądź to samą siebie, bądź to inne postacie, może okazać się fałszywe w konfrontacji z postaciowaniem pośrednim lub wypowiedziami narratora autorytatywnego.

Na postaciowanie bezpośrednie składają się: „dane personalne” postaci (wiek, płeć, sytuacja rodzinna, zawodowa, społeczna), wygląd zewnętrzny oraz nazwanie i ocena cech oso bo-woścL Postaciowaniu pośredniemu służą: biografia retrospektywna postaci, jej wygląd zewnętrzny — ale traktowany tym razem jako manifestacja cech wewnętrznych, zwyczaje i czynność powtarzalne, otoczenie przedmiotowe, działania, wypowiedzi (zarówno ze względu na zawarte w nich informacje ste-matyzowane, jak i na oznakową wartość ich treści i styiistycz-

9 A. W. Labuda. O Tsterackweh i wżelżteraek&eh obraza*'*. ponw.t, „Teksty* 1979. nr 4, e. 50.


Wyszukiwarka