gleby300

gleby300



rędziny i. pararędziny brunatne i właściwe — wytworzonej łupków i piaskowców marglistych, oraz mady brunatne górskie.

Są to więc gleby klasy II i III, rzadziej IV, nie ustępujące bynajmniej glebom terenów nizinnych. Także warunki klimatyczne niewiele odbiegają w tej strefie od warunków panujących na nizinach, z tym, że występuje w górach znacznie większa ilość opadów i związana z tym erozja wodna, nieco niższa średnia temperatura i większe jest niebezpieczeństwo przymrozków.

Pięknie udaje się na tym kompleksie (w niższych położeniach) pszenica ozima, jęczmień jary i owies. Udają się także ziemniaki, buraki cukrowe i pastewne, koniczyna i wiele innych roślin uprawnych.

3.2.11. KOMPLEKS U — ZBOŻOWY GÓRSKI

. Kompleks zbożowy górski wyraźnie odbiega od wszystkich dotychczas omówionych. Jest to kompleks (jak sama nazwa wskazuje), w którym różne zboża mają zbliżone warunki rozwoju w klimacie surowym, wynikających z wyższego położenia i bardziej ostrego klimatu, ograniczającego rozwój większości roślin uprawnych. Położenie nad poziomem morza tego kompleksu jest różne w zależności od położenia geograficznego masywu górskiego. I tak na przykład w Bieszczadach kompleks ten położony jest niżej niż 350—400 m n.p.m., a więc tak, jak kompleks pszenny, aie zajmuje gorsze położenia (np. zbocza o wystawie północnej) lub gorsze gleby. W Karpatach Zachodnich dolna granica tego kompleksu występuje na większych wysokościacli: 540 m n.p.m., w Sudetach natomiast granica zasięgu tego kompleksu-, jest zmienna (górna granica może sięgać 600 m n.p.m.). W kompleksie tym występują zarówno gleby pszęnno-żytnie, jak i żytnio-owsiano-ziemniaczane.

W komplesie zbożowym górskim znajdują się zarówno gleby brunatne i płowe (często bielicowane), wytworzone ze zwietrzeliny piaskowca, jak i bardziej szkieletowe rędziny i mady górskie. Przeważają gleby klasy IVa i IVb. Gleby te są silnie zagrożone erozją wodną.

W kompleksie zbożowym górskim uprawia się wiele roślin. Udają się tu: pszenica ozima i jara, jęczmień jary kaszowy, owies, ziemniaki, a nawet żyto i (wyjątkowo) buraki pastewne, koniczyna, brukiew, rzepa, len włóknisty.    ,

Kompleks owsiano-ziemniaczany górski zajmuje położenia wyższe od obydwu omówionych wyżej, a więc zarówno tereny o surowszym klimacie, jak i tereny o bardziej stromych i nierównych' położeniach.


Wyszukiwarka