gleby434

gleby434



MMM;

ziomie

iii


iwosci n bar


ny za-

1° py-łoziom iwości Iniczą,


lczane

abino-

cowite

sy V,

Gleby

•rolni-


CG poniżej 35 cm— piasek luźny, od 50 cm óglejony* pHc 5,6,-pH w 4,8. Poziom wody gruntowej na głębokości 100 cm.

Jest to gleba bielicowa, oddolnie oglejona, wytworzona z piasku luźnego, należąca do klasy R VI, kompleksu żytnio-łubinowego (7), po-leśna. Znajduje się w niej około 44 t/ha próchnicy w poziomie Ap.

Książ, pow.lppoczno.

Ąp 0^—25 cm — piasek słabogliniasty barwy jasnoszarej. Zawiera 1,16/i próchnicy, pHc 4,8, pHw 4,2.

A2B 25-—50 cm- piasek słabogliniasty barwy żółtej, z próchnicznymi plamkami. Zawiera 1,3—0,2a/o próchnicy, pHc 4,6—5,5, pHw. 4,1—


C 50—95 cm — piasek słabogliniasty barwy jasnożółtej. W. dolnej częś ci poziomu przejaśnienie glejowe. pHc 5,6—5,9, pHw 4,9—5,5.

Di 95—120 ćm — glina lekka. pHc 5,3, pHw 4,4.

D? poniżej 120 cm — piasek warstwowany.

Jest to gleba bielicowa właściwa,''wytworzona z piasku słaboglinia stego przewarstwionego gliną lekką, klasy R IVb, kompleksu 6. Znaj duje się w niej około 41 t/ha próchnicy w poziomie Ap.


fe 4,9,

;ć hy-meriia


w warunkach obniżania się


Gleby bielicowe murszaste tworzą się poziomu wody gruntowej lub silnych jego wahań, gdy na powierzchni gleb bielico wy ch zalegają płytkie warstwy torfu lub też grube pokłady próchnicy surowej. Gleby bielicowe murszaste tworzą się w dystroficz-nych warunkach siedliskowych, przy silnie kwaśnym odczynie wód gruntowych, przeważnie pod borami wilgotnymi. Gleby te tworzą przejścia do gleb glejowo-murszowych. Niekiedy gleby te bywają zaorywane i wtedy ich budowa profilowa przedstawia się następująco.: ApM-A2-BG-CG (rys. 150). Gleby o takiej budowie profilowej spotykane są niekiedy w terenach sandrowych i występują w kompleksie z glebami bielicowymi właściwymi, zajmującymi położenia wyższe i glebami glejowo-murszowymi i torfowo-murszowymi, zalegającymi w zagłębieniach terenowych.

.**1 * S.v*»‘

.-1

>■) •

laa&i

MM HI


Gleby bielicowe murszaste charakteryzują się stalowoszarym, mursza-stym poziomem Ap, niekiedy dość głębokim (30—35 cm). Pod tym poziomem zalega poziom bielicowy A2 barwy jasnopopielatej. Niekiedy poziom ten tworzy wąskie pasemko pod poziomem orno-próchmcznym lub całkowicie jest zamaskowany przez próchnicę murszastą. Pod poziomem A2 zalega znacznej niekiedy grubości poziom BG. W poziomie tym zawartość żelaza jest niewielka, a ciemnobrunatne zabarwienie wywołane jest dużą ilością związków próchnicznych (kilka procent). Są


Wyszukiwarka