Image 29

Image 29




PODSUMOWANIE

1.    Działalność gospodarcza odbywa się na rynku. Rynek jest miejscem gdzie spotykają się sprzedający (podaż) i kupujący (popyt) po to, aby dokonać wymiany produktów i usług.

2.    Rezultatem działania mechanizmu rynkowego są ceny dóbr i ceny czynników produkcji. Na rynku kształtują się relacje między cenami - powstaje system cen.

3.    Cena jćst parametrem dla podmiotów gospodarczych (producentów, konsumentów), który wpływa w istotny sposób na ich decyzje odnośnie alokacji zasobów.

4.    Między ceną produktu i wielkością zgłaszanego popytu na ten produkt występuje, ceteris paribus, zależność odwrotna.

5.    Współzależności między zmianami ceny i zmianami popytu przedstawione w postaci wykresu nazywamy krzywą popytu. Krzywa popytu posiada nachylenie negatywne.

6.    Ilości produktu, na które zgłaszany jest popyt zmieniają się w rezultacie zmian ceny produktu. Zmiany położenia krzywej popytu (przesuwanie się krzywej) są wynikiem oddziaływania na popyt czynników niecenowych (czynników innych, niż cena produktu).

7.    Położenie krzywej popytu jest funkcją następujących czynników: dochody kupujących, gusty i preferencje, ceny dóbr substytucyjnych i komplementarnych, przewidywania cen relatywnych, liczba ludności.

8.    Między ceną produktu i ilością oferowanych produktów istnieje, ceteris paribus, zależność wprost proporcjonalna. Na wykresie przybiera ona postać krzywej podaży. Nachylenie krzywej podaży jest dodatnie.

9.    Przesuwanie się krzywej podaży następuje pod wpływem takich czynników jak: ceny czynników produkcji, technologia, podatki i subsydia, przewidywania cen, liczba przedsiębiorstw w gałęzi.

10.    Cena odpowiadająca punktowi przecięcia się krzywej popytu i podaży jest ceną równowagi rynkowej. Przy cenie równowagi podmioty gospodarcze (producenci, konsumenci) nie są zainteresowani zmianą podaży lub popytu.

11.    Dla każdej ceny powyżej ceny równowagi na rynku powstaje nadwyżka oferowanego produktu - powstaje nadmiar rynkowy. Dla każdej ceny poniżej ceny równowagi pojawia się nadwyżka zapotrzebowania na produkt - powstaje niedobór produktu.

12.    Dynamiczne współzależności zmian ceny, popytu i podaży prezentuje model pajęczyny, w którym ilości oferowanego produktu uzależnione są od ceny produktu z okresu poprzedniego.

ZAGADNIENIA

Prawo popytu i podaży oraz prawidłowości mechanizmu rynkowego możemy wykorzystać do analizowania konkretnych sytuacji rynkowych z rzeczywistości gospodarczej. Zmiany w otoczeniu rynkowym, takie jak nP- zmiany rządowej polityki gospodarczej wywołują odpowiednie reakcje w mechanizmie rynkowym, których konsekwencje odczuwają zarówno konsumenci, Jak i producenci.

59


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Image 15 (6) GOSPODARKA RYNKOWA Podmioty gospodarcze działają na rynku, który jest miejscem spotykan
Image 15 Podmioty gospodarcze działają na rynku, który jest miejscem spotykania się i ścierania ich
Jak zauważa J. Czupiał8 proces umiędzynarodowienia działalności gospodarczej odbywa się w dwóch
skanuj0002 (551) Logistyka to jedna z najszybciej rozwijających się sfer działalności gospodarczej w
skanuj0006 (467) Wstęp Logistyka to jedna z najszybciej rozwijających się sfer działalności gospodar
44302 skanuj0006 (467) Wstęp Logistyka to jedna z najszybciej rozwijających się sfer działalności go
Podsumowując: Formuła Dassorwille koncentruje się na ograniczeniach pochodzących od działań tylko i
1.    Ruch pociągów odbywającym się na sąsiednich torach. Działania zabezpieczające
Etap 2 - Wspomaganie objął swoim działaniem 13 osób. Spotkania odbywały się na terenie fundacji oraz
image 3 (U. Zad. 1 Przedsiębiorstwo X produkuje trzy asortymenty wyrobów A, B, C. Produkcja odbywa s
NIWELATORY CYFROWE - ZASADA DZIAŁANIA Odczyt położenia osi celowej na łacie kodowej odbywa się na za

więcej podobnych podstron