gleby471

gleby471



W wyniku procesów torfotwórczych powstaje złoże torfowe, które z punktu widzenia gleboznawstwa staje się „skałą macierzystą” torfowych gleb bagiennych. W stanie nieodwodnionym poziom wód gruntowych utrzymuje się zazwyczaj na wysokości darni lub też (w torfowiskach dolinowych) torfowisko często podlega zalewom. W miarę naturalnego lub sztucznego obniżania poziomu wód gruntowych, wnikania powietrza w głąb gleby i uaktywniania życia mikrobiologicznego, procesy bagienne stopniowo zanikająca miejsce ich zajmuje inny proces glebotwórczy — proces murszenia, prowadzący do powstania gleb mur-szowych póbagiennych. W wyniku tego procesu powstają warunki glebowe (a zwłaszcza powietrzno-wodne), sprzyjające rozwojowi szlachetnej roślinności łąkowej. Dlatego też w miarę stale nasilających się prac mielioracyjnych w Polsce powierzchnia gleb bagiennych będzie się kurczyła i w'niedalekiej przyszłości nastąpi moment, iż gleby bagienne wraz z ich specyficzną roślinnością chronione będą jako rezerwaty przyrody...

Torfowiska powstają w strefach klimatycznych, w których opady górują nad wyparowaniem wody z gleby, a więc w krajach o klimacie mniej lub bardziej wilgotnym i chłodnym.

Tworzenie się torfowisk miało już miejsce w okresie Allerodu (ocieplenie klimatu). Silniejszy ich rozwój nastąpił wskutek podniesienia się poziomu , wody gruntowej w okresie atlantyckim i trwa do chwili obecnej.

Typ gleb torfowych dzieli się na 3 pod typy:    x

—    gleby torfowe torfowisk niskich,

—    gleby torfowe torfowisk przejściowych,

—    gleby torfowe torfowisk wysokich.

Wszystkie trzy podtypy tworzą się w odmiennych warunkach ekologicznych. Torfowiska niskie zasilane są żyznymi wodami i tworzą się w eutroficznych warunkach, siedliskowych. Torfowiska przejściowe zasilane są wodami średnio żyznymi i tworzą się w środowisku mezo-troficznym. Torfowiska wysokie wykorzystują głównie wody z opadów i stanowią siedliska ubogie w składniki pokarmowe roślin (oligotrofia).

Podtypy z kolei dzielą się na rodzaje wyróżnione na podstawie przeważającego składu botanicznego torfu. Skład ten można w przybliżeniu ustalić w czasie obserwacji terenowych. Najlepsze jednak i pewne rezultaty gwarantują badania mikroskopowe.

Podtyp gleb 1 torfowych torfowisk niskich został w systematyce PTGleb. podzielony na następuje rodzaje:

—    gleby-wytworzone z torfu szuwarowego (w praktyce po prostu „gleby torfowe szuwarowe”),

—    gleby wytworzone z torfu turzycowiskowego („gleby torfowe turzy co wisko we”),

V. •A


Wyszukiwarka