img065

img065



133 III. Nieparametryczne Testy istotności

3.29. Na podstawie danych liczbowych z zadania 2.53 sporządzono 1 następującą tablicę niezależności wyników badania farmakologicznego:

;

, Liczba

Z

Bez poda*

1 szczurów

prepara-

cua prepa-

tein

tu

wykopały zadanie

5?

71

nic wykonały

63

19

zadania


Na poziomic istotności x = 0,0l zweryfikować za pomocą testuj2 hipotezę

0    otępiającym działaniu badanego ptcparaiu i porównać wynik z wynikiem zadania 2.53.

3.30. W celu sprawdzenia hipotezy, źe młodzież męska nosząca modne długie włosy ma gorsze wyniki w nauce, wylosowano próbę 492 uczniów]

1    otrzymano następujące dane:

1

Młodzież męska

i

Wyniki w nauce

2 te

dobre

.ma. modną fryzurę

51

a, |

,7 .1

| nie ma

195

203 ;

Na poziomic istomości 2 = 0.05 zwcryiikować hipotezę o niezależności wy-d rtrków w nauce od fryzury młodzież)-' męskiej.

§ 3.4. TESTY SERII

Podstawowe -wyjaśnieni*

Drugiot, obok testów zgodności podstawowym rodzajem testów nw parametrycznych są testy dla sprawdzenia hipotezy, że dwie populacje] mają len Sam rozkład (czyli że dwie próby pochodzą z jednej populacjiM Testów La ki eh znanych jest obecnie już bardzo dużo. Zastępują one naj częściej test parametryczny dla dwóch średnich, kiedy nie można przyj założeń stosowalności takiego testu para metrycznego. Testy nieparat

tryczne, z których krlłca ważniejszych omówimy w dalszym ciągu, mają wprawdzie mniejszą moc od testów parametrycznych, ale górują nad nimi prostotą budowy i rachunków. Są one wszystkie testami istotności, tzn. pozwalają jedynie na odrzucenie sprawdzanej hipotezy, ale nie wymagają prawie żadnych krępujących założeń o populacji. Dzięki swym zaletom są one coraz chętniej stosowane przez praktyków. Należy jednak pamiętać, źc do nieparametrycznych testów istotności dla sprawdzenia hipotezy' o jednakowym rozkładzie dwu populacji należy uciekać się raczej w razie niemożliwości zastosowania testów parametrycznych, które wykorzystują znacznie więcej informacji zawartych w próbie.

Do najważniejszych nieparametrycznych testów istotności należą testy serii oparte na teorii serii. Serią nazywamy każdy podciąg złożony z kolejnych elementów jednego rodzaju utworzony w ciągu uporządkowanych w dowolny sposób elementów dwu rodzajów. Gdy elementy danego ciągu są losowe, wtedy zarówno długość serii jak i ilość serii utworzona w danym ciągu są zmiennymi losowymi. Znajomość rozkładów tych. zmiennych pozwala na zbudowanie prostych testów istotności dla różnych hipotez. Testy serii omówione w poniższych modelach oparte są na rozkładzie zmiennej losowej będącej liczbą utworzonych serii w badanym ciągu.

Z licznych zastosowań testów serii, omówimy test serii jako test loso-wości próby, test serii dla sprawdzenia hipotezy, że dwie próby pochodzą z jednej populacji oraz test serii dla sprawdzenia hipotezy o liniowej postaci funkcji regresji.

Model L Dana jest populacja generalna o dowolnym rozkładzie. Z populacji tej pobrano w pewien określony sposób próbę n elementów. Należy sprawdzić hipotezę, że jest to próba losowa, tzo. że sposób doboru elementów można uznać za losowy.

Test istotności dla tej hipotezy jest następujący. Z uporządkowanego według kolejności pobierania elementów do próby ciągu wyników próby obliczamy medianę me z próby. Każdemu wynikowi próby X; w tym uporządkowanym chronologicznie ciągu przypisujemy symbol a, jeżeli x,<mey bądź symbol jeżeli Xi>rne. Wynik xt=.me można odrzucić. Otrzymujemy w ten sposób zamiast chronologicznego ciągu wartości ciąg złożony z symboli a i b, np. abbacuwbbbbabtutb. W ciągu tym otrzymujemy pewną liczbę serii (tutaj np. $). Oznaczmy przez k statystykę oznaczającą liczbę serii. Przy założeniu prawdziwości hipotezy o losowości


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
img057 122 II
img042 2 92 II. Parametryczne testy istotności 2.80. Na podstawie danych liczbowych 2 zadania 2.40 s
37 (344) 92mm II. Parametryczne testy istotności 2.80.    Na podstawie danych liczbow
img018 4 44 l. Estymacja przedziałowa parametrów 1.43.    Na podstawie danych liczbow
img061 130 III. Nieparametryczne testy istotności Na poziomie istotności a=0,05 zweryfikować za pomo
img054 116 III. Nieparametryczne testy istotności Uwaga. Gdy w rozkładzie empirycznym z próby występ
img060 128 III. Nieparametryczne testy istotności Zawartość tłuszczu w mleku Liczba próbek 3,2 -
img066 140 III. Nieparametryczne testy istotności próby, liczba serii k ma znany i stablicowany rozk
img067 142 III. Nieparametryczne testy istotności liśmy z ciągu liczbę serii k = 4=kx> zatem hip
b,bmp 18.    Jakie rodzaje stężenia można obliczyć na podstawie danych wymienionych w
tylko na podstawie danych liczbowych, ale również na podstawie opisów jakościowych, takich jak anali
img068 144 III. NicpŁraineiryezne testy istotności 7,9. Na poziomie istotności a:=0.10 zweryfikować
img070 148 IH. Nieparametryczne testy Istotności Na poziomie Istotności z=0,G5 2a pomocą testu znakó
201306062913 nieparametryczne testy istotności otlil
Nieparametryczne Testy IstotnościWzoryNieparametryczne testy istotności - schemat postępowania punkt
img044 2 96 II. Paraneirycme testy istotności Zweryfikować na poziomie istotności a^O.EO hipotezę, ż
img055 lis III. Nieparametryczne testy

więcej podobnych podstron