img168

img168



164 Staw kolanowy

Test Pivot-Shift (Pivot-Shift test, Galway test)

Wykonanie: Pacjent leży na plecach. Jedną ręką badający chwyta i fiksuje boczny kły kieć kości udowej. Kciuk bada palpacyjnie bliższą część kości piszczelowej lub strzałki. Drugą ręką badający chwyta podudzie, wykonuje rotację wewnętrzną i odwiedzenie (koślawienie). Z tej pozycji staw kolanowy jest zginany i prostowany (ruchy zgięcia i wyprostu).

Interpretacja: Przy uszkodzonym przednim więzadlc krzyżowym kość piszczelowa podwicha się do przodu już w pozycji wyprostnej (trzy koślawieniu. Zablokowanie stawu kolanowego' W przednim podw jebnięciu zależy od wielkości siły' koślawienia (objaw jest często łatwiejszy do wywołania, jeżeli kończyna dolna chorego jest ulik sowana między przedramieniem i talią badającego i jednocześnie wykonywany jest niewielki nacisk w kierunku osiowym). Następnie zgina się staw kolanowy, utrzymując rotację wewnętrzną i o<jyvicdzenie ppdudzia. Przy zgięciu 20-40° dochodzi do nastawienia podwichniętcj -głowy utlnwaj do tylu. Pasmo biodrowo-piszczelowe, które w pozycji wyprostnej znajduje się brzusznie od bocznego nadklykcia, w czasie zginania przemieszcza się poza oś zgięcia, pociągając głowę kości piszczelowej z powrotem do tylu. Kąt repozycji/zgięcia zależy od wielkości przedniego podwichnięcia. Jeżeli przednie przemieszczenie jest niewielkie, repozycja zachodzi wcześniej. Diagnozę w większości przypadków potwierdza pacjent, ponieważ w czasie aktywności sportowej odczuwa typowy objaw niestabilności - ustępowanie (giving way), który może zostać wywołany za pomocą tego testu.

Według Jakoba prawdziwy test Pivot-Shift może częściowo zaniknąć, mimo niewydolności przedniego więzadla krzyżowego, jeżeli:

1)    występuje pełne uszkodzenie pobocznego więzadla piszczelowego; z powodu otwierania się szpary stawowej podczas koślawienia powstanie szczytu siły w bocznym przedziale nie jest możliw e, podobnie jak podw ichnięcie,

2)    na skutek urazu uszkodzone jest pasmo biodrowo-piszczelowe i mimo podw ich-nięcia, nie można stwierdzić repozycji,

3)    występuje uszkodzenie typu rączki od wiaderka przyśrodkowej lub bocznej łą-kotki: przednie przemieszczenie kości piszczelowej oraz jej repozycja są utrudnione.

4)    narasta zwyrodnienie w bocznym przedziale i pojawiają się osteofity w wyniku czego wypukłe boczne plateau staje się wklęsłe.

b


Ryc. 185. Test Pivot-Shift: a - pozycja wyjściowa - wewnętrzna rotacja/odwiedzenie-kośla-wienie, b - zgięcie.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Staw kolanowy 142Test Bragarda Wykonanie: Pacjent leży na plecach. Jedną ręką badający obejmuje zgię
148 Staw kolanowyTest Bóhlera-Krómera Wykonanie: Pacjent leży na plecach. Jedna ręka badającego
M42 Staw kolanowyTest McMurraya Wykonanie: Pacjent leży na plecach, staw kolanowy i biodrowy chorej
Staw kolanowy 145Test Payra Wykonanie: Pacjent leży na plecach. Badający fiksuje lewą ręką kolano, p
146 Staw kolanowyObjaw Steinmanna I Wykonanie: Pacjent leży na plecach. Badający fiksuje lewą ręką z

więcej podobnych podstron