IMG75

IMG75



Zgodnie z wykresem 7.112a proces wydzielania fazy utwardzającej (y') zachodzi w zakresie temperatur od 7j do T2. Do usunięcia naprężeń szczątkowych niezbędne jest jednak nagrzanie do temperatury przesycania wyższej od T2 (rys. 7.112b). Jeżeli szybkość nagrzewania jest taka. że zostanie przecięta krzywa C wydzielania fazy utwardzającej y' (rys. 7.112c), nastąpi utwardzenie w strefie przyspoinowej (A). Utwardzenie to zgodnie z mechanizmem pękania relaksacyjnego stali opisanym w rozdziale 7.9 i przedstawionym na rysunku 7.102 nie będzie jednakowe w całej objętości strefy przyspoinowej. Ze względu na większą szybkość dyfuzji na granicach ziaren wydzielenia fazy utwardzającej na granicach ziaren są większe (rys. 7.102a). Sąsiadujące z nimi obszary przygraniczne tworzą często strefę wolną od wydzieleń (SWW). Lokalizacja odkształceń w strefie wolnej od wydzieleń wywołuje proces pękania na granicach ziaren. Czynnikiem nasilającym proces pękania jest wystąpienie skurczu starzeniowego, który powoduje wzrost poziomu naprężeń, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo pękania w czasie obróbki cieplnej po spawaniu. Tak więc pękanie stopów niklu w SWC jest rezultatem niskiej plastyczności strefy przyspoinowej i wysokich odkształceń w SWC. Obniżenie plastyczności granic ziaren jest wynikiem procesów segregacji związków międzymetalicznych i zanieczyszczeń na granicach w czasie ich migracji. Obecność związków międzymetalicznych i zanieczyszczeń na granicach ziaren może w wyniku równowagowego nadtapiania (rozdział 7.2 i 7.3) powodować metalurgiczne osłabienie granic, a tym samym zwiększyć skłonność do pękania.

Schemat zmian mikrostruktury w SWC w procesie obróbki cieplnej po spawaniu pokazano na rysunku 7.112d i e. W strefie A w czasie spawania w wyniku nagrzania powyżej temperatury T: nastąpiło rozpuszczenie fazy utwardzającej y’. W czasie obróbki cieplnej po nagrzaniu do zakresu temperatur T~T2 (punkt 2 po czasie l2) następuje starzenie i wydzielanie fazy y'. Podwyższenie temperatury powyżej T2 powoduje ponowne rozpuszczenie fazy y' (punkt 3 po czasie t3). W czasie starzenie (punkt 4 po czasie /4) następuje ponowne wydzielenie fazy y' i polepszenie właściwości wytrzymałościowych stopu. Strefa B w czasie spawania była nagrzana do zakresu temperatur starzenia, jednak ze względu na szybki cykl cieplny spawania nie spowodowało to istotnych zmian struktury i właściwości (punkt 1 po czasie /,). Ponieważ materiał z obszaru B był w stanie zestarzanym, podczas nagrzewania do temperatury Tw stopie nie zachodzą istotne zmiany. Dopiero nagrzanie powyżej temperatury 7\ powoduje rozpuszczenie fazy y' i cały obrabiany cieplnie element uzyskuje jednorodną strukturę osnowy y (punkt 3 po czasie t2). W czasie starzenia następuje więc wydzielanie fazy utwardzającej, powodujące polepszenie właściwości wytrzymałościowych stopu.

Skłonność stopów niklu do pękania w czasie obróbki cieplnej po spawaniu zależy w bardzo znacznym stopniu od składu chemicznego. Rysunek 7.113 pokazuje wpływ Al i Ti na skłonność stopów do pękania. Z rysunku wynika, że stopy o wysokiej wytrzymałości zawierające dużo Al i Ti są trudno spawalne i skłonne do pękanie w czasie obróbki cieplnej po spawaniu. Jest to wynikiem bardzo szybkiego utwardzania się w czasie starzenia.

Istotnym czynnikiem zwiększającym kruchość, a tym samym skłonność do pękania, jest obecność tlenu podczas obróbki cieplnej. Dlatego też obróbka taka powinna być prowadzona w ściśle kontrolowanej atmosferze bez obecności tlenu.

Większość sposobów ograniczających skłonność do pękania oparta jest na znajomości kinetyki wydzielania faz utwardzających. Kinetykę wydzielania faz, a tym samym uwrażliwia-

385


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMG71 W zakresie temperatur od 600°C do 900°C następuje spadek udamości oraz zawartości ferrytu, ob
IMG66 potem tachykaitfla Gruczoły: hamuje wydzielanie «z. 3nv potu wzrost temperatur/Leki hamujące
IMG71 (5) Zastosowanie młynów wibracyjnych - 2 Proces mielenia w większości młynów zachodzi na such
IMG75 o to, że nie próbuję, tylko że on mnie powstrzymuje”). Uspokojenie jest łatwiejsze do wyjaśni
Krok 1 Pierwszym krokiem w procesie wydzielania podsieci jest podział zakresu przydzielonych adresów
IMG 54 Jiuxt/AX--Wykres i,X dla wilgotnego powietrza przy p— 1 bar i zakresie temperatur /= —10 do +
63134 IMG?75 Korzenie całego zła 33 A przy tym nie wszystkie przymusy są tak trudne do zmienienia, j
IMG61 Thallctrum aqulleglfollum (rutewka orlikolistna)strefa 6 ■rop Bylina rodzima, osiąga wys. od
Depresja u dzieci i mlodzieży 9 (75) Joit Cołladoi Zorr$qulno w życiu codziennym. Należy zachować
Zrozumienie złożonego procesu słyszenia wymaga prześledzenia poszczególnych jego etapów, od źródła d
DSC00029 jeśli Q

więcej podobnych podstron