IMG81

IMG81



H crąśd przednich mm. brzucha, a czuci owo skorą brzucha nad wiązadłem pachwinowym i w okolicy łonowej.

2} n. biodrowo-pacbwinowy — n. ilioin-guinaJiM, zaopatrujący ruchowo podobny obszar co n. biodrowo-podbrzuszny, a czuciowe — skórę narządów płciowych zewnętrznych,

3) płciowo-udowy — n. genltolemoralls, który jest nerwem niemal wyłącznie czuciowymi i zaopatruje skórą narządów płciowych zewnętrznych oraz górną część przedniej powierzchni uda.

Obszary unerwienia czuciowego tych trzech nerwów wykazują dużą zmienność osobniczą, a ponadto częściowo pokrywają się wzajemnie. Uszkodzenia omawianych nerwów występują rzadko; mogą powodować parestezje po operacjach brzusznych.

Nerwy splotu krzyżowego

Nerw kuł azowy Nervus ischiadicus (korzenie L4—S,)

Pień nerwu kolażowego. Nerw kulszowy opuszcza miednicę mniejszą przez otwór kulszowy większy i przedostaje się do okolicy pośladkowej, gdzie przebiega pomiędzy guzem kulazowym i krętarzem większym. Następnie biegnie na tylnej powierzchni uda i dochodzi do dołu podkolano-wego, gdzie ulega podziałowi na n. strzałkowy wspólny i n. piszczelowy. Zresztą już w pniu nerwu kulszowego, od początku jego przebiegu, oba te nerwy są wyraźnie odgraniczone: n. strzałkowy leży bocznie, a piszczelowy — przyśrodkowo.

Nerw kulszowy jest nerwem mieszanym, który zaopatruje mięśnie grupy tylnej uda oraz ruchowo i czuciowo całe podudzie i stopę z wyjątkiem skóry przednio--przyśrodkowej powierzchni podudzia i przyśrodkowego brzegu stopy unerwianych przez n. udowo-goleniowy (od n. jadowego). Od pnia n. kulszowego, z pęczka piszczelowego odchodzą odgałęzienia zaopatrujące m. przywodziciel wielki, m. półbłoniasty, m. półścięgnisty oraz głowę długą m. dwugłowego uda. Z pęczka Strzałkowego pochodzi unerwienie głowy krótkiej m. dwugłowego uda.

wg

Uszkodzenie pnia afcEWU wyraża    ^

upośledzeniem zgięcia w stawie kolanowym psłabieniem obrotu na zewnątrz w stawie biodrowym, całkowitym zniesieniem ruchów stopą oraz zaburzeniami czucia sKórnego na bocznef powierzchni podudzia.._L4na._filopxe—(ryc. 96). Częstym objawem w uszkodzeniu n. kulszowego jest kauzalgia. Do uszkodzenia pnia n. kulszowego dochodzi najczęściej w wyniku urazów ze złamaniem i przemieszczeniem kości miednicy lub stawu biodrowego. Rzadżre-j triega on uszkodzeniu w przebiegu porodu (ucisk główki noworodka na pień nerwu), na skutek obecności krwiaków czy zmian włóknistych w okolicy pnia nerwu, np. po zastrzykach domięśniowych, w przypadkach guzów miednicy mniejszej. Przypuszcza się, że w niektórych przypadkach przyczyną bólu rozpoczynającego się w pośladku i promieniującego do kończyny (ischialgia) jest skurcz lub zbliznowacenie mm. groszkowatych.

W przypadku uszkodzenia n. kulszowego w okolicy otworu kulszowego większego objawy dotyczyć mogą również nn. pośladkowych i n. skórnego tylnego uda, ponieważ nerwy te opuszczają miednicę tą samą drogą co n. kulszowy. Odróżnienie uszkodzenia pnia n. kulszowego od uszkodzenia n. strzałkowego wspólnego bywa często trudne, tym bardziej, że z niejasnych przyczyn znacznie częściej zmianom ulega pęczek boczny, tj. n. strzałkowy pnia n. kulszowego niż przyśrodkowy.

W ustaleniu poziomu uszkodzenia przydatne jest badanie elektromiograficzne i ocena szybkości przewodzenia we włóknach nerwowych.

Nerw strzałkowy wspólny — n. perone-us commimis (korzenie L«—Ss). Nerw strzałkowy wspólny jest nerwem mieszanym. Od dołu podkolanowego biegnie skośnie i w dół, dochodzi do głowy strzałki, owija się wokół szyjki strzałki, gdzie leży bezpośrednio na kości (w tunelu strzałkowym) przykryty od góry przyczepem m. strzałkowego długiego. Następnie dzieli się na dwie gałęzie: powierzchowną i głęboką. Nerw strzałkowy wspólny zaopatruje m. piszczelowy przedni (prostuje, nawraca i odwraca stopę), prostownik dłu-

353


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMG81id 328 Wartości Mm, i Nu,mogq się zmieniać po wysokości słupa. W ogólnym przypadku rozpatrujem
IMG 81 (4) R. equi — cechy zarazka i Wzrost na pódl. niesełektywnych w temp. 35-37°C « Kolonie okrąg
10679677?9532850059772 11552530913840257 o Mm. brzucha Mięśnie przednie: •    m. pros
IMG81 [1600x1200] 3 1 kś^ gj mm m *
IMG81 Nazwa gatunku Postać doaoiia morfologia (mm) Rójka Jaatonowiec pstry-Lepensnus traxn
IMG40 (2) 1 /f * Ztł= 62 DBudowa oka miarowego r przedni [mm] r tylny [mm] grubość
IMG18 (2) tuuili to--U -J    i j*1* i mM
IMG81 (2) Charakterystyka środków konserwujących Kwiin p rop łonowy i jego sole: sodu. potasu i wap
IMG81 (2) ❖okazuje się, że wzrost stężenia jonów Mn2* w roztworze niejako katalizuje przebieg reakc
IMG81 Ta deprecjacja i wynikające z niej konsekwencje mogą narażać stygmatyzowane osoby na dziabnie
IMG81 fizycznechemicznebiotyczne 1. mineralne E ____*fcyf (susza) i. WOCw ^ •nadmiar
IMG81 (2) Kolejność wykonywania Izolacji przoclwwodncj murów fundamentowych ♦ »
IMG 81 (2) Intoksykacja = zatrucie pokarmowep? To nie są zakażenia w** * Etiologia: toksyny Stapylo

więcej podobnych podstron