IMG 90

IMG 90



bicm Stąd też pochodzi określenie „obieg maszyny roboczej". który ,d

bierki lub pompy ciepli!    ° noa* *łę do

U' ka/Jym obiegu, zarówno pmwobieźnym juk i lewobieinym mn cztery punkty charakterystyczne, które pokazano nn rysunku H 2    >/,,W VVy,6*nić

Ryi. 8.2. Charakterystyczne punkty obiegu w układzie współrzędnych p- v.

Z( i Zj punkty zwrotne oraz A( i Aj — punkty adiabatyczne

Niezależnie od tego. jaki obieg realizuje urządzenie, z powyższych rozważań wynika. że oprócz mego. w kontaktującym się z mm otoczeniem konieczne jest wyróżnienie dwóch źródeł ciepła; tego z którego ciepło jest pobierane i tego do którego ciepło jest oddawane.

Punkty zwrotne (pokazane na rys. 8 2) dzielą obieg na części, w których odbywa się kompresja (pomiędzy Z, i Zj objętość maleje. dv < 0) oraz ckspnnsja (pomiędzy Zi Z, objętość rośnie dv > 0). Z kolei punkty adiabatyczne rozgraniczają te części obiegu. pomiędzy którymi odbywa się pobieranie ciepła przez czynnik z jednego źródła (pomiędzy A2 1 A,) oraz oddawanie ciepła do drugiego źródła (pomiędzy A, i Aj). Punkty adiabatyczne można określić przez znalezienie punktów styczności krzywej obiegu 1 dwóch stycznych do niego izentrop.

Warto też zauważyć, że pracę obiegu lljh można wyznaczyć zarówno jako różnicę prac ekspansji i kompresji (prac bezwzględnych), jak i prac sprężania i rozprężania (prac technicznych), ponieważ dla obiegu odwracalnego, w obu tych przypadkach, różnica jest zawsze równa polu powierzchni zawartemu wewnątrz krzywej obiegu. Zasadę tę pokazano na rysunku 8.3.

Ry». H3. Praca obiegu /^ jako różnica prac bezwzględnych I lub technicznych I, przemian tworzących krzywą obiegu

8.2. SPRAWNOŚĆ ENERGETYCZNA OBIEGU

Sprawność energetyczną obiegu tnożemy określić, posługując się definicją sprawności. która jest słuszna dla każdego urządzenia i w każdych warunkach, to znaczy „przez sprawność rozumiemy stosunek efektu użytecznego do nakładów poniesionych na uzyskanie tego efektu". Oczywiście w tym przypadku zarówno przez ctekty, jak i przez nakłady rozumiemy „efekty i nakłady energetyczne". Aby zdefiniować sprawności obiegów termodynamicznych, zgodnie z powyższym jej rozumieniem, omówimy je odrębnie dla obiegu silnikowego i dla obiegów maszyn roboczych.

Sprawność silnika cieplnego (obieg prawobieżny)

Obieg silnika pokazano na rysunku 8.la. Silnik pobiera ciepło </,, ze źródła en. pła o temperaturze Tt (zwanego górnym), wykonuje pracę obiegu l^, (więV :/.\ od 0) i pozostałą z bilansu energii część ciepła oddaje do źródła o temperaturze I,, (/wa-nego dolnym). Oczywiście aby taki kierunek przepływu ciepła mógł być zrcali/owa ny, musi być zachowany warunek T, > T„. Schemat takiego układu pokazano na rysunku 8.4.

Z zasady, temperatura dolnego źródłu jest dla silników równa temperatur/^ ufa. czenia. Zgodnie z podaną wcześniej definicją sprawności, użytecznym efektem cm ig» tycznym wytworzonym przez silnik jest praca obiegu, natomiast nakładem cnCfgeiyc/.*


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
image 029 Parametry polaryzacyjne 29 stąd też eksperymentalne określanie impedancji wejściowej jest
DSCF0034 (2) porcjonalna do gradientu ciśnienia, czyli jest funkcją liniową, stąd też pochodzi nazwa
IMG90 Określenie struktury i    projektu il[fcrecvzQwanie celów projektu 2
81948 IMG90 (4) todzenłe kukurydzy gatunek ten pochodzi sprzed co najmniej 4 500 lat. Przed przybyc
59345 IMG90 (16) (Wstęp do mesjaniztnu). Mickiewicz terminem tym zaczął określać swój system dopier
61234 IMG 90 (8) 258 MEJXNER i I9fcta Krzywa wysokości a dokładność określania miąższości drzewostan
72289 IMG90 Diagnostyka mikrobiologiczna zakażeń układu moczowego > Z uwagi na niemożność określ
potlacz03 •dego psychologicznie zrozumiałe. Stąd też wydarzenia tego rodzaju, nie polegające na pewn
się jako czynności podmiotowej samych uczniów, stąd też niektórzy dydaktycy określają nauczanie jako

więcej podobnych podstron