IMG17

IMG17



84 CZŁOWIEK W RtmtJI I imiTMI

43.1.4

Przejmowanie postaw od innych

Postawy ukształtowane w wyniku osobistych doświadczeń z ich obiektem są silniejsze, pewniejsze, mniej podatne na zmiany i częściej sterują naszym działaniem niż postawy wykształcone na bazie informacji z drugiej ręki. Jednak oczywiste jest, że liczba obiektów, do których mamy określony stosunek, znacznie przekracza liczbę obiektów, z którymi osobiście się zetknęliśmy. Oznacza to, że wiele, jeśli nie większość swoich postaw przejmujemy w mniej lub bardziej gotowej postaci od innych ludzi.

W początkowym okresie życia osobami, od których przejmujemy postawy, są głównie rodzice. Na przykład postawy dzieci w stosunku do osób odmiennej rasy zależą w dużym stopniu od postaw rodziców tych dzieci (Stephan i Rosenfeld, 1978). Zarówno liczne badania, jak i potoczna obserwacja wskazują, że dzieci nawet jako osoby dorosłe mają poglądy na politykę, religię czy wychowanie raczej podobne do poglądów swoich rodziców. Począwszy od wieku dorastania, głównymi „nadawcami” postaw stają się grupy rówieśnicze, często przezwyciężające wpływ rodziców. Klasyczne badania Newcomba (1963) z lat czterdziestych i sześćdziesiątych nad młodzieżą studiującą w pewnej liberalnej uczelni wykazały, że choć młodzież ta z reguły pochodziła z rodzin o poglądach konserwatywnych, to jednak przejmowała od starszych kolegów i nauczycieli poglądy liberalne. Zmiana ta utrzymywała się jeszcze po dwudziestu latach.

Współcześnie bardzo poważnym źródłem postaw oddziałującym w masowej skali są mass media, a szczególnie telewizja. W połowie lat dziewięćdziesiątych przeciętny Polak oglądał telewizję ponad trzy godziny dziennie (dwukrotnie dłużej w dni świąteczne), co w sumie daje ponad piętnaście lat nieprzerwanego oglądania telewizji w ciągu całego życia! Telewizja wywiera znaczny wpływ na wiele postaw społeczeństwa, na przykład na wyniki wyborów politycznych. Mechanizmy, na których mocy przejmujemy postawy od innych osób, są podobne do omawianych dalej mechanizmów zmiany postaw.

43.2

Wpływ postaw na rozumienie świata

Podobnie jak inne rodzaje struktur wiedzy, postawy wywołują tendencyjność w przetwarzaniu informacji o obiektach, których dotyczą. Tendencyjność ta zaczyna się już w momencie poszukiwania informacji, bądź też „otwarcia” się na ich dopływ z zewnątrz, a dotyczy również interpretacji odbieranych danych, wyciągania z nich wniosków, a także zapamiętywania owych danych.

43.2.1

Selektywność poszukiwania informacji

Teoria dysonansu poznawczego (Festinger, 1957) każe przewidywać, że w celu przyjemnego potwierdzenia słuszności własnych poglądów aktywnie dążymy do uzyskiwania informacji zgodnych z własnymi postawami, natomiast aby przeciwdziałać nieprzyjemnym dysonansom, unikamy informacji sprzecznych z postawami. Na przykład nałogowi palacze unikają informacji na temat związku palenia z rakiem płuc, a chętnie poszukują informacji dementujących tę zależność (Brock, 1965). Jednakże starsze badania nad tą hipotezą selektywnej ekspozycji okazały się niezbyt dla niej pochlebne, co wynika z ograniczoności zakresu sytuacji, w których ona obowiązuje (Frey, 1986). Unikanie argumen-


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMG 1411271929 Człowiek
skanuj0010 ROZDZIAŁ 9Pozycja stojąca człowieka, pozycja siedząca, poruszanie się Postawa pionowa czł
IMG?28 94 CZŁOWIEK W RELACJI Z IHRTKII kazu z własną postawą odbiorcy oraz ważność tejże postawy. Ko
IMAG0212 (3) Ustalenie celów opieki dla indywidualnego człowieka (pacjenta) i jego irodowlska ► Praw
40 ANDRZEJ KOZIARA, AGNIESZKA JEZIERSKA łalność człowieka wolna była, na podobieństwo boskiej, od
page0314 310 gdy człowiek przestanie uważać władzę, jako pochodzącą od Boga i Jego miejsce zastępują
scandjvutmp1201 11 ARTYKUŁ II. O moralnem zepsuciu człowieka i o zgubnych skutkach jego namiętności
IMG?43 Nie odpowiedziała od razu. Może dlatego, ie trzymała w ustach porto, jak przedtem czekoladkę.
człowiekaDlaczego genetyka Pod względem genetycznym człowiek nie różni się zasadniczo od innych
Skutki działania czynników materialnego środowiska pracy na człowieka i pośrednio na jego pracę zale
C360 13 09 03 16 02 43 499 >ndów od « v 1 Zatruci# reaktora tnw.inn cząstki p
Śtr. 606. PRO CHRISTO -WIARA I CZYN JSfs 9. odrodzonego człowieka przeciw jego pokusom i ponętom. Wp
13896 Obraz2 (84) zupełnie nie związaną z opisem rzeczywistości. Przynajmniej od XIX wieku dysponuj

więcej podobnych podstron