IMG 91

IMG 91



\

160_Polityka gospodarcza

Oddzielny problem dla środowiska stanowi wprowadzenie GMO, ponieważ ich długoterminowy wpływ na dotychczasowe gatunki nic jest wystarczająco zbadany. Państwo musi kierować się zasadami przezorno* ści i ostrożności, mając jednocześnie na względzie, że brak możliwości stosowania GMO może obniżać konkurencyjność polskiego rolnictwa czy bioenergetyki.

Racjonalna gospodarka leśna powinna kierować się ochroną po* wierzchni zalesionych, modyfikacją struktury lasów w celu zapewnienia ich odporności na zagrożenia biologiczne i chemiczne. Ponadto problemem jest ochrona siedlisk cennych przyrodniczo roślin i zwierząt. Dlatego zadaniem państwa jest zapewnienie racjonalnego wykorzystania zasobów leśnych przez pożądane kształtowanie struktury: terytorialnej zalesienia, gatunkowej i wiekowej dla zapewnienia różnorodności biologicznej.

Ochrona i gospodarowanie zasobami wodnymi dotyczy racjonalności wykorzystania zasobów, które w Polsce określane są jako nicwiel-kie. Podstawowe problemy w tym obszarze obejmują: zatrzymanie wód opadowych, meliorację, zbiorniki retencyjne, ochronę przeciwpowodziową, racjonalizację wykorzystania zasobów wód podziemnych. Zadaniem państwa w tym zakresie jest prowadzenie takiej polityki, aby zabezpieczyć gospodarkę narodową i społeczeństwo przed brakiem wody.

Ochrona powierzchni ziemi dotyczy przede wszystkim zapobie- I gania erozji gruntów przeznaczonych dla rolnictwa i leśnictwa. Ponadto | niezbędne jest zabezpieczenie gleb przed degradacją wynikającą z dzia- I łalności człowieka (np. stosowania szkodliwych substancji w rolnictwie, I zanieczyszczeń przemysłowych). Ważnym problemem jest również rekul- I tywacja terenów zdegradowanych i zdewastowanych (np. odpadami z ko- I palni czy elektrowni).

Racjonalne wykorzystanie zasobów geologicznych dotyczy ochro- I ny zasobów kopalin oraz innych zasobów geologicznych (np. wód ter-malnych). Dlatego państwo bierze na siebie obowiązek regulacji dostępu do zasobów i ich eksploatacji, żeby zapewnić oszczędne ich wykorzystywanie. Zadaniem państwa jest nie tylko nadzór nad eksploatacją zasobów wykorzystywanych przez podmioty, które uzyskały na to koncesję, ale również eliminacja podmiotów, które działają bezprawnie.

Wpływ stanu środowiska na zdrowie i życie ludzi jest ważnym problemem polityki ochrony środowiska. Państwo jako podmiot reprezen-

tujący ogół jego obywateli jest w stanic zmuszać podmioty gospodarcze do zachowań redukujących negatywny wpływ działalności produkcyjnej i innej na zdrowie i życie ludzi. Dotyczy to efektów towarzyszących działalności gospodarczej stale, jak również sytuacji awaryjnych.

Jakość powietrza to problem polityki ochrony środowiska większości państw rozwiniętych i rozwijających się. Państwo jest odpowiedzialne za funkcjonowanie podmiotów gospodarczych, w tym całych branż, które powodują skutki odczuwalne w skali lokalnej, ogólnokrajowej, a także globalnej. Zadaniem państwa jest dążenie do ograniczenia gazów szkodliwych dla środowiska, a zwłaszcza powodujących efekt cieplarniany, oraz współpraca międzynarodowa w tym zakresie. Szczególnego znaczenia nabierają tu zagadnienia związane z regulacją energetyki i cen energii, transportu, przemysłu.

Ochrona wód powierzchniowych dętyczy głównie stanu rzek, jezior i Morza Bałtyckiego. Eliminacja negatywnego wpływu polega przede wszystkim na budowie oczyszczalni ścieków dla miast i wsi. Pomiędzy rokiem 1990 a 2006 nastąpiła znacząca poprawa stopnia oczyszczania ścieków w Polsce (tabela 4.1).

Tabela 4.1

Stopień oczyszczenia ścieków komunalnych w Polsce w 1990 i 2006 roku

Rodzaj oczyszczenia

1990

2006

Oczyszczone biologicznie lub chemicznie

32%

65%

Oczyszczone mechanicznie

35%

27%

Nieoczyszczonc

33%

8%

Źródło: Ministerstwo Środowiska.

Gospodarka odpadami jest jednym z trudniejszych obszarów, osiąganie założonych celów przebiega tu bardzo powolnie. Polska nie posiada sprawnego systemu segregacji odpadów komunalnych. W wyniku tego nie ma również systemu odzysku odpadów. 91% odpadów trafia na składowiska.

W zakresie odpadów przemysłowych 23,6% jest deponowane na składowiskach. Odpady przemysłowe są pod szczególną kontrolą służb


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMG91 (2) 116 Andrzej P. Kowalski w sposób „pozytywistyczny”. Dla potrzeb proponowanego tu projektu
IMG 60 46 Polityka gospodarcza Ustrój demokratyczny Państwo o ustroju demokratycznym (z greki: demok
IMG 61 pggBgt    Polityka gospodarcza_ -    wybory, o ile są dopuszcz
IMG 62 50 Polityka gospodarna 50 Polityka gospodarna Na odpowiedź składają się różne czynniki i
IMG 63 52 Polityka gospodarcza nastu zmiennych ekonomicznych i może być na ich podstawie stosunkowo
IMG 64 54 Polityka gospodarcza 54 Polityka gospodarcza —    preferowanie narzędzi pol
IMG 65 56 Polityka gospodarna Współcześnie w rozwiniętych europejskich gospodarkach rynkowych podsta
IMG 66 58 Polityka gospodarcza - niesprawiedliwy podział dochodów, gdyż robotnicy wytwarzają tzw. wa
IMG 68 62 Polityka gospodarcza Sytuacja demograficzna w istotny sposób wpływa na zadania polityki go
IMG 69 64 Polityka gospodarcza wymaga znajomości i respektowania jego podstawowych cech i funkcji, c
IMG 70 66 Polityka gospodarcza Podstawowym zakresem oddziaływania państwa na stan gospodarki jest s
IMG 72 70 Polityka gospodarcza różnych narodów. Zadaniem tych organizacji jest osiąganie wspólnych c
IMG 74 I 74    _Polityka gospodarcza która jednak czyni starania o przyjęcie) oraz Ar
IMG 77 132 Polityka gospodarcza ją: kształtowanie instytucji tynkowych, określanie warunków zawieran
IMG 78 134 Polityka gospodarna skti błędnej alokacji towarzyszą upadki podmiotów gospodarczych, obni
IMG 80 138 Polityka gospodarna -    deformacje struktury sektora (roli regulatora i p
IMG 81 MO Polityka gospodarna 5 turę oznaczającego strukturę. Restrukturyzację należy zatem rozu-jak
IMG 82 142 Polityka gospodarna możliwości zastosowania cci* zbytu wyższych od cen na rynkach wewnętr
IMG 83 I 144 Polityka gospodarna skażenie środowiska naturalnego, dużą migrację ludności, pojawianie

więcej podobnych podstron