kartka z wykładu z położnictwa

kartka z wykładu z położnictwa




» o^^wii    d iv» »    i ii v t(7 i rvr”M\» i wl. r IŁ.S-£^\3HMI/AIKOMEJ

Głównym celem pracowników służby zdrowia w ramach zapobiegania zakażeniom H1V, powinno być wykonywanie procedur medycznych zapewniających bezpieczeństwo zarówno im samym jak i pacjentom.

Oznacza to konieczność przestrzegania następujących zasad:

UŻYWANIE RĘKAWICZEK OCHRONNYCH, UNIKANIE SKALECZEŃ « Przy pracy z krwią, wydzielinami i wydalinami zawsze należy używać dobrej jakości rękawiczek ochronnych (jednorazowych, lateksowych, o właściwym rozmiarze). . .

Ręce należy myć przed założeniem i po zdjęciu rękawiczek.

Przy wykonywaniu czynności ascptycznych należy używać rękawiczek sterylnych.

Nigdy nie należy dotykać rękawiczkami zabrudzonymi materiałem zakaźnym przedmiotów ( narzędzi, klamek itp.) oraz ciała, oczu, nosa lub błon śluzowych.

W przypadku zabrudzenia rękawiczek materiałem zakaźnym należy je zdjąć, wyrzucić do oznakowanego pojemnika na odpady zakaźne, umyć ręce i założyć nową parę rękawiczek.

Podczas wykonywania obowiązków zawodowych nie należy nosić biżuterii. Może ona stanowić miejsce gromadzenia drobnoustrojów oraz sprzyja skaleczeniom.

Wszelkie zranienia, skaleczenia, zmiany chorobowe skóry zawsze należy zabezpieczyć nieprzemakalnym opatrunkiem, ewentualnie dodatkowymi rękawiczkami.

Dla usunięcia drobnoustrojów stosuje się w zależności od celu, jaki ma być osiągnięty higieniczną lub chirurgiczną dezynfekcję rąk.

UŻYWANIE ODZIEŻY OCHRONNEJ

Bezwzględnie należy używać odzieży ochronnej.

Gdy przewiduje się kontakt z krwią, płynami ustrojowymi, wydalinami i wydzielinami zanieczyszczonymi krwią, konieczne jest noszenie zawiązanych do tyłu, nieprzemakalnych fartuchów ochronnych.

Maski chroniące nos, usta oraz okulary należy stosować przy zabiegach, w czasie których może nastąpić rozprysk materiału potencjalnie zakaźnego. Nie wolno opuszczać gabinetu zabiegowego, sali operacyjnej, laboratorium lub oddziału zakaźnego w ubraniu ochronnym.

Dbałość o stanowisko pracy

Stanowisko pracy powinno być utrzymane w czystości i dezynfekowane po pracy z materiałem zakaźnym oraz po zakończonym dniu pracy.

Nie należy opuszczać stanowiska pracy w trakcie wykonywania badań.

Przy przeprowadzaniu każdej czynności należy unikać tworzenia aerozoli, rozpryskiwania i rozlewania płynów.

Wszystkie czynności należy wykonywać rozważnie i ostrożnie bez pośpiechu.

Materiał biologiczny przechowywany powinien być wyłącznie w zamkniętych i wyraźnie oznakowanych pojemnikach.

Do dezynfekcji powierzchni należy stosować preparaty o zakresie działania bakteriobójczym i wirusobójczym. W przypadku zanieczyszczenia krwią wskazane jest aby działały również prątkobójczo i grzybobójczo.

Zanieczyszczone miejsce należy zasypać preparatem lub przykryć ligniną albo innym materiałem absorbującym i zalać roztworem dezynfekcyjnym. Po zalecanym czasie działania usunąć traktując jako materiał zakaźny i powierzchnię ponownie zdezynfekować. Czynność tę należy wykonywać wyłącznie w rękawiczkach.

Palenie papierosów, spożywanie posiłków, przechowywanie żywności, używanie kosmetyków itp. na stanowisku pracy jest niedozwolone.

Umiejętne postępowanie z narzędziami

Należy zachować szczególną ostrożność podczas używania ostrych narzędzi.

Ostre narzędzia jednorazowego użytku (igły, ostrza itp.) należy natychmiast po ich użyciu umieścić, w odpornym na przekłucie pojemniku.

Igieł nie wolno zginać, łamać lub ponownie chować do osłonki.

Narzędzia i sprzęt wielokrotnego użytku, po wykonaniu zabiegu, a przed myciem należy poddać wstępnej dezynfekcji używając środków, których zakres działania obejmuje bakterie, grzyby, wirusy łącznie z prątkami gruźlicy.

Wstępnie zdezynfekowane i umyte narzędzia poddaje się procesom sterylizacji lub dezynfekcji, stosownie do wymaganego poziomu czystości mikrobiologicznej.

„Bezpieczne” postępowanie z zakaźnymi odpadami

Odpady należy poddać jednej z następujących procedur spalenie, sterylizowanie w autoklawie, dezynfekowanie roztworem środka, przy zastosowaniu parametrów stężenia i czasu działania gwarantujące osiągnięcie wysokiego poziomu dezynfekcji.

Wszelkie działania należy przeprowadzać z zachowaniem zasad aseptyki.

Pojemniki służące do zbierania odpadów, powinny być jednorazowe, odporne na przemoknięcia, zaopatrzone w zamknięcie, oznakowane, o objętości odpowiadającej przewidywanemu użyciu.

Odpadów nie wolno składować.

Pojemniki przeznaczone do zbierania ostrych przedmiotów muszą być odporne na przekłucia oraz pozwalać na zdjęcie ostrza (np. igły do iniekcji), bez konieczności posługiwania się drugą ręką.

Odpady należy umieszczać w pojemnikach bezpośrednio po użyciu, zawartości nie wolno przekładać.

Pojemniki należy napełniać nie więcej niż do 2/3 objętości.

Odpady należy transportować w pojemnikach, w których były zebrane w warunkach nie zagrażających bezpieczeństwu pracowników.

Materiał ttf»*KnHvły:    mgr Barbaro Dtnilułt-Kuta

mgr Małgorzata Piekarni; a

•« podstawie wybranych fragmentów publikacji: J*o«ępowjmic Zapobiegawcze i Diagnoetyczne w Przypadku Zakażenia HIV i Zachorowania na AIDS. wyd.ll. wydane prr.cz Krajowe Biuro Koordynacyjne ds Zapobiegania AIDS. 1997 rok łi.MMHlhH-ja .    dr (Imuu Krzywicka

Wydame rosiało silna rwo « irodków Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Programu Narodów Zjednoczonych d*. Rozwoju <UNl)Pł IRuk: OFICYNA KALAMUS


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Zagadnienia na ustny Pytania z teorii z II scm. analizy (z wykładów do 21.IV 09 1.    
Wykład VII - 13 IV 2003 POGRZEB JANA PAWŁA II JAKO WYDARZENIE MEDIALNE wydarzenie medialne to nie ne
fizyka not1 Prawo Coulombai wektor natężenia pola elektrostatycznego Wykłady do kursu Fizyka II dla
218 ZWINISLAWA (m. MSZCZP.J Ii: A XXA: X. X.: WL< IDZISLAW O DONIC. l . U. Ha. 11 b. 12. okoliczn
kartka P2 83 IMka 1000 g II 83 Cukiirkf 250 g II 83 R-PII 30 II 83 Cukier 1500 g II
Slajd01 out Poprzedni wykład: Więzy bierne, WB WR = WT - WL + WB WB > 0 -» układ nieracjonalny !!
IV V A II Les appellations empfoy6es dans cette publica-tion et la prósentation des donnśes qui y fl
i    ł 1 iv II* v J.I l I? •    i    4~z t n
1487.    Nauki wojskowe a nauki o bezpieczeństwie i obronności (IV/II.6.9.1.0) / Stan
IMG22 (2) “Narzarlu limfołua-rna” irai&fujr ifllllaijrM(IV II. OBWODOWE NARZĄDY UMFATYCZNE(peri
immunochemia Zagadnienia na kolokwium z Immunochemii Wykłady lato 2009 (Biotech II) Immunochemia, de

więcej podobnych podstron