lastscan85

lastscan85



Różnica ta może wynikać /:

-    różnej oceny ryzyka dla wybranych partnerów na poszczególnych rynkach.

-    różnic w opodatkowaniu,

-    różnych możliwości w uzyskaniu dewiz,

-    subwencjonowania określonego rodzaju działalności (np. eksportowej),

-    różnic w oszacowaniu przyszłego kształtowania się stopy procentowej i kursów walut przez różnych uczestników rynków finansowych.

6.5.2.

Swapy walutowe

Swap walutowy to transakcja polegajqca na wymianie kapitału wraz z należnymi odsetkami w różnych w alutach między dwoma partnerami. Stosowany jest jako in strument zabezpieczenia się równocześnie przed ryzykiem stopy procentowej i ryzykiem walutowym. Występuje w' formie transakcji, w której wymieniane są pozycje o stałej stopie procentowej wyrażone w różnych walutach, czyli tzw. cross curren cy fixed to fixed swap lub w- formie wymiany pozycji o zmiennej stopie procentowej w różnych walutach, tzw. cross currency floating to floating swap. Oprócz tego występuje kombinacja swapów, polegająca na wymianie pozycji o stałej stopie procentowej na pozycje o zmiennej stopie procentowej, wyrażonych w różnych walutach, tzw'. cross currency interest ratę swap, czyli swapy walutowo-odsetkowe.

Typowym przykładem swapów odsetkowo-walutowych jest następująca sytuacja: Przedsiębiorstwo A potrzebuje dolarów' o zmiennej stopie procentowej, a ma korzystne możliwości otrzymania euro o stałej stopie procentowej. Przedsiębiorstwa B za to potrzebuje euro o stałej stopie procentowej, a może dysponować odpowiednią kwotą dolarów o zmiennej stopie procentowej. Za pomocą transakcji sw apów ej odsetków o-walutowej obydwaj partnerzy mogą uzyskać pożądany sposób refinansowania.

W ostatnich latach nastąpił rozwój dalszych form transakcji swapowych. dających możliwość wymiany różnych walut, stóp procentowych i czasów' trwania transakcji, określanych często jako swapy drugiej generacji. Wzrosła liczba partnerów transakcji -udział dwóch pjirtnenów stał się raczej wyjątkiem niż regułą. Rozwinęła się także swaption, która oznacza kombinację swapu i opcji na ten swap. tzn. kupujący ma prawo, ale nie obowiązek zawarcia określonej transakcji swapowej (zakupu lub sprzedaży swapu).

6.6.

Opcje

Transakcje opcyjne dają prawo, ale nic nakładają obowiązku kupna/sprzedaży danego instrumentu finansowego po określonej cenie w ustalonym czasie. Opcja to umowa między kupującym a sprzedającym, w wyniku której kupujący ma prawo do

zakupu lub sprzedania danego iri.strumattu finansowego (np. papieru wartościowego

o stałym oprocentowaniu, waluty, akcji lub indeksu akcji) po z góry określonej cenie w ustalonym czasie. Za nabycie tego prawa kupujący płaci sprzedawcy opcji śloną cenę, czyli premię, która jest wynagrodzeniem dla sprzedającego za po-one ryzyko.

żnia się przy tym opcje kupna i opcje sprzedaży.

Opcja kupna (cali optioń) daje kupującemu prawo do zakupu określonego instru-ntu finansowego według z góry ustalonych warunków. Sprzedawca opcji kupna wiązuje się. w razie gdyby kupujący chciał skorzystać ze swojego prawa, do rżenia mu określonego w umowie instrumentu finansowego według z góry ustalonych warunków.

Opcja sprzedaży (put option) daje kupującemu prawo do sprzedaży określonego instrumentu finansowego według z góry określonych warunków. Sprzedający opcję laży zobowiązuje się do zakupu określonego w umowie instrumentu finanso-ego według z góry ustalonych warunków.

Występuje przy tym różnica między opcjami europejskimi i amerykańskimi. Opcje pejskie mogą być wykorzystane tylko w ustalonym dniu. natomiast opcje kańskie w ustalonym przedziale czasowym. Jeśli opcja nie zostanie wykorzystana w ustalonym dniu lub przedziale czasowym, wówczas kupujący nie ma dalach praw, a sprzedający obowiązków.

Ih-awa i obowiązki oraz szanse i ryzyko stron transakcji opcyjnej przedstawione są w tabeli 2.

Tabela 2

Prawa i obowiązki kupującego i sprzedającego opcję oraz Ich szanse i ryzyko

Wyszczególnienie

Kupujący opcję kupna (sprzedaży)

Wystawca opcji kupna (sprzedaży)

Prawa

prawo do zakupu (sprzedaży) przedmiotu transakcji (określona liczba, termin, cena)

prawo otrzymania premii opcyjnej

Obowiązki

wypłacenie premii

w przypadku wykorzystania opcji obowiązek dostarczenia (nabycia) przedmiotu transakcji (określona liczba, termin i cena)

Szansa

nieograniczona

ograniczona do wysokości premii

Ryzyko

ograniczona do wyaokołoi premii

nieograniczone


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
34297 IMG$38 n» l ioplo i odwrotnie. Różnica ta nio wynika zresztą z pierwszej zasady termodynamiki
IMG81 Ta deprecjacja i wynikające z niej konsekwencje mogą narażać stygmatyzowane osoby na dziabnie
201212193308 Procedura oceny ryzyka dla czynników chemicznych z ustalonymi wartościami NDS Pobóc pr
10 Załącznik 8. Wzór: Karta analizy i oceny ryzyka zawodowego metodą pięciostopniową na stanowisku
DSC09 (11) m Niedoczynność gruczołu dokffcwnego może wynikaj i z: mutacji genów istotnych dla rozwo
CCF20120403007 (2) NOWOCZESNOŚĆ I TOŻSAMOŚĆ Jeżeli nie podejmiemy świadomego ryzyka dla własnego ju
out0028 jpeg Różnica pomiędzy elitarnymi i populistycznymi ocenami amerykanizacji jest dla Hebdige’a
Skala ryzyka dla wybranych sposobów
279 OCENA RYZYKA ZAJŚCIA ZDARZEŃ NIEPOŻĄDANYCH... Tab. 4. Ustawienie oceny ryzyka wynikającego z
6. ZAWARTOŚĆ I FORMATY DANYCH W PLIKU Z WYNIKAMI OCENY RYZYKA W pliku z wynikami oceny ryzyka wykorz
DSC01084 w uc^ikiiiuiioMo^/M^rrriRyrjmjWSKAZANIA DO LECZENIA INWAZYJNEGO WSKAZANIA DO ZABIEGU WYNIKA
IMGW44 33 niższych temperatur podłoża w porównaniu z warstwami otrzymywanymi rozpylania. Różnica ta

więcej podobnych podstron