neonatologia7

neonatologia7



18 Noworodek donoszony

Adaptacja układu oddechowego

Podczas porodu u płodu zachodzą procesy pozwalające na przystosowanie się do niezależnego funkcjonowania układów i narządów oraz przestawienie ze środowiska wodnego, w którym zarówno wymiana gazowa, odżywianie, jak i tcrmorcgulacja były utrzymywane przez łożysko i organizm matki, na środowisko charakterystyczne dla ssaków oddychających powietrzem. Rozpoczęcie oddychania to pierwsza, najważniejsza funkcja życiowa noworodka bezpośrednio po urodzeniu. Do rozpoczęcia oddychania niezbędna jest prawidłowa budowa anatomiczna układu oddechowego, krążenia i nerwowego.

Unikalne zjawiska występujące w okresie życia płodowego to:

•    krążeń^ łożyskowe

•    płuca wypełnione płynem.

•    drożność przewodu tętniczego.


Bezpośrednio po porodzie:

płuca wypełniają się pow ietrzem, a przy rozpoczętym procesie oddychania płyn płucny podlega resorpcji,

prz> rozprężaniu się płuc zmniejsza się ciśnienie w prawej komorze serca,

krążenie łoży skowe zostaje oddzielone, prowadząc do zwiększenia oporu w krążeniu systemowym i zwiększenia ciśnienia w lewej komorze serca,

-    ciśnienie w łewej i prawej komorze serca wyrównuje się, powodując zmniejszenie przepływu krwi przez przewód tętniczy,

-    następuje obkurczcnic mięśni gładkich przewodu tętniczego i zamknięcie przew odu tętniczego.

O ustaleniu s»ę prawidłowej czynności oddechowej noworodka decydują.

prawidłowy układ nerwowy z wrazlrwymi ośrodkami oddechowymi i sprawnymi drogarm przewodzącymi bodźce,

•    układ m>ęśmowy wrażliwy na bodźce oddechowe.

I * dojrzale modołogcznie. czynnościowo i biochemicznie płuca z prawidłową zawartością surfaktantu i z praw>dfowo rozwiniętą siecią naczyrt.

•    wydolny układ sercowo-naczymowy

Pierwszy oddech noworodki jest reakcją ośrodka oddechowego na bodźce czuciowe (dotyk, zimno, ból), które znoszą hamujące działanie i pobudzają ośrodek oddechowy, oraz na zmiany wartości prężności tlenu i dwutlenku węgla we krw i i zmiany ciśnienia krwi.

Ruchy oddechowe, które stwierdza się u płodu już w 24. tyg. ciąży, nic

spełniają funkcji wymiany gazowej, lecz prawdopodobnie są mchami przygotowującymi mięśnie klatki piersiowej i przeponę do pracy po urodzeniu.

Oddechy u noworodka w pierwszych minutach życia są nieregularne, często wymagające udziału dodatkowych mięśni oddechowych, niekiedy przyspieszone. U zdrowego noworodka w ciągu kilkunastu minut dochodzi do normalizacji oddechów, które stają się rytmiczne, o częstości 40-60 na minutę. U większości noworodków w pierwszych godzinach życia występuje przejściowa niedodma, związana ze stopniowym rozprężaniem się pęcherzyków' płucnych przy kolejnych oddechach.

Adaptacja układu krążenia

W ciągu pierwszych godzin, a czasem dni życia krążenie noworodkowe stanowi formę przejściową między krążeniem płodowym a krążeniem typu dorosłego. Krążenie płodowe charakteryzuje się dużym oporem naczyniowym w płucach i małym oporem naczyń systemowych. Z powodu dużego oporu naczyń płucnych 70% krwi z prawej komory przechodzi podczas jej skurczu przez przewód tętniczy do aorty. W momencie porodu wraz z przerwaniem krążenia łożyskowego dokonują się zmiany w hemodynamice. polegające na w zroście przepływu płucnego z równoczesnym obniżeniem ciśnienia w naczyniach płucnych i wzrostem ciśnienia w krążeniu systemowym. Tętnice pępowinowe zamykają się funkcjonalnie bezpośrednio po porodzie, a w następnych dniach ulegają zwłóknieniu z wytworzeniem więzadła pęchcrzowo-pępkowc-go. Żyła pępowinowa zamyka się czynnościowo po podwiązaniu pępowiny, ulega następnie zwłóknieniu i po jej zarośnięciu pow staje więzadło obłe wątroby. Przewód żylny (połączenie żyły głów nej dolnej z żyłą pępow inową) ulega zamknięciu początkowo czynnościowemu, a po zarośnięciu tworzy więzadło żylne. Przewód tętnięzy (połączenie tętnicy płucnej lewej z aortą) podlega anatomicznemu zarośnięciu ok. 4.-8. tyg. życia, tworząc więzadło tętnicze.

Otwór owalny, którego zastawka znajduje się od strony lewego przedsionka, ulega funkcjonalnemu zamknięciu pod wpływem wzrostu ciśnienia w lewym przedsionku w momencie dużego napływu krwi z uruchomionego krążenia płucnego po rozprężeniu płuc. Anatomiczne zamknięcie otworu ow alnego następuje w ciągu pierwszych miesięcy życia.

Czynność serca ustala się po porodzie na ok. 140 uderzcń na minutę. Ciśnienie tętnicze krwi noworodka zależy od dojrzałości i doby życia. Średnic wartości u noworodka donoszonego to ciśnienie skurczowe 50-70 mm Hg. ciśnienie rozkurczowe 25 45 mm Hgy

Niczamknięte anatomicznie połączenia wcwnątr/screowe (otwór owalny, przewód tętniczy) oraz zmiany w ciśnieniu i przepływie krwi mogą być przyczyną zaburzeń krążenia u noworodka, np. w przypadku niedotlenienia. Zaburzenia te, zwane adaptacyjnymi, występują najczęściej w pierwszych godzinach życia, czasem w pierwszych dniach życia. Najczęściej obserwowana jest sinica obwodowa. tachykardia. bradykardia. zmiuny tonów serca, nieprawidłowa sylwetka serca


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
65859 neonatologia7 18 Noworodek donoszonyAdaptacja uktadu oddechowego Podczas porodu u płodu zacho
neonatologia5 14 Noworodek donoszonyNoworodek donoszony Cel główny: Zapoznanie z podstawowymi cecha
neonatologia6 16 Noworodek donoszony Tabela 1.1. Ocena dojrzałości noworodka Ocena
50165 neonatologia5 14 Noworodek donoszonyNoworodek donoszonyCel główny: Zapoznanie z podstawowymi
61733 neonatologia6 16 Noworodek donoszony Tabela 1.1. Ocena dojrzałości noworodka Ocena
Skanuj2 Zaburzenia funkcjonowania układu oddechowego Jpłowiek wdycha około 16 kg powietrza na dobę
neonatologia4 156 Resuscytacja noworodków Czynniki ryzyka podczas porodu: •    poród
neonatologia4 156 Resuscytacja noworodkow Czynniki ryzyka podczas porodu: •    poród
interna2 Chorzy na przewlekłe choroby układu oddechowego mają ograniczoną wydolność wysiłkową. Podcz
CECHY UKŁADU ODDECHOWEGO NOWORODKA Częstość oddechów: 30-40/min., oddycha wyłącznie przez

więcej podobnych podstron