Nietrzymanie moczu u kobiet obraz kliniczny, leczenie, profilaktyka (5)

Nietrzymanie moczu u kobiet obraz kliniczny, leczenie, profilaktyka (5)



13.1.5.1. Postępowanie zachowawcze

Przyjmuje się, źe pierwszym etupcrn leczeniu wszystka h postaci nic trzymania moc/u u większości pacjentek powinno hu leczenie zachowawcze.

W leczeniu zachowawczym wyróżnia się następujące metody postępowania:

•    trening pęcherza moczowego (terapia behawioralna);

•    kinezyterapia;

•    liczenie farmakologiczne (leki: hormonalne, alfa-adrenergiczne, rfhol ine rg icz ne, przeć i w zupa I ne).

Trening pęcherza

Terapia behawioralna polega na wykształceniu u pacjentki przyzwyczajeń i odruchów, które umożliwiają kontrolowane oddawanie moczu o wyznaczonych godzinach z wydłużaniem odstępów między mikcjami. Prowadzi to do wykształcenia zdolności hamowania skurczu mięśnia wypieracza. Trening pęcherza jest szczególnie zalecany w leczeniu nietr/ymania moczu z powodu parć naglących, ale znalazł on również zastosowanie w leczeniu wysiłkowego i mieszanego typu nietr/ymania moczu.

Całkowite ustąpienie dolegliwości po zastosowaniu tej metody leczenia uzyskano u 12% kobiet, a u 75% z nich nastąpiło ich zmniejszenie w bardzo znaczącym stopniu.

Kinezyterapia

Ćwiczenia mięśni dna miednicy stosowane według programu Kegela stanowią jedną z metod terapeutycznych, które poprawiają funkcjonowanie układu moczowo-płciowego, stąd ich szerokie zastosowanie w profilaktyce i leczeniu nietr/ymania moczu. Celem ćwiczeń jest zwiększenie siły, wytrzymałości oraz reaktywności mięśni krocza i dna miednicy, co prowadzi do korekty ciśnienia śródcewkowego i wyeliminowania bezwiednego oddawania moczu. Ćwiczenia polegają na świadomym, wielokrotnie powtarzanym rozluźnianiu i napinaniu mięśnia dźwigacza odbytu. Powinno się je powtarzać do 100 razy dziennie co najmniej przez 3 miesiące. Wykazano, że Ti 54 kobiet występuje znaczne zmniejszenie dolegliwości. Modyfikując ćwiczenia sposobem Kegela. można zastosować w nich stożki pochwowe (o masie od 20 do 100 g) w' celu jeszcze większego wzmocnienia siły mięśni przepony miednicy.

Dobrym uzupełnieniem tej metody są ćwiczenia typu inyoleed hack i zabiegi elektrostymulacji.    -—

( 'wtc/emn typu myofiiedbaek tNinjagiiją w opanowaniu umiejętno ćct świadomego nnuhumtunui właściwej grupy mięsni om/ obtck i > sv 11 ię ir jest rują dłę uh skute/u. Służą nauce napinaniu t m/lu/nin iita mięśni, konholi efektywności wykonywanych ewic/ert ora/ oce nic dokonywanych postępów lub ich bruku, Ćwiczenia można wykonywać, używając specjalnego aparatu / sondami do|K>chwowy-mi mi buzie aparatu do hadari urodynamicznycli Inh pcrmeomelru. Dostępne urządzeniu elektroniezne przetwarzają aktywność elek-Iryc/ftą tmęsm w lortnę graficzną, liczbową lub dźwiękową, umożli w tając pacjentce samodzielną obserwację postępów leczenia.

I Ickirosiytmilticja wywołuje skurcze mięśni dna miednicy przez d/iiihtmc impulsów elektrycznych. Cykl takich zabiegów daje elekt lai mego w/moitiienia mięsni.

Mc/timet farmakologiczne

l kobiet pt> menopau/ie nietrzymanie moc/u może całkowicie ustą pn lub znacznie się zmniejszyć po zastosowaniu leczenia hormonalnego teoretyczną podstawą do zastosowania estrogenów w terapii nieii/ymanta moczu jest obecność receptorów estrogenowych w na* hloitku i cwkt moczowej i w tkance łącznej powięzi miednicy mniej-/. i Stymulacja tych receptorów powoduje zwiększenie przepływu ki m i pi zez podslu/ówkowe sploty tętniczo-żylne, co prowadzi do haid/ni ścisłego przylegania do siebie fałdów błony śluzowej, dzięki . mmii poprawia się funkcja zwieracza cewki moczowej. Bardzo wy-i■<*.lna w stosowaniu i korzystnie wpływająca na trofikę pochwy, sromu i dolnego odcinka cewki moczowej jest dopochwowa terapia es-iitulem Hormpn ten stosuje się najczęściej codziennie przez 2 tygo-inii u następnie 2 razy w tygodniu; preparaty o przedłużonym ilo.ilainu stosuje się przez pierwsze dwa tygodnie 2 razy w tygodniu, a następnie raz w tygodniu. Po 6 miesiącach takiego leczenia z.aleca-łiti jenl tmesięe/im przerwa.

Stosowunie leków pobudzających receptyry.ćdla-adreneigic/iic, i (mi umti‘|scłiwionc sv mięśniach gładkich szyi pęćBtrzri hioćzo-wejni i pioksymalnej c/ęści cewki moczowej, daje dobre efekty w la-iMMlnyi h priNtaciuch nietr/ymania moczu, ł ączenie ich / estrogenami /Większa skuteczność leczenia wysiłkowego nietr/ymania moczu, ni i /, /.\ u kobiet po inenopau/.ie. i przynosi u 2K% chorych całkowite wyleczenie.

skuter/nymi lekami stosowanymi w leczeniu nietrzymania mo-» mi. głównie naglącego, są leki aniychohnergic/.n£>(chlorowodorek ul yhutymny). Powodują one lelnkśację mięśnia wypiefacza przez /ittniejs/ame .łiiywności acetylocholiny głównego neuroprzeka/ni ku pęt (o i/a moczowego Przyczyniają się też do zwiększenia pojem* UOir i pęr her/a i zmniejszenia częstości mikcji. Przeciętne dawkowa

ÓWMi/.Mrw tnyofMHjbar '*


Cl<»kiro»rymutHł?|«


Hormony


\


LOśi

alf*-admn«rglo/n«


loki iinty Gholinargk/nn



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Nietrzymanie moczu u kobiet obraz kliniczny, leczenie, profilaktyka (1) 2.5, aJ ......——■..... to
Nietrzymanie moczu u kobiet obraz kliniczny, leczenie, profilaktyka (2) W ryJiyKł* wurm inikcf) Czy
Nietrzymanie moczu u kobiet obraz kliniczny, leczenie, profilaktyka (3)
Nietrzymanie moczu u kobiet obraz kliniczny, leczenie, profilaktyka (4) i fX«lfMinfrowy 4t p ilyc/k
Nietrzymanie moczu u kobiet obraz kliniczny, leczenie, profilaktyka (6) to K««tefywo<* WvKamnia
Nietrzymanie moczu u kobiet obraz kliniczny, leczenie, profilaktyka (7) «cł<» łtposo-i Marshalla
Endometrioza obraz kliniczny, leczenie (7) Tabl. IX. Obraz kolposkopowy części pochwowej szyjki mac
Osteoporoza obraz kliniczny, leczenie, profilaktyka (1) 18.7. Zapobieganie endometriozie Zapobiegan
Osteoporoza obraz kliniczny, leczenie, profilaktyka (2) PfłflZlil! ■ V K/ytiinum tpkuNgaęji Ryc.
Osteoporoza obraz kliniczny, leczenie, profilaktyka (3) tonoracje rimkerrtw kontnych M.trkory worzo
Osteoporoza obraz kliniczny, leczenie, profilaktyka (4) UMltMjpuf r.i*y T scoro Kryti iln .1 11 tem
Osteoporoza obraz kliniczny, leczenie, profilaktyka (5) Wiłivłsi»i I 0 Hormofuilna ta zastępcza19.6
Endometrioza obraz kliniczny, leczenie (10) »/Ol :ii GnRH dla cndomeuuw takie ok ból me/.ilcżuy od
Endometrioza obraz kliniczny, leczenie (1) Jan Kotarski, Jana Skrzypczak Endometrioza definiowana j
Endometrioza obraz kliniczny, leczenie (2) Hipoteza efektu immunologicznego Teoria metaplastyczna T
Endometrioza obraz kliniczny, leczenie (3) Uh fp intUiiHthiK t‘iiifnini‘11 ioi), s,
Endometrioza obraz kliniczny, leczenie (5) nbl. III. Kolposkop. I Fnbl. IV. Zestaw do kolposkopii c
Endometrioza obraz kliniczny, leczenie (8) XIV Ol im/
Endometrioza obraz kliniczny, leczenie (9) •    ziuw nasuwaniu chomby; •   

więcej podobnych podstron