Obraz4

Obraz4



54 Podstawy dydaktyki ogólnej

oddziaływań wychowawczych. W rzeczywistości te różne sfery są ze sobą ściśle powiązane i tworzą łącznie pełną osobowość. Dlatego też wy. chowanie społeczno-moralne zawiera zazwyczaj elementy kształcenia (nazywanego przez niektórych autorów „wychowaniem intelektualnym”) i wychowania estetycznego, to ostatnie zaś obejmuje oddziaływania wychowawcze pobudzające rozwój społeczno-moralny i intelektualny. Podobnie dzieje się również w przypadku kształcenia. I ono bowiem — jak świadczy praktyka szkolna -— zapewnia tym lepsze wyniki, im bardziej skierowane jest na formowanie pełnej osobowości ucznia, a nie tylko na rozwijanie jego umysłu.

Głównemu celowi kształcenia ogólnego, tzn. zapewnieniu każdemu uczniowi pełnego rozwoju intelektualnego, podporządkowana jest działalność szkół ogólnokształcących (podstawowych i średnich), a także — w pewnym stopniu — szkół zawodowych. W toku tej działalności nauczyciele realizują następujące cele kształcenia, podrzędne wobec omówionego wyżej celu głównego:

* Zaznajamianie uczniów z podstawami usystematyzowanej wiedzy

0    przyrodzie, społeczeństwie, technice i kulturze w zakresie umożliwiającym rozumienie najważniejszych rzeczy, zjawisk, wydarzeń i procesów oraz operatywne posługiwanie się tą wiedzą przy przekształcaniu fragmentów rzeczywistości, dostosowanym do możliwości dzieci i młodzieży.

Od sposobu, w jaki szkoła realizuje ten cel, zależy w głównej mierze ocena jej pracy przez społeczeństwo. W niemałym stopniu zależą od tego również losy uczniów, którzy — ubiegając się o przyjęcie na wyższe szczeble nauczania — muszą zdawać sprawę z jakości i ilości wiedzy opanowanej na szczeblach niższych.

Zapoznawanie dzieci i młodzieży z osiągnięciami określonej dziedziny wiedzy i wyposażenie ich w odpowiednie umiejętności jest ściśle związane z realizacją zarówno innych celów kształcenia ogólnego, np. kształtowaniem i rozwijaniem zdolności oraz zainteresowań uczniów, jak

1    celów wychowania, procesy te bowiem są współzależne i warunkują się wzajemnie.

* Rozwijanie zdolności i zainteresowań poznawczych uczniów, a mianowicie ich krytycznego myślenia, uwagi, wyobraźni, pamięci, fantazji i różnorakich umiejętności praktycznych.

Właściwej pod względem merytorycznym i metodycznym realizacji tego celu sprzyja wdrażanie dzieci i młodzieży do samodzielnego dostrzegania, formułowania i rozwiązywania określonych problemów teoretycznych i praktycznych z dziedziny przyrody, życia społecznego, techniki i kultury. Dyrektywa praktyczna, której przestrzeganie w toku

pracy dydaktyczno-wychowawczej warunkuje rozwój zdolności i zainteresowań poznawczych uczniów, nakazuje, aby kształcić myślenie przez stwarzanie sytuacji zmuszających do myślenia, rozwijać pamięć dzięki systematycznemu ćwiczeniu jej na odpowiednio dobranych treściach, wyrabiać określone umiejętności praktyczne w warunkach umożliwiających rzeczywiste wykonywanie tych czynności itp.

O potrzebie rygorystycznego przestrzegania tej dyrektywy świadczą nie tylko wyniki badań psychologicznych i dydaktycznych, lecz również przemiany dokonujące się w świecie współczesnym. Gwałtowny przyrost wiedzy, burzliwy rozwój techniki, potęgująca się rola nauki w życiu współczesnym, konieczność rozstrzygania nowych, niespotykanych dotychczas problemów — oto czynniki, które powodują, iż niezbędna staje się dzisiaj potrzeba racjonalnej gospodarki społecznymi zasobami zdolności, na równi z eksponowaną już koniecznością przemyślanego wykorzystywania surowców. W tych okolicznościach rozwijanie zdolności i zainteresowań poznawczych uczniów urasta do rangi jednego z podstawowych zadań nowoczesnej szkoły.

*    Kształtowanie u dzieci i młodzieży akceptowanego społecznie systemu wartości, tzn. systemu spójnych merytorycznie i logicznie poglądów i przekonań, wyznaczających stosunek do świata oraz ukierunkowujących ich postępowanie.

Przez pogląd będziemy tu rozumieć wewnętrznie spójny (niesprzeczny) zbiór informacji na określony temat, zbiór oparty na przesłankach naukowych i możliwy do przyjęcia w świetle argumentów przytaczanych przez jego rzecznika. Przekonanie charakteryzuje, oprócz wymienionych cech, jeszcze jedna właściwość: osoba, która je żywi, głęboko wierzy w jego słuszność. Tak ujmowane poglądy i przekonania stają się wytycznymi postępowania uczniów przede wszystkim wtedy, kiedy są przez nich przyswajane w trakcie własnej, samodzielnej działalności poznawczej, nie zaś otrzymane w gotowej postaci, niejako w darze, od innych osób. W toku realizacji tego celu kształcenia także obowiązuje postulat rozwijania zdolności i zainteresowań poznawczych uczniów.

*    Wdrażanie uczniów do samokształcenia, wyrobienie u nich potrzeby stałego i zarazem systematycznego uzupełniania posiadanej wiedzy i umiejętności w drodze świadomego uczenia się pozaszkolnego.

W okresie niezwykle gwałtownego przyrostu informacji i związanego z tym „starzenia się” programów szkolnych, a nawet programów studiów wyższych, w sposób bez porównania szybszy aniżeli kiedykolwiek w przeszłości, ten cel kształcenia urasta do rangi najważniejszej. Niektórzy dydaktycy są nawet zdania, że podstawowym obowiązkiem współczesnej szkoły jest „nauczyć uczniów tego, jak powinni sami uczyć


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Obraz?4 14 Podstawy dydaktyki ogólnej niczne i wychowanie fizyczne. Podobnie, przedmiotem badań dyda
Obraz?2 30 Podstawy dydaktyki ogólnej innych sposobów kontroli i oceny wyników nauczania tym, że są
Obraz?2 150 Podstawy dydaktyki ogólnej tualnej dzieci i młodzieży. Dzieje się tak dlatego, że tradyc
Obraz?7 260 Podstawy dydaktyki ogólnej ści, krytykują szkołę przede wszystkim za to, że posługując s
Obraz?0 26 Podstawy dydaktyki ogólnej Oczywiście, procesy wychowania, kształcenia i nauczania nie są
Obraz?6 38 Podstawy dydaktyki ogólnej we. wolicjonalneczy umysłowe, należy oddziaływać na jego wyobr
Obraz?8 222 Podstawy dydaktyki ogólnej skali. To zaś, siłą rzeczy, nie, pozwą la uwzględnić konkretn
Obraz?0 46 Podstawy dydaktyki ogólnej celów poznania — znamienne m.in. dla empiryzmu, racjonalizmu 1
Obraz?3 92 Podstawy dydaktyki ogólnej Wymienne funkcje może i powinien spełniać każdy podręcznik szk
Obraz?5 16 Podstawy dydaktyki ogólnej* 4. Podstawowe pojęcia dydaktyczne Dydaktyka, jak już mówiliśm
Obraz?6 1S Podstawy dydaktyki ogólnej znaczają się trwałością, to zawsze polegają na wystąpieniu ele
Obraz?7 20 Podstawy dydaktyki ogólnej planowym i bezpośrednim kierowaniem procesem uczenia się. W ty
Obraz?9 24 Podstawy dydaktyki ogólnej wysiłku nie jest możliwe zapewnienie dzieciom i młodzieży
Obraz?1 28 Podstawy dydaktyki ogólnej tematycznym spostrzeganiu zjawisk lub procesów utrwalonych za
Obraz?4 34 Podstawy dydaktyki ogólnej Kaczor St. Stan i perspektywy szkolnictwa zawodowego w Polsce.
Obraz?5 36 Podstawy dydaktyki ogólnej Znak nierówności wskazuje na dominację —jako przedmiotu badań
Obraz?7 40 Podstawy dydaktyki ogólnej musi uwzględniać wszystkich potrzeb i zainteresowań uczniów, g
Obraz?9 44 Podstawy dydaktyki ogólnej 44 Podstawy dydaktyki ogólnej 1957, s. 57). pęrymentów oraz wy
Obraz?1 48 Podstawy dydaktyki ogólnej 7. Dydaktyka współczesna zakłada, że o^ wynikach kształcenia n

więcej podobnych podstron