Obraz5

Obraz5



156 Podstawy dydaktyki ogólnej

cie, zaplanowanie przez nauczyciela kontroli i oceny wyników nauczania jako częściowego lub jedynego zadania realizowanego na danej lekcji spowoduje, iż pogadanka lub praca pisemna uczniów podniesiona zostanie do rangi podstawowego składnika w układzie: pogadanka {praca pisemna uczniów)wykład Qiib eksperyment) itp., a nawet jego jedynego elementu, np. w przypadku przeznaczenia całej lekcji na sprawdzenie przerobionego materiału.

Ze względu na zależność stosowanych, metod nauczania od zadań dydaktycznych, realizowanych przez szkołę, metody te dzieli się również na podporządkowane:

1) opracowaniu nowego materiału,

-.2) utrwalaniu go,

3) sprawdzaniu wyników nauczania.

Da pierwszej z tych grup zalicza się metody podające (wykład i opowiadanie), metody poszukujące (pogadanka heurystyczna i dyskusja) oraz „metody kierowania samodzielną pracą uczniów” (praca z książką i wypracowanie pisemne — wzakresiepracy umysłowej, a także praca laboratoryjna, praca w warsztacie i na działce szkolnej — w zakresie działania praktycznego).

Do drugiej grupy metod, służących utrwalaniu przerobionego mate-riafu, włącza się takie metody, jak asymilacja treści utworu,"polegająca jednak na powtarzaniu danej treści w stale zmienianych układach~nie zaś na mechanicznej memoryzacji, a także"ćwiczenia.

Na trzecią wreszcie grupę składają się różne sposobyranafi^\vyników nauczania, a mianowicie sprawdziany pisemne i ustne, testy wiadomości itp.

Zestawienie mefod szczegółowych, wChodzących-w-skład takich grup, jak z jednej strony — metody oglądowe, słowne i praktyczne oraz z drugiej — metody służące opracowaniu nowego-materiału, jego utrwalaniu i kontroli (wraz z oceną)-wyników nauczania^ wykazuje wyraźną zbieżność między nimi. Scharakteryzowane klasyfikacje metod różnią się więc me tyle ze względu na treść i zakres objętych nimi członów (metody szczegółowe), gdyż te pokrywają się ze sobą, co raczej z uwagi na kryteria podziału (mechanizmy poznawcze i funkcje dydaktyczne). Równocześnie wiadomo, że funkcje dydaktyczne poszczególnych metod są zdeterminowane przez czynniki psychologiczne i gnoseologiczne. Przemawia to dodatkowo za celowością podziału metod na grupy oparte na obserwacji, słowie oraz działalności praktycznej uczniów. To zaś, że każda z tych grup, z wyjątkiem tylko niektórych spośród ich składników, może spełniać różne funkcje dydaktyczne, świadczy o konieczności stosowania metod nauczania-uczenia się w ścisłym związku z jego celami, treścią, zasadami, środkami i organizacją.

Tak też ujmują te zagadnienia autorzy najnowszych prac z zakresu dydaktyki ogólnej. Podkreślają oni, że podobnie jak w innych dziedzinach działalności człowieka, również w nauczaniu nie ma metody uniwersalnej, rzekomo najlepszej, a zarazem takiej, którą można by stosować niezależnie od warunków, w jakich ów proces się odbywa, jest to szczególnie widoczne obecnie, kiedy działalności dydaktyczno-wychowawczej nie sprowadza się już do tego, co się dzieje w mu-rach szkolnych, w latach dzieciństwa i młodości, co podlega sterowaniu z zewnątrz, a ponadto opiera się głównie na słowie, nie zaś — jak być powinno — także na obrazie i czynie. Zmierzając do wykroczenia poza wąskie ramy rozwiązań monometodycznychkłączy się metody z formami organizacyjnymi i środkami nauczania, tworząc ^wielowymiarowe modele dydaktyczne”. Ich lista obejmuje takie pozycje, jak: model badawczy^ klÓTego" podstawę stanowi uczenie się w wyniku bezpośredniego poznawanm rzeczywistości ;“Iirodel praktyczny— nawiązujący do deweyowskiegcrtiasła „ućzenia^ię przez dzia-lanie”;. nauczanie programowane; .model oparty na koncepcji „uczenia aę^do skutku lub mistrzostwa ” (mastery leaming), tzn. bez~ogra-niczania czasu tego procesu; uczenie się poprzez nauczanie, np. w koleżeńskich grupach sa m opomocy w Tiauce; model multimedialny, dzięki któremu uczeń może posługiwać się w czasie zajęć pozalekcyjnych wieloma nowoczesnymi środkami dydaktycznymi, np. w celu ponownego wysłuchania wykładu z taśmy magnetofonowej; gry dydaktyczne: seminaria robocze; wreszcie tzw.


rzyszeniajiobbistów, w których


iwiadGzeń-(Flechsig, 1978, s. 20 i nast.. a takze~~Głeckel. 1990, s. 38 i nast.).

8. Kryteria doboru metod nauczania

We-współczesnym systemie dydaktycznym dobór metod nauczania zależy-—.jak pamiętamy — od celów, treści i zadań dydaktycznych oraz odwieku uczniów. Nie znaczy to jednak rźe poszczególnegrup>~metod lub pojedyncze metody, należące do tych grup, trzeba wiązać rygorystycznie np. z określonymi fazami rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży. Nie uważa się za słuszne, o czym zresztą była już mowa w tej książce, aby najpierw kształcić uczniów na materiale konkretnym, a dopiero później — w innej już niejako fazie — na tym. co abstrakcyjne. W rzeczywistości każdemu szczeblowi myślenia konkretnego, sensorycz-no-motorycznego, odpowiada jakiś poziom myślenia abstrakcyjnego.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Obraz?1 ss Podstawy dydaktyki ogólnejGdy zaś chodzi o klasy 1V-V11I, to plan nauczania zawiera takie
Obraz?7 140 Podstawy dydaktyki ogólnej w szczególności obejmuje wykład nauczyciela, wykład ucznia, s
Obraz?2 190 Podstawy dydaktyki ogólnej Te i podobne względy spowodowały, iż organizacyjną formę nauc
Obraz?6 198 Podstawy dydaktyki ogólnej naukowych oraz z konsultacji nauczyciela-specjalisty w zakres
Obraz?0 266 Podstawy dydaktyki ogólnej Z kolei sprawa celów i zadań realizowanych przez szkołę. Popr
Obraz?0 46 Podstawy dydaktyki ogólnej celów poznania — znamienne m.in. dla empiryzmu, racjonalizmu 1
Obraz?3 92 Podstawy dydaktyki ogólnej Wymienne funkcje może i powinien spełniać każdy podręcznik szk
Obraz?4 14 Podstawy dydaktyki ogólnej niczne i wychowanie fizyczne. Podobnie, przedmiotem badań dyda
Obraz?5 16 Podstawy dydaktyki ogólnej* 4. Podstawowe pojęcia dydaktyczne Dydaktyka, jak już mówiliśm
Obraz?6 1S Podstawy dydaktyki ogólnej znaczają się trwałością, to zawsze polegają na wystąpieniu ele
Obraz?7 20 Podstawy dydaktyki ogólnej planowym i bezpośrednim kierowaniem procesem uczenia się. W ty
Obraz?9 24 Podstawy dydaktyki ogólnej wysiłku nie jest możliwe zapewnienie dzieciom i młodzieży
Obraz?0 26 Podstawy dydaktyki ogólnej Oczywiście, procesy wychowania, kształcenia i nauczania nie są
Obraz?1 28 Podstawy dydaktyki ogólnej tematycznym spostrzeganiu zjawisk lub procesów utrwalonych za
Obraz?2 30 Podstawy dydaktyki ogólnej innych sposobów kontroli i oceny wyników nauczania tym, że są
Obraz?4 34 Podstawy dydaktyki ogólnej Kaczor St. Stan i perspektywy szkolnictwa zawodowego w Polsce.
Obraz?5 36 Podstawy dydaktyki ogólnej Znak nierówności wskazuje na dominację —jako przedmiotu badań
Obraz?6 38 Podstawy dydaktyki ogólnej we. wolicjonalneczy umysłowe, należy oddziaływać na jego wyobr
Obraz?7 40 Podstawy dydaktyki ogólnej musi uwzględniać wszystkich potrzeb i zainteresowań uczniów, g

więcej podobnych podstron