P050211 120001

P050211 120001



1» Wpływ 6w, Ruchowych na organizm człowieka.

|    1 odpowiednio stosowane ćwiczenia mają zasadniczy wpływ na zakres ruchu w stawie. Działając

profilaktycznie utrzymują one pełen zakres ruchu w stawie, a w przypadkach ograniczenia mchu mogą wpłyń# na jego zwiększenie. Poza tym ćwiczeni a i ruch kształtują powierzchnie stawowe, w odniesieniu do części miękkich stawu -torebek i więzadeł | warunkują ich elastyczność i sprężystość, Uwapnienie kości w dużej mierze zależy od ćwiczeń ruchu i obciążenia. Bezruch doprowadza do odwapnienia układu kostnego, zaburzeń w jego ułowieniu i do bolesności.

b) mięśnie i ćwiczenia wpływają ksztaltująco na mięśnie zwiększając ich siłę. Ruch i ćwiczenia utrzymują prawidłową długość i elastyczność mięśni oraz rozwijają zdolność ich reagowania na bodźce układu nerwowego. Skurcz oraz rozkurcz mięśnia występujące podc/as ćwiczeń ułatwiają prawidłowe krążenie krwi na obwodzie i odpływ chłonki naczyniami chłonnymi. Prawidłowy dopływ krwi tętniczej do mięśnia zaopatruje go w potrzebny do pracy glikogen i tlen, nie zaburzony zaś odpływ krwi żylnej usuwa produkty zmęczenia pracy mięśnia.

c) uklad nerwowy ruch w zależności od swojej formy może być bodźcem dla układu nerwowego łub reakcją tego układu.

Ruch bierny . zmieniając ułożenie kończyny, rozciągając torebkę stawową, więzadła i mięśnie, działa jako bodziec proprioceptywny. Ćwiczenia czynne spełniają role czynnika pobudzającego ośrodkowy układ nerwowy. Rozwijają pamięć ruchową oraz szybkość i łatwość oddziaływania na bodźce zew. Poza tym specjalne ćwiczenia mogą usunąć lub zmniejszyć zaburzenia równowagi i koordynacji mchowej.

d) układ oddechowy m elastyczna tk. płucna oraz mięśnie oddechowe łatwo poddają się działaniu ćwiczeń . Przez zastosowanie odpowiednich ćwic/cń można nauczyć pacjenta prawidłowego oddychania, zwiększyć pojemność życiową płuc | co ma zasadniczy wpływ nu stopień utlcnowonio krwi krążącej, Prawidłowa czynność oddechowa, elastyczna i prężna tk. płucna oraz silne mięśnie oddechowe wpływają kształtującą na klatkę piersiową i postawę człowieka. Oddziaływanie przez ćwiczenia na sprawność i wydolność układu oddechowego ma zastosowanie i jest konieczne przy wielu schorzeniach i stanach chorobowych . prawidłowo działający i wydolny układ oddechowy ma zasadniczy wpływ na sprawność i wydolność fizyczną jednostki.

e) uklad krążenia » serce ma dużą zdolność adaptacyjną w zależności od potrzeb naszego organizmu. Ćwiczenia, ruch i praca właściwie dozowana zwiększają wydolność i sprawność układu krążenia, zmniejsza je zaś brak odpowiedniej ilości ćwiczeń , mchu i wysiłku. W zaburzeniach i zmianach patologicznych układu krążenia przystosowanie się do wykonywania podstawowych czynności życia codziennego i pracy ułatwiają ćwiczenia stopniowane. Ćwiczenia i ruch po przez pracę mięśni wpływają dodatnio na wydolność obwodowego układu krążenia. Ułatwiają dopływ krwi tętniczej na obwód, a przede wszystkim wspomagają odpływ krwi żylnej i chłonki.

Dukład trawienny I moczowo płciowy = przez zastosowanie odpowiednich ćwiczeń możemy poprawić czynność żołądka i jelit oraz pośrednio wpłynąć na wydolność wątroby i nerek. Ćwiczenia i mch zapobiegają zaparciem, zaleganiu moczu w drogach moczowych , zakażeniom oraz tworzeniu się kamieni moczowych. Ruch i ćwiczenia jako bodźce naturalne potrafią oddziaływać na cały nasz organizm , wpływając korzystnie na czynność wszystkich jego narządów i tym samym mogą zwiększyć lub przywrócić choremu sprawność i wydolność fizyczną Pytanie 2. Zasady i podstawy oceny siły mięśniowej według Lovctta.

1.    Cel działania mm:

-    Wykonywanie pracy- skurcz izotonlczny

-    Stabilizacja- skurcz izomelryczny

• Utrzymanie odpowiedniego napięcia

-    Zachowanie i utrzymanie prawidłowej postawy

2.    Podstawowe właściwości działania mm

-    Zdolność kurczeniu się- ftiza narastającej energii

-    Rozkurczanie się- faza znikąjącej energii

-    Współdziałanie z innymi mm- koordynacja nerwowo-mm

3.    Mm biorące udział w ruchu czynnym dzielimy na:

Ągonistyczne- odpowindąją ruchowi

Antnflonistycznc- przeciwdziałają ruchowi

Svncrgistvcznc- współdziałują w wykonaniu ruchu, pomagąją

Stabilizujące- stabilizują dany odcinek, którego dany mm wykonuje ruch na zasadzie skurczu izometrycznego

4.    Znaczenie umiejętności oceny siły mm: i Obraz sprawności fizycznej

I Pozwala dobrać odpowiednie ćw • Pozwała porównać wyniki usprawniania

Umiejętność oceny siły mięśni t/w. Testowanie, należy do podstawowych umiejętności kinezy terapeuty. Test mięśniowy daje nam obraz sprawności fizycznej jednostki, służy nam do doboru odpowiednich ćwiczeń leczniczych oraz jest podstawą oceny wyników usprawniania. Ocena siły mięśni oraz określenie charakteru jej czynności jest podstawą diagnostyki i zasadniczym czynnikiem przy określeniu prognozy i sposobu postępowania w zaburzeniach układu nerwowego i mięśniowego. W miarę rozwoju techniki, uzyskiwano większą możliwość obiektywnej oceny siły mięśni przez zastosowanie coraz bardziej czułych i dokładnych apurntów, l,ovett rozróżnia następujące stopnie siły mięśnia:

Testowanie:

- Badanie ręczne poszczególnych mm w określonych pozycjach, przy określonym ruchu I Wyłączenie mm synergiafów


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Elektroterapia Wpływ prądu stałego na organizm człowieka
Wpływ wybranych zanieczyszczeń na organizm człowieka: Tlenek węgla - silnie toksyczny z powodu jego
Wpływ aktywności fizycznej na organizm człowieka Regularna aktywność fizyczna ma duże znaczenie
21.    Nowacka-Dobosz Sylwia : Wpływ zajęć ruchowych - na wszechstronnych rozwój dzie
Karta pomiarowa str 1 Ćwiczenie 1 - "Toksyczny wpływ wybranych substancji na organizmy żywe
ergonomia w6b Wpływ parametrów mikroklimatu na organizm ludzki
5 wpływu rekreacyjnego wysiłku fizycznego na organizm człowieka. - Wpływ wybranych terenowych
24 25 [Rozdzielczo?? Pulpitu] II. Działanie substancji psychoaktywnyC
WP 160314  Pro Ryc. 1. Schemat obrazujący wpływ stresu na organizm człowieka. Alkaloidem, którego
Wpływ przyspieszeń na organizm człowieka.....................1040 Dezorientacja
56. Cygan, Agata : Wpływ aktywności ruchowej na zdrowie i rozwój dzieci i młodzieży / Agata Cyg
CCF20100515004 127. Wpływ promieniowania widzialnego na organizm : 128. Wzbudzanie wymuszone i
4.2. Wpływ zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby na organizm człowieka 4.2.1.

więcej podobnych podstron