p2190425

p2190425



OSOBA CZYN

esy Mo somatycinym. Tam również zachodzi pewne „poruszenie”, pewna zmiana, która wynika z ..wewnątrz”. W rozdziale poprzednim zwrócono dostatecznie uwagę na wewnęirznoSć ciała oraz na ścisłą zależność tego. co w porządku reaktywnym Jest zewnętrzne i widzialne, od tego. co wewnętrzne. A. przeciek do unaocznienia istotnej różnicy, jaka zachodzi pomiędzy dynamizmem somatycznym a psychicznym, może bardzo dopomóc samo porównanie wyr alert ..reakcja — emocja** i ..reaktywność — cmotywność". O ile w pierwszym wypadku zachodzi poruszenie somatyczne, które nie przekracza w niczym potencjałności ciała, to w emocji i emotywności potcncjalność ta zostąje zasadniczo — jakościowo i treściowo — przekroczona. Zdaje się na to wskazywać przedrostek «: chociaż owo psychiczne poruszenie w jakiś sposób zależy od ciała, od somatyki. w jakiś sposób jest przez nią uwarunkowane. to przecież już do ciała nie należy, jest czymś innym niż ciało ,2a*i jego somatyczny dynamizm. Tak więc. nie uprzedzając wszystkiego, co na temat ludzkiej emotywności zostanie powiedziano w dalszym ciągu, wypada już teraz stwierdzić istotną niesprowadzalność emocji do reakcji, emotywności do reaktywności. Emocja nie jest reakcją somatyczną, jest faktem psychicznym istotowo odrębnym i jakościowo różnym od samej reakcji ciała121*.

Emotywnoić a reaktywność

Jeśli powyższe rozważanie o charakterze etymologicznym zmierza do ukazania zasadniczej odrębności tego. co emotywne. w stosunku do tego. co reaktywne, to równocześnie też uwydatnia ich głęboki związek w człowieku. Psychika jest uwarunkowana somatyką. Emotywnoić, która zdaje się cechować dynamizm psychiczny człowieka, jest uwarunkowana reaktywnością, która charakteryzuje jego dynamizm somatyczny. Chyba trafiamy tutaj na jakiś główny «tI»v dociekań w dziedzinie antropologii i psychologii, tak dawniejszej jak i współczesnej. Wiązanie psychiki z somatyką w aspekcie dynamicznym cechuje w zasadniczej mierze wszelkie dociekanie na temat temperamentów. Bardzo często mówi się też o reakcjach psychicznych — tak dalece emotywnoić osadzona jest w reaktywności a przez nią uwarunkowana. Mówi się zresztą ale tytko o reakcjach psychicznych, mówi się po prostu ..człowiek zareagował".

na myśli nie samą tylko somatyczną reaktywność, ale całokształt pewnego postąpienia w czynie, w którym zawiera się również świadoma odpowiedź na określoną wartość. Również bowiem i taka odpowiedź jako właściwe woli rozstrzygnięcie lub wybór ma w sobie coś z somatycznej reaktywności. Człowiek stanowi tę złożoną jedność, na gruncie której integracja czy w osobie zawiera zawsze w jakiś sposób wszystkie elementy psycho-

•somatycznej złożoności. Tak tedy wyrażenia w rodzaju „człowiek »— B wał w taki a taki sposób” są prawdziwe, choć zdają się uwydatniać 9 szczególnej mierze jeden z elementów tej złożoności.

Emotywność a świadoma odpowiedź woli

Pełny obraz integracji osoby w czynie musi zawsze uwzględniać fakt komptementamoici: integracja dopełnia transcendencję, która realizuje | przez samostanowienie i sprawczoić. W tym wymiarze czyn ludzki jest świadomą odpowiedzią na wartość poprzez rozstrzygniecie czy wybór. Jednakże odpowiedź ta zawsze w jakiś sposób korzysta z dynamizmu somatyki oraz psychiki. Integracja osoby w czynie oznacza ściśle konkretne i za każdym razem niepowtarzalne wprowadzenie somatycznej reaktywności oraz psychicznej emotywności do jedności czynu: do jedności z transcendencją osoby, wyrażającą się w sprawczym samostanowieniu, które zarazem jest świadomą odpowiedzią na wartości. Ta świadoma odpowiedź aa wartości zawiera się w czynie ludzkim poprzez swoistą za każdym razem integrację somatyki podmiotu osobowego, jak to staraliśmy się ukazać w rozdziale poprzednim, mówiąc zwłaszcza o syntezie czynu i ruchu. Świadoma odpowiedź na wartości w szczególny jednak sposób zawiera się w czynie ludzkim poprzez integrację całej psycho* eraotyw-n oś c i człowieka.

Emotywność oznacza przy tym swoistą wrażliwość na wartości. Tego tutaj nie zamierzamy na razie analizować, sygnalizujemy tylko, ażeby właściwie zarysowało się już znaczenie tej integracji. Wrażliwość na wartości na gruncie emotywnym ma u człowieka charakter spontaniczny, samorzutny. W tym dzieli ona charakterystykę samej emotywności, która wskazuje zawsze na coś, co dzieje się w osobie w sposób psychiczny (podobnie jak reaktywność wskazuje na to, co dzieje się w osobie w sposób somatyczny). Poprzez spontaniczną wrażliwość na wartości potencjalność emoty wna dostarcza też szczególnego jakby tworzywa dla woli. Wola bowiem przez rozstrzygnięcie czy wybór stanowi zawsze określoną poznawczo, umysłowo odpowiedź na wartości. W samych przeżyciach emotywnycb tego umysłowego określenia brak. Na tym tle zarysowuje się jut szczególna potrzeba integracji osoby w czynie, ale zarazem też wyłania się szczególne znaczenie tej integracji, poniekąd nieporównywalne z integracją somatyczną. Zachodzi potrzeba wielostronnej analizy ludzkiej emotywności. aby ukazać odrębny profil integracji psychicznej. Ustalenie


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
p2190411 B OSOBA ! CZYN psycłto-somatyce człowiek*. Wglądając w nie, możemy urobić sobie obraz człow
p2190432 n OSOBA I CZYN sprowadza » do dynamizmu tej jednej warstwy. Ma on również właściwe sobie ce
p2190400 m OSOBA
p2190416 OSOBA I CZYN H ui dynamizm ciała, jego czyato naturalna „ruchliwość**. zalety od tamtego dy
p2190421 m OSOBA I CZYN świadomej posuwy I podstawowej zarazom dążności, której celem jest podstawow
p2190426 m. OSOBA I CZYN nuK-tcnia integracji osoby w czynie od strony ludzkiej emotywności - wisi-B
p2190431 OSOBA I CZYN I«j podtiaw doświadczalnych). Punkiem takim jest określone przebycie o ciiamkt
p2190433 OSOBA I CZYN •ieku. oarasu w nim. a czasem w szczególny sposób się utrwala. Wtedy aachodri
p2190434 OSOBA I CZYN W ,w*7. Emotywność podmiotu a sprawczość osoby,3,b Różnicowanie sit uczuć prze
p2190442 OSOBA I CZYN 300 źródło w ciek-materii. 10 di* czynu w Jego i stołowej transcendencji źródł
p2190445 OSOBA I czyn wticie spełniony, jeżeli wykazuje braki w zakresie autentycznego wtenia w różn
p2190407 MO OSOBA I CZYN ^5 brak mocnemu świadomej sprawczości osobowego , ja”. To wszywko, co HH dz
p2190409 OSOBA I CZYNm. itoemeh również do poszczególnych przejawów w wymiarze psycho-etycz-nyn ety
p2190410 2ft OSOBA I CZYN W » sposób pojecie dezintegracji pozwala od swej strony lepiej zro-zankć p
p2190423 0S00A I CZYN m jffyffff stanowi również ze swej urony o osobowym całokształcie rtmkngy muo-
p2190427 270 INTEOBACIA OSOBY W CZYNNI OSOBA I CZYN znawczy. I któremu ciało staje się przedmiotową
p2190437 222. OSOBA I CZYN uliTicji świadomości zaś pneszkada w nim. wręcz czaiem je uniemożliwia. N
p2190438 221 OSOBA I CZYN każda lynica czynu i ruchu zawdzięcza usprawnieniom nabywanym przti człowi

więcej podobnych podstron