p3260328

p3260328



Rod/iiu. Udiowolr - OmmąydaM

W Ykanr/ck sosnowy (Criocrphałus rusticus L.)    1

IlKft) buk 2yjc w horach opiłkowych, przede wMyjitkim sosnowych. gdzie owady donwłe latają wieczorem i * nocy w lincu i sierpniu, wyjątkowo także wcześniej. Larwy przebywają początkowo pod korą. pAinrej wpyrają się głębiej do drewna. Rozprzestrzenienie: cala Europa. Zakaukazie. Syberia po Japonię.

Szempówks sosnowa (Asrmum striatuni L.)    2

g~23 mm. Zamieszkuje głównie bory sosnowe. Owady dorosłe latają od maja do sierpnia. Larwy rozwijają się w starych pniakach sosnowych, czasami także modrzewiowych lub jodłowych. Miody owad dorosły wydostaje się na zewnątrz wygryzając owalny otwór. Rozprzestrzenienie: Europa. Kaukaz. Syberia. Japooia.

Borówka brunatna (Tefropium castaneum L.)    3

9-IŁ5 mm. Występuje najczęściej w borach świerkowych. Owady dorosłe spotyka się od maju do lip. ca. Samica składa jaja pod łuskami kory. larwa żyje początkowo najczęściej w korze, później zaś wwierca się w drewna Dorada larwa wygryza nu głębokości 2-4 cm kolebkę poczwnrkową. Szczapówka sosnowa atakuje / reguły już chore drzewa, do których często przylatują dzięcioły w poszukiwaniu jej larw. Rozprzestrzeńicnie: cala Europa. Syberia po Japonię.

Kozioróg dębosz (Cerombyx cerdo L.)    4

24-53 mm. Jest Jednym z pięciu największych europejskich chrząszczy z rodziny kółkowatych. Żyje • starych lasach dębowych, gdzie lala o zmierzchu i w nocy. Chrząszcze chętnie spijają słodki sok. wyciekający ze zranionych drzew. I-arwy rozwijają się najpierw płytko pod korą. a później wnikają głębiej w drewno starych dębów. Wygryzają chodniki szerokości palca, o owalnym przekroju. Dorosła larwa osiąga długość ok. 8 cm. Chrząszcz wylęga się już jesienią, ale przez całą zimę pozostaje w kryjówce, którą opuszcza dopierwo w czerwcu lub w lipcu następnego roku. Rozwój trwa 3-5 lat. Rozprzestrzenienie: większa część Europy, lecz nu skutek ubywania pierwotnych środowisk staje się coraz rzadszy. W niektórych krajach, w tym również w Polsce, jest objęty ochroną gatunkową.

Wonnica piżmówka (Arontia moschato L.)    5

13-34 mm. Charakteryzuje się dużą zmiennością ubarwieniu. Pokrywy i przcdpleczc ma najczęściej zielone z lekkim niebieskawym odcieniem, u części osobników zaś dominuje barwa niebieska. Bywają jednak i takie wonnicc piżmówki. których pokrywy oraz przcdpkcze są purpurowoczerwone. Chrząszcze przebywają od czerwca do sierpnia na kwiatach i na zwalonych drzewach. Znane są ze swego zapachu przypominającego wort piżma. Miejscami są liczne. Larwy żyją najchętniej w drewnie wierzb, czasami także innych drzew liściastych (topól, olch itp.). Rozprzestrzenienie: prawie cala Europa. Syberia. Japonia.

Nadobnica alpejska (Rosalia alpina L.)    6

15-38 mm. Ma na s/aroniebicskich pokrywach bardzo zmienny ciemny rysunek. Żyje w podgórskich i górskich lasach bukowych, gdzie lata podczas słonecznych dni od czerwca do sierpnia, czasami nawet jeszcze we wrześniu. Larwy rozwijają się w starych bukach. Rozprzestrzenienie: głównie środkowa i południowa Europa, południowe rejony Skandynawii. Zakaukazie. Bliski Wschód. W wielu krajach, także w Polsce, objęła ochroną gatunkową.

Spuszczę! domowy, spuszczel pospolity (Hylotmpes bajulus L.)    7

7-21 mm Lata od połowy czerwca do września w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych w boncb szpilkowych. Larwy rozwijają się w drewnie drzew szpilkowych, często w belkach stropowych. folach, w drewnie stosowanym do produkcji mebli itp. Chrząszcz bywa pospolity w budynkach drewnianych oraz na poddaszach. Rozwój jego trwa zwykle 3-5 lat, bywa też nawet o kilka lat dłuższy. Rozprzestrzenienie: prawic na całym święcie.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
p3260302 K»xl/iiu Nrgacrawilr - CambidaeBiegacz wspaniały (Carabus sptendcns Ol.) 25-35 nuu. N«k*z&g
p3260315 1 Rod/iaa. dłfcrroAnlcowie g D/ieroiJiica nadwodna (^>ryo/w €*i4ri€?t4iandj> GcofTr.)
p3260321 R.xi/iiu nrmlknwalr - Owłw Czerwik żagwi owy (Cis bołetus Scop.)    j i*-3.5
p3260325 Rod/ina ^ukowalr — ScurMŹM+uł*>r Guniak c«nvczyk iRhizt>tmgus solstitialis L.)
p3260351 Rod. kpUtriowste - - V . irolletes davirsanus Sm.) .as    TLctrniw 8
p3260367 Rod* Mc /cnnktłw*lc Narsridli«*nki gał.uoa. połowice s/achownica (Aftrłtintirgiu ftaltithru
DSC01292 (13) Wy karcza k sosnowiec (Arhopalus rusticus L) Występowanie: Rozwija się w drewnie
DSC01293 (14) Wykarczak sosnowiec (Arhopalus rusticus L) Charakterystyczne zbite trociny. Chodniki
uklad rozrodczy ANATOMIA CZŁOWIEKA ■iiUKŁAD ROZRODCZY MARZĄOY PICIOWt tCMSKIZ Jojo/rod Pfcharz moczo
59458 TME0 Ahab A FIRST APPCARANCE F**astic Four Annuat «23 (190O> R LAL NA MC Dr. Rod#r*ck C«np
31570 Scan0063 (2) 1p-<-^ex^DdoW>0 CIO . *3- ) kG • <Cr(Ł< C^CJCX z,    ^
p3260317 Mniu huMjnkownif Nnklkktf SKxlN/ck r/C
p3260382 R/ad
il3 clą- CMoP&Mo- r Ck^CJSD^(ML ^ —b JJoJUCl^*iCĄCCtH A rod fandofjedtjt** -r i^rwl
il3 clą- CMoP&Mo- r Ck^CJSD^(ML ^ —b JJoJUCl^*iCĄCCtH A rod fandofjedtjt** -r i^rwl

więcej podobnych podstron