PB170204

PB170204



| Zakrzepk* zatoki żytnej I zawał iyiny


Ryc 11.11 W sefcwenęp Tl-zależneł po podaniu środka kontrastowego. w przekroju czołowym jest widoczny m*|Scowy spadek sygnału kory mózgu na prawo od Gnn pośrodkowej, ■ tuż obok szczelny neędzypółkułowet. w następstwie zawału żytnego. W. obrębie zatoki strzałkowej górnej widać typowy,— ubytek zatontrastowaroa. do którego doprowadziła skrzepi? na (strzela}.


240    11 Centralny układ nerwowy

tyc. 11.10* Przeglądowe badanie IX roórgowia ujawniło obecność hipodcmwnego ognisk* w obręb* lewego piata czołowego.

b Po podaniu środka kontrastowego jego gromadzeń* się w przyległej warstwie korowej wskazuje na zwiększone utuczy

men* w tym regionie, związane z resorbeją tkanek iratsoA c to ognisko udarowe «w obrębie obszaru unaczyrwnepuaę tętnicy środkowej mózgu zostało już cołkowioe zracróW ne. W następstwie obserwujemy ex-vacwo poszerzenie oj, tylnego prawej komory bocznej.


** 11.12 N* rycin*    «wdoczny wybra-

ny prnftrOj z badan* Mit pacjenta, wykonany w obydwu słkwwKledi ialjcłi?


Najważniejsze w leczeniu udaru jest pierwszych □ godzin od wystąpienia objawów. Pacjenta należy I • jak najszybciej przewieźć do szprtała oferującego odpowiednie leczenie, j następnie w trybie pilnym wykonać tomografię komputerową głowy, aby wykluczyć krwawienie, leżeli nie me przeciwwskazań. § spodziewane efekty terapeutyczne przeważają możliwe ryzyko komptikacjr. są podawane Mu trom< [ bołrtycznr | systemowo lub miąjtcowó.

11.3 Guzy mózgu

lista kontrolna:

•    W jakim wieku jes* pacjent?

•    Czy guz znąjditfe się w tkankach mózgu, czy tó*yv wodzi się zc struktur otaczających?

•    Czy zminnn jest pojedyncza, czy występuje lica*?

•    Jaka jest dominująca densyjność zmiany « badam IX’

■ Gzy guz zawiera komponentę torbielowatą?

•    Czy występuje wyraźne wzmocnienie po dcdyhrca podaniu środka cieniującego?

•    W jakim stopniu guzowi towarzyszy obrzęk tksaó otaczających (jeżeli występuje)?

I * Czy jest widoczne przemieszczenie struktur pófał mózgu na stronę przeciwną? Czy są obecne cwfcy zagrażającego wrobienia?

Czy jest obecne wodogłowie?

Co złego dzieje się z moim mężem?

Joc-James Lce-Chong (lat 47) zjawił się w łowarzjtfR swojej Zony. Zasięgali porady neurologa, poakw pa I Lcc-Choog od dłuższego czasu uskarżał się na ułne kit głowy. W przeszłości nigdy poważnie nie choroaatAF Jona twierdziła, żc był zawsze bardzo aktywnym i Kd i nyskim człowiekiem. Obecnie jednak przcsiadąje|ft)» | nie w swoim fotelu i wydaje się nie przejmować aktyn

I naokoło. Wizytę u neurologa przyspieszył takie od) epizod drgawek Idonicznych. który wydany! B( i no w cugu dnia i śmiertelnie wystraszył ich oboje. Paul i pracował lego dnia w pracowni rezonansu magnetycae > go. Zajął się więc pacjentem, wytłumaczy! mobonkan

raczymbędżlc polegało badanie i jaki środek cieniujący U«aie podany panu icc-Chong. Następnie, po przejaw pierwszych obrazów badania na swoim mon horze. śttii wykonanie dodatkowych skanów po wzmocnieniu Lrasśtowym w płaszczyźnie strzałkowej oraz czołowej. Pora occaił dokładnie całe badanie i wybrał przekroje njleprej uwidaczniające zmianę (ryc. 11.12).

4 Jaka jest I woja diagnozą?

Cporiak Należy do najczęściej spotykanych guzów we-•apricaszkowych. Ze względu na fakt. Zenie dają przer/n-po; ją zaliczane do guzów łagodnych. Jednak mogą osiągać tet nasouty, uciskając ważne struktury sąsiednie, przez ojca konieczne ich chirurgiczne usunięcie. Wywodzą się i:pr mózgowych - z okostnej czaszki, sierpa mózgu i m-Ban móżdżku. Są zatem zlokalizowane zewnątrzmózgowo i es są pierwotnymi guzami mózgu w dosłownym znacze-raCżfsto pojawiają się w okolicy podstawy czaszki Rosną fsaołi. często wapniejąc. powodując rozdęcie przyległych cataa kostnych. Niekiedy występują zmiany obrzękowe > fuyłegfej tkance mózgowej. W badaniu TK oponiaki a-zwycząj bywająhipcrdcnsyjne jeszcze przed podaniem środka cieniującego (ryc. 11.13) i zawsze silnie się wzmacniają po jego dożylnym podaniu. W bodnia MR bez podania środka cieniującego oponaki można przeoczyć z powoda ich często występującej izodensyjności w aotukt do otaczających tkanek mózgowi* i rzadko pojm ujące się zauw ażalne zmiany wsteczne. Jednak po podaniu środka ćknigąxi?> wzmacniają się bardzo intensywnie (ryc. 11.14).

Ollgoderidrogliomaz Stanowią ukuło 5% wszystkich pierwotnych guzów mózgu u osób dorosłych. Romą powoli, lokalizują się często w płatach czołowych, mając tendencję do wytwarzania nieregularnych zwaporcńl ryc 11.15).

Gwiaździaki: (jwużdziiki (a także glcjakit należą do naj-ważniejszych nowotworów pierwotnych mózgu. Klasyfikowane są w cztery grupy (w zależności od charakteru biologicznej aktywności oraz rokowania):

•    Aurorynwas I stopnia, zwane zazwyczaj/Ufocyrncastro-oł.**a. Występują głównie o dzieci (ptfrr ryc. 11.241;

•    Aitrutylomas II stopnia to guzy pojawiające uę wr wczesnym okresie dorosłego życia. Zwykłe są ostro od-graaiczone od tkanek otaczających, towarzyszy im nie-



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0112 (Kopiowanie) (9.20) 6 B 10 12 14 16 16 20 22 24 Ryc. 9.54. Stężenie substancji leczniczej
larsen0558 558 II Anestezjologia ogólna Ryc. 22.14a-c. Zmiany ułożenia pacjenta po wstrzyknięciu śro
DSC85 ►^ODSTAWY TOMOGUAW KOMPUTEROWEJ B Ryc. 4J. ftatoój osiowy A, Przed podaniem środka kontrastuj
PB170201 Ryc. 11 la Typowy obraz tkanek mózgowia w badaniu TK pacjenta 25-l«tniego. z wąskimi komora
0000084(4) Zakrzep zatoki strzałkowej górnej Zakrzep zatoki bocznej Zakrzep zatoki
Picture9 bjawy zakrzepicy zatoki strzałkowej są gwałtowne, ponieważ zatoka ta odpo-iza odprowadzani
Rozdział Pomaganie pacjentowi w wykonywaniu czynnosci7 Ryc. 11.22. Praenonzenie pacjenta na wózek
164 IZABELA KRZEPTOWSKA-MOSZKOWICZ Ryc. 11. Aparat zaprojektowany przez Godlewskiego do badań nad
S5008489 118 może należałoby wnieść jeszcze 2 półkoski z Hristo Danova (ryc. 11/18) pod Plovdivem, t
IMG65 (2) 52 / ROZDZIAŁ 4 Ryc. 4-11. Aminokwasy połączone wiązaniem peptydowym (obszar zaciemniony)

więcej podobnych podstron