P1050532

P1050532



j* ElEKTWODY 135

[ mieszanin kryształów, a także wpływ nieznanych czynników na ich pracę; tylko ok. 25% wyprodukowanych elektrod właściwie spełnia I swe zadanie.

Elektrody krystaliczne heterogeniczne

Omówione poprzednio membrany krystaliczne są zaliczane do homogenicznych. Trudności w otrzymaniu homogenicznych membran krystalicznych o odpowiednich właściwościach przyczyniły się do opracowania membran heterogenicznych. (Membrany heterogeniczne składają sic z substancji aktywnej zdysperaowanej w~oboietnvm "nośniku. Zadaniem nośnika jest polepszenie właściwości mechanicznych membrany. Jako substancje aktywne stosuje się trudno rozpuszczalne sofiT luBwymieniacze jonowe, natomiast jako substancje wiążące inośnikil stosuje się parafinę, polistyren, polietylen, polichlorek winylu, kol-lodium lub gumę silikonową. Nośnik powinien być substancją hydrofobową; jeśli nie jest dostatecznie hydrofobowy, membrana pęcznieje w roztworach wodnych i traci swe właściwości^

Membrany heterogeniczne powinny zaWierać duży udział (do 50%) związku czynnego. Jako związki czynne dobrze spisują się w elektrodach wapniowych — szczawian i stearynian wapnia, w elektrodach fluorkowych — fluorek wapnia i inne fluorki, w elektrodach barowych — BaCr04 i BaS04, a w elektrodach ołowiowych i miedziowych — siarczki metali ciężkich.

W tej grupie elektrod największe praktycznie zastosowania mają elektrody, w których substancja czynna jest zawieszona w gumie silikonowej. Tego typu elektrody opracowali węgierscy badacze Pun-gor, Toth i ich współpracownicy w latach 1965—1972. Charakterystyka takich elektrod jest podobna do charakterystyki elektrod krystalicznych, ale ich wadą jest niewystarczająca hydrofobowość membrany, co jak wspomniano powoduje pęcznienie i adsorpcję powierzchniową jonów.

Zestawienie ważniejszych elektrod membranowych heterogenicznych podano w tabl. 3.2.

Z porównania tablic 3.2 i 3.1 wynika, że wymienione tam elektrody działają w podobnym zakresie stężeń. Ogólnie uważa się, że pomimo łatwiejszej produkcji, ze względu na niewystarczającą hydrofobowość nośnika, ustępują one elektrodom krystalicznym.


Wyszukiwarka