PICT5421

PICT5421



mie się specyficzne trudności z czytaniem i pisanie często zaburzenia te występuje} oddzielnie.    m> A|c

Czym różni się dysleksja od dyskalkulii?

Czym jest dysleksja. to już wyjaśniałem. Dyskalkulia t0 cyficzne trudności w przyswajaniu pojęć matematyczny^ i liczeniu. Często współwystępuje z dysleksją i podobnie jj dysleksja jest konsekwencją dysfunkcji mózgu. Dyskalkuf rozwojowa powoduje, że dziecko od początku nie interesuj się matematyką, nie jest w stanie zrozumieć jej podstaw. co w konsekwencji prowadzi do słabszego rozumienia próbie-mów matematycznych.

Tyle się ostatnio mówi o dysleksji u dzieci rozpoczynają, cych naukę - czy zaburzenia dyslektyczne można szybko wyleczyć?

Zaburzenia dyslektyczne są tym rodzajem zaburzeń rozwojowych. które nie są tak oczywiste i widoczne, jak np. fizyczne kalectwo, dlatego bywają nazywane „ukrytym kalectwem*1. Podkreślam jednak, że dysleksja to zaburzenie, a nie choroba. Dysleksji nie można, tak jak np. grypy, wyleczyć w ciągu tygodnia. Nie jest to również coś. z czego się wyrasta.

Osoby z dysleksją są uczone w ramach niekiedy długoletniej terapii psychopcdagogicznej. jak radzić sobie ze swoimi problemami (najlepiej, jeśli terapia ta jest prowadzona od najwcześniejszych lat nauki, gdyż nie nabierają złych nawyków' przy nauce czytania i pisania). Wielu z nich wypracowuje własne strategie przystosowawcze (bez pomocy terapeuty), dzięki którym jakoś dają sobie w życiu radę.

Wiele dzieci w młodszym wieku szkolnym przejawia zaburzenia typu dyslektycznego, które nie znikają samoistnie w wyniku zwykłych oddziaływań dydaktycznych w toku realizacji szkolnego programu nauczania. Dzieci dysklektyczne i zagrożone dysleksją żle sobie radzą w przedszkolu czy w szkole, gdyż w większości przypadków nie są w stanie uporać się z tym problemem same. Niezbędna jest im często pomoc spe-

rh iawać sobie sprawę, że podstawowe formy pomocy Nalcż>' /o[ll mąją charakter pedagogiczny. Tylko w niektó-tym dZ\voadkach celowe może się okazać wsparcie terapii i-ycb PrZi' oddziaływaniami psychoterapeutycznymi czy j^dagoS1 ' nymi. O tym. czy wesprzeć terapię pedagogiczna^' ""^logicznie. musi jednak zdecydować lekarz.

cjajjStów: nauczyciela-terapeuty, pedagoga szkolnego l psy.


owi zrobić niespodziankę i kupić mu niezbędne Chcę szkoły. tzn. tornister, zeszyty, kredki - czy dorzeczy    ŚH kupię te rzeczy bez niego?

krze zrooię. j

da że dzieci bardzo lubią niespodzianki. Ale w formie To Pra" anki kupiłbym mu coś. co bardzo chciałby mieć. ale niespoc zwiewa ^ ^ akurat przy okazji rozpoczynania nauki "'tTiei dostanie (np. komputerową grę dydaktyczną). Nato-■ t niezbędne rzeczy do szkoły, takie jak tornister czy ple-k kapcie na zmianę, zeszyty, kredki, długopis, radziłbym CaK ć razem z dzieckiem. Niechciane kredki .nie rysują", dłu-kup.‘ nie pisze", a brzydkie, nielubiane zeszyty można tylko g°hazi<rać Dziecko powinno też przymierzyć tornister. Prawdzie czy jest dobrze usztywniony, czy ma odpowiedniej długości paski i odpowiednią liczbę przegródek. Kapcie kupione przez mamę czy babcię mogą stać się przedmiotem drwin rówieśników, te zaś. które dziecko samo sobie wybiera:, na pewno potrafi wybronić, nawet gdyby komuś się me podobały. Kolorowe, pachnące nowością przybory i pomoce szkolne wybrane przez dziecko zapewne sprawią, że nie będzie się ono mogło doczekać pierwszego dzwonka, aby się ni-mi pochwalić i nacieszyć.

Jak można by wykorzystać wakacje dla dziecka niezbyt dojrzałego do nauk i    zy    d*ie-

kacji są organizowane jakieś formy pomocy tym etom i ich rodzicom?

Wakacje są dobrym okresem do spokojnego, rzec^we^pO* obserwowania dziecka (chociażby z wykorzystaniem p

155


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
PICT5421 mic się specyficzne trudności z czytaniem i pisaniem. Ale często zaburzenia te występują od
PICT5421 mic się specyficzne trudności z czytaniem i pisaniem. Ale często zaburzenia te występują od
IMGi KILKA SŁÓW O DYSLEKSJI Dysleksją rozwojową nazywa się specyfiozne trudności w czytaniu i pisani
dysleksja CO TO JEST DYSLEKSJA? DEFINICJA: dysieksja rozwojowa to specyficzne trudności w czytaniu i
2 Podejmując problem diagnozy specyficznych trudności w czytaniu i pisaniu, należy odpowiedzieć na p
skanuj0001 LITERATURA PODSTA WOWA: /Bogdanowie?. M.; O dysleksji. czyli specyficznych trudnościach w
ZAJĘCIA DLA DZIECI ZE SPECYFICZNYMI TRUDNOŚCIAMI W NAUCE PISANIA I CZYTANIA Prowadzący: mgr GRAŻYNA
Warszawa 2003 46.    Trudności w czytaniu i pisaniu : rozważania teoretyczne i prakty
129. Przy gotowanie do nauki pisania, M. Bogdanowicz 130. Przezwyciężanie trudności w czytaniu i pis
Zdjęcie4018 292 Rozdział 11. Dyslcksja j koraunrkacja bykowa ęyfieznych trudności w czytaniu i pisan
17.    Herzyk Anna, Ledwoch Beata Trudności w czytaniu i pisaniu - aspekty neuropsych
38.    Ryzyko dysleksji, profilaktyka i terapia specyficznych trudności w czytaniu i
trudności w czytaniu i pisaniu, na dalszych etapach kształcenia, określane jako „ryzyko dysleksjł”.

więcej podobnych podstron