polski ubior5

polski ubior5



JESIEŃ

ŚREDNIO

WIECZA

XIII-XV

wiek


Panowanie ostatnich Piastów i dynastii Jagiellonów to obfitujący w wydarzenia okres w dziejach naszej historii. Nastąpiło w tym czasie utrwalenie stosunków feudalnych z charakterystycznym dla nich pogłębieniem różnic stanowych. Obserwuje się też gwałtowny rozwój gospodarczy państwa. Czynnikiem najistotniejszym tego rozwoju było niewątpliwie wzmożenie zapoczątkowanego wr XIII w. osadnictwa na prawie niemieckim.

Kolonizacja niemiecka odegrała szczególną rolę w różnych dziedzinach życia, w tym także i w dziedzinie ubioru. Przybywający do Polski koloniści z Niemiec i innych krajów' zachodnioeuropejskich przynosili z sobą wiele doświadczeń zarówno gospodarczych, jak i kulturalnych, zdobytych uprzednio we własnych krajach. Ludność napływowa utrzymywała też ścisłe kontakty z krajami macierzystymi, co wyrażało się między innymi w hołdowaniu modzie zachodniej. W miarę rozwoju sił wytwórczych i gospodarki towarowo-pieniężnej rzemiosło w coraz większym stopniu skupiało się w miastach. Wieś polska stała się producentem przede wszystkim żywności oraz surowców dla rzemiosła (drewma, smoły, wosku, futer, skór i wełny), była też częstym nabywcą wytworów produkcji miejskiej.

W wieku XIV ukształtował się dominujący w społeczeństwie polskim stan szlachecki, który* nie miał charakteru jednolitego, bo jego zróżnicowanie majątkowe i społeczne było daleko posunięte. Bez względu jednak na zamożność reprezentanci szlachty pragnęli zdobyć nie tylko monopol na wsadzę, ale również uzurpowali sobie prawo do odrębnego ubioru — uzewnętrzniającego status społeczny, różniącego się przepychem i okazałością od ubioru mieszczańskiego i kmiecego. Dowodem tendencji do wyodrębnienia ubioru szlacheckiego były ustawy antyzbytkowe (leges sumptuariae) skierowane przeciwko mieszczaństwu, a wydawane w Polsce od 1336 r. Ustawy przeciwko zbytkom wydawane były nie tylko w Polsce, bo już od końca XIII w. znano je we Francji, Hiszpanii i w Niemczech. Określały one szczegółowo, jakie ubiory', tkaniny i klejnoty mogą nosić mieszkańcy miast, ale ani w Polsce, ani w innych państwach europejskich ustawy te nie wywierały żądanego skutku, bo chęć demonstrowania przez mieszczaństwa cennych ubiorów i nagromadzonego bogactwa była sil-

25


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
polski ubior spis SPIS TREŚCI Wstęp 7 Za pierwszych Piastów (do XIII w.) 10 Jesień średniowiecza (X
Ubiór średniowieczny męski Między XIII, a XV wiekiem ubiory męskie przechodziły te same
Późne średniowiecze (XIV-XV wiek) Dies irae    XII i XIII
polski ubior9 Z tychże sukien średnio zamożna warstwa mieszczańska wykonywała odzież odświętną, bie
polski ubior9 Wspomnieć należy i o innym surowcu, jakim była popularna w Europie od XIII w. bawełna
polski ubior9 Z tychże sukien średnio zamożna warstwa mieszczańska wykonywała odzież odświętną, bie
Potkowski (19) Ruchy heterodoksyjne późnego średniowiecza (XIV-XV wiek) podzielićmożna na trzy zasad
polski ubior0 ZŁOTY OKRES UBIORU XVI wiek Najdziesz go po husarsku z koniem i piechotą. By się tam
polski ubior8 W OKRESIE CZERWONYCH KONTUSZY I ZŁOTYCH PASÓW XVII wiek Wick XVII jest

więcej podobnych podstron