Podstawy Turystyki (1)

Podstawy Turystyki (1)



Turystyka jako czynnik przemian ekonomicznych

Napływ turystów do określonego miejsca recepcji turystycznej staję się przyczyną bezpośredniego transferu środków finansowych, ponieważ wydają pieniądze w celu zaspokojenia swoich potrzeb żywieniowych, noclegowych, komunikacyjnych, zakupu pamiątek. W wymiarze międzynarodowym jest to przepływ środków finansowych oraz inwestycji między poszczególnymi państwami. Dochody uzyskiwane przez poszczególne państwa z rozwoju zagranicznej turystyki przyjazdowej określa się mianem niewidzialnego eksportu. Jego istotąjest przyciąganie turystów z innych państw i „sprzedawanie” im walorów turystycznych i towarzyszących własnego kraju. W wielu przypadkach dochodu uzyskane z turystyki przyjazdowej są wstanie pokryć deficyt bilansu płatniczego(lata 90. XX w. Meksyk, Hiszpania). Analizując czynniki ekonomiczne turystyki, trzeba pamiętać, że na obszarach recepcji turystycznej zazwyczaj działają dwa sektory turystyki równolegle: formalne i nieformalne. Sektor formalny obejmuje podmioty, których działalność jest rejestrowana (głównie hotele). Sektor nieformalny tworzą podmioty prowadzące działalność nierejestrowaną (pokoje gościnne).

Korzyści ekonomiczne wynikające z ruchu turystycznego

Podstawowym skutkiem rozwoju turystyki jest osiągniecie określonego dochodu. Ekonomiczne korzyści z rozwoju turystyki najlepiej dostrzegane są na poziomie miejscowości i regionów turystycznych. Pieniądze wydawane przez turystów w miejscu ich pobytu są włączane bezpośrednio do lokalnego obiegu gospodarczego. Pierwszą grupę beneficjentów tych dochodów stanowią osoby i podmioty gospodarcze sprzedające swoje usługi i produkty bezpośredni turystom. Ci zaś zyski przeznaczają na pensje bądź zakup towaru u dostawców. Wprowadzona zostaje do obiegu gospodarczego pewna suma pieniędzy pochodząca z zewnątrz, która przez liczne transakcje i obrót finansowy zostaje powielona (zjawisko zwane efektem mnożnikowym w turystyce).

Turystykę uważa się za istotny czynnik pobudzania miejscowego rynku pracy. Wraz z napływem inwestycji i turystów ludność obszarów recepcyjnych zyskuje nowe możliwości zatrudnienia. Sezonowość mchu turystycznego pociąga za sobą konsekwencje osób zatrudnionych w sektorze turystyki. Wynika stąd często rotacja pracowników i znaczna skala nielegalnego zatrudnienia. Nieformalny sektor zatrudnienia w turystyce poszerzają także inne osoby zarabiające na turystach, a których dochody są nierejestrowane (sprzedawcy pamiątek, przewoźnicy uliczni itp.) Pozytywnym aspektem tej sytuacji jest to, że ich dochody trafiają bezpośrednio do wewnętrznego obrotu i tworzą efekty mnożnikowe.

Tury styka jako czynnik przemian społecznych

Turystyka w ujęciu społecznym jest zachowaniem człowieka, które obejmuje poznawanie, dokonywanie wyborów, działanie i współdziałanie. Turysta wchodzi w bezpośredni kontakt nie tylko z przyrodą, ale także z innymi ludźmi i wytworami ich działalności. Owe bezpośrednie poznawanie świata, ludzi i kultur pełni ważne funkcje kształceniowe, edukacyjne, wychowawcze, tak z punktu osoby turysty, jak i całych społeczności uczestniczących w mchu turystycznym. Wzrost zrozumienia, kształtowanie tolerancji i


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Magazyn67701 173 KOBIECA KWEST JA nego działania. Powstają jako czynnik przemiany liczne zrzesze
skanuj0120 243teoria dzy naukowej, ujmująca naukę jako czynnik przemiany społecznej, ujawniająca ide
23. Znaczenie kapitału ludzkiego jako czynnika rozwoju Kapitał ludzki (inaczej często określany jako
Znaczenie kapitału ludzkiego jako czynnika rozwoju Kapitał ludzki (inaczej często określany jako pra
ZaaŁIMUfi-Kapitalu ludzkiego jako czynnika rozwoju Kapitał ludzki (inaczej często określany jako pra
15.30- 17.30    Blok II - TRADYCJA JAKO CZYNNIK SPÓJNOŚCI KULTUROWEJ. TURYSTYKA, SPOR
□    Turystyka jako czynnik wzrostu konkurencyjności regionów w dobie globalizacji,
Ekonomika turystyki R Łazarek (184) Bilans turystyki (według J. Jafari) Tabela 65 Korzyści Kosz
ET5 1.2. Ekonomika turystyki jako dyscyplina badawcza ekonomii 15 cyjnej (w tym usługowej) mającej
ET7 1.2. Ekonomika turystyki jako dyscyplina badawcza ekonomii 17 celów badawczych i dydaktycznych
ET2 62 Rozdział 4. Turystyka jako sektor gospodarki Ziemia jako czynnik produkcji jest pojęciem ogó
7 sformułowania redakcyjne, np. „Uwarunkowania przyrodnicze”, „Zieleń i turystyka jako czynniki
skanuj0028 (41) 178 7. Ruch turystyczny Turystyka religijna Niektórzy autorzy uważają, że u podstaw
skanuj0028 (41) 178 7. Ruch turystyczny Turystyka religijna Niektórzy autorzy uważają, że u podstaw
Podstawy Turystyki notatki (1) T : i. *i 3_p
Monokauzalizm - uznawanie jedynej przyczyny sprawczej jako czynnika rozwoju dziejowego oraz przemian
P1050273 Turystyczne walory krajoznawcze Polski Doc. dr Antoni Korowicki Zakład Podstaw Turystyki Wy
W 4 Tożsamość narodowa jako czynnik kulturalny. 3 W 5 Teorie nt. przemian kulturowych we

więcej podobnych podstron