skanowanie0068

skanowanie0068



214

trwa prawie tak długo, jak długo istnieje ludzkość, utrwalanie zachowań i stosunków organizacyjnych, które sprawdziły się w praktyce jako racjonalne, następowało początkowo w postaci kształtowania się określonych obyczajów i norm kulturowych. Przez wiele wieków funkcjonowanie różnych organizacji. społecznych opierało, się bardziej na zwyczaju i . tradycji, niż na zapisanych normach prawnych i organizacyjnych.

I dziś formalizacja nie jest jedyną formą utrwalania struktur organiza-cyjnych zarówno w skali makro, jak i mikrospołecznej31. Przykładem oparcia stosunków ogólnospołecznych bardziej na zwyczaju i tradycji niż na intencjonalnie stworzonych i zapisanych normach jest Wielka Brytania, która będąc w istocie monarchią konstytucyjną nie ona pisanej konstytucji,- a jej system prawny oparty jest głównie na precedensowych rozstrzygnięciach w przeszłości. W skali pojedynczych organizacji, które dziś z reguły mają wyraźną strukturę formalną, zwyczajowo-tradycyjne wzorce zachowań i stosunków między ludźmi mogą także odgrywać znaczącą rolę. Wspomniałem już o tym (2.2.2, 3.2.3), że podsystem celów i wartości albo kultura organizacyjna mogą być równie istotnym regulatorem funkcjonowania organizacji, jak jej podsystem struktury. .Po okresie, w którym coraz większą uwagę przywiązywano do. formalizacji- struktur, od pewnego czasu coraz większe znaczenie nadaje się czynnikom kulturowym i coraz aktywniej próbuje się je kształtować wewnątrz poszczególnych organizacji.

• • Mając świadomość tego, że za pomocą struktury formalnej nie da się rozwiązać wszystkich problemów funkcjonowania organizacji, nie należy jednak lekceważyć roli tej struktury i znaczenia procesu formalizacji. Świadomość zalet i wad formalizacji oraz jej sytuacyjnych uwarunkowań pozwoli tak rozwiązywać dylemat stopnia sformalizowania, aby możliwie najlepiej służył on szeroko (wielowymiarowo) rozumianej efektywności organizacji.

Formalizacja struktury organizacyjnej pozwala podnieść przewidywalność zachowań ludzi w organizacji, ujednolicić je i skoordynować dla osiągania wspólnych celów. Formalne normy określają, jak należy postąpić w konkretnej sytuacji, a tym sa/mym jakby programują te zacho- -wania/Te zalety formalizacji, wraz z założeniem, że można przewidzieć każdą sytuację i każdy problem, wobec których stanie uczestnik organizacji legły u podstaw koncepcji Maxa Webera, który organizację biurokratyczną, możliwie wysoko sformalizowaną, uważał za najbardziej racjonalne narzędzie realizacji zespołowych celów. Założenia te okazały

81 J. Kurnal nazywa instytucjonalizacją każdy proces utrwalania organizacji ludzkich działań, a foimalizacją traktuje jako jeden ze sposobów instytucjonalizacji, zob. J. Kurnal, Zarys teorii organizacji I zarządzania, PWE, Warszawa 1969, s. 168— —176.    •••••'’    .

s

się w praktyce utopijne, bo ani sytuacji i problemów nie da się w pełni przewidzieć, ani ludzi w pełni zaprogramować. Ich reakcje są zawsze w jakimś stopniu nieprzewidywalne. Próby leczenia schorzeń organizacji biurokratycznej: za pomocą kreowania nowych i bardziej szczegółowych przepisów, czyli drogą podwyższania stopnia sformalizowania prowadzą do odwrotnego skutku: pogłębiające się usztywnienie organizacji i ograniczenie swobody działania jej uczestników' powoduje, że organizacja funkcjonuje coraz gorzej i jest córaz mniej zdolna do dokonywania przystosowawczych zmian. Mechanizm ,,błędnego koła biurokracji” był przedmiotem wielu analiz dokonywanych głównie przez socjologów, z których najpełniejsze wydaje się ujęcie M. Croziera32.

„Błędne koło biurokracji” powstaje wtedy, gdy na formalizację struktury patrzy się jednostronnie, widząc jej zalety, a nie dostrzegając wad. Podstawową wadą formalizacji' jest to, że ogranicza ona elastyczność organizacji. Wada ta występuje tym ostrzej, im' więcej niepewności przynosi otoczenie organizacji. Organizacja wysoko sformalizowana, poszukująca w ustalonych regułach i normach postępowania odpowiedzi na pytanie jak działać w koreślonej sytuacji, ma ograniczoną zdolność reagowania na nowe problemy, dla których rozwiązania nie ma w swoim repertuarze gotowego programu. Na poziomie uczestników organizacji przejawia się to np. bezradnością urzędnika napotykającego przypadek nie przewidziany w przepisach.

Jak już wspomniałem, celem formalizacji jest utrwalanie struktur i’procedur. Orientacja na trwałość może stać się przeszkodą w dokonywaniu takich zmian, które są niezbędne do przystosowania organizacji dó nowych okoliczności i wymagań otoczenia.

• Innym negatywnym skutkiem nadmiernej formalizacji może być przewaga formy nad treścią. Przywiązanie do formalnych reguł i procedur często prowadzi do przywiązywania większej wagi do tego czy organizacja funkcjonuje zgodnie z tymi normami, niż do stopnia jej efektywności. Wyrazem takiej dewiacji może być funkcja kontroli, nastawiona na badanie zgodności rzeczywistych procesów zachodzących w organizacji z przepisami i formalnymi procedurami, a nie zorientowana na racjonalność tych procesów i ich wpływ na efektywność organizacji.

. Obok tego wymiaru organizacyjnego, wady formalizacji mają także wymiar indywidualny. Zbytnia formalizacja może przynosić podobne skutki, jak nadmierna specjalizacja i centralizacja: degraduje ona rolę człowieka jako aktywnego i twdrczego uczestnika procesów zachodzących

3t M. C r o z i e r, Biurokracjaanatomia zjawiska, PWE, Warszawa 1967; zob. także: G. March, H. Simon, Teoria organizacji, PWN, Warszawa 1964, gdzie omówione są modele R. Mertona, Ph. Selznicka 1 A. Gouldnera.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
ANSI C 5 1 ELEMENTARZ Program wygląda prawie tak samo jak poprzednio, przy czym teraz zmienne fahr
X Prawie tak samo jak rok temu lubimy roztaczać wizje,... \ WIG20
DSC02385 (4) 230 Uczeni polscy a życie polskie wiedziałby może, że jest ono w całości swej prawie ta
CCF20090129000 Początki i rozwój refleksji socjologicznej Refleksja o życiu społecznym jest prawie
Pracownia fizyczna i chemiczna Pracownia tak fizyczna jak i chemiczna istniejące przy Gimnazjum Stas
45. Czy przez radio mogę wysyłać dane i jeśli tak to jak? Oczywiście. Istnieje ’Packet Radio’, czyli
nich trwa tak długo, jak wcześniej zostało zadane w wyborze menu.. Następnie hamulce elektrowirowe s
kol pory roku 0016 Luty Jeszcze w lutym bałwan swojq miotłę trzyma, tak długo tu stoi, jak długo t
P1520639 względnej, który trwa tak długo, jak długo trwa depolaryzacja. W mięśniu sercowym wynosi on
skanowanie0020 przesuwa się tak długo, aż okres wahania układu - człowiek + płyta będzie najkrótszy
* O grupie możemy mówić jako o grupie małej tak długo, jak długo jednostki wchodzące w jej skła
418 (2) Tymczasem możesz zapominać na zawołanie. Mozesz zapamiętać, co tył ko zechcesz, i na tak dłu
Rozdział 1 cie przedłużenia rozmowy z terrorystą (porywaczem, samobójcą) tak długo jak to możliwe, c
c)    tak dhigo jak dominuje państwowa własność środków produkcji, tak długo państwo
-    ciągłość - rehabilitacja powinna tak długo trwać, jak długo osoba

więcej podobnych podstron