skanuj0012 8

skanuj0012 8



i dobrobytu.

Rozwiązaniem optymalnym w procesie realizacji celów ekonomicznych jest współbieżne z celami rozwojowymi osiąganie celów poprawy bieżącego dobrobytu. Stąd istotne miejsce wśród celów polityki ekonomicznej zajmuje równowaga gospodarcza. Wymaga ona zapewnienia sprawnego funkcjonowania systemu gospodarczego, który z kolei zależy przede wszystkim od rozmiarów istniejących zasobów i działalności gospodarczej. W krajach o ustabilizowanej gospodarce rynkowej, wiązkę celów ekonomicznych winno stanowić: podtrzymywanie koniunktury oraz eliminowanie różnych dla niej zagrozen, utrzymywanie wysokiego i stabilnego poziomu zatrudnienia, zwalczanie inflacji i dążenie do osiągnięcia względnie stałego poziomu cen, sprzyjanie kształtowaniu rosnącego poziomu życia oraz zmnieiszaniu nierówności podziału dochodów i bogactwa w społeczeństwie.

W związku z rolą współczesnych stosunków ekonomicznych, wśród celów ekonomicznych znaleźć się musi dążenie do umacniania konkurencyjności gospodarki narodowej wobec otoczenia zewnętrznego i zwiększenie udziału w międzynarodowym podziale pracy. Pochodną tych przedsięwzięć jest osiąganie satysfakcjonującego stanu bilansu płatniczego oraz rozwiązywanie problemów zadłużenia zagranicznego.

Osiągnięcie celów rozwojowych wymaga odpowiedniego ukształtowania celów niższego rzędu, pozwalających na stopniową konkretyzację działań polityki gospodarczej państwa. Do tego zbioru celów zaliczyć trzeba: wzrost przedsiębiorczości, inicjatywności i innowacyjności wszystkich podmiotów funkcjonujących w gospodarce narodowej, przekształcenia strukturalne gospodarki i inne.

Ważną grupą, obok celów polityki gospodarczej, są te, które się wiążą z celami obronnymi (inaczej celami militamo-obronnymi). Do ich zbioru zaliczyć trzeba przede wszystkim rozbudowę potencjału gospodarczo-obronnego państwa, w którym należy upatrywać gospodarczych podstaw jego obronności. Ich cechą charakterystyczną jesi konkurencyjność wobec innych celów. W sytuacji zagrożenia wojennego lub wojny, cele te zazwyczaj wysuwają się na plan pierwszy. Im większa jest ich dominacja, tym mniejszy jest stopień realizacji pozostałych celów. W warunkach pokojowego rozwoju, realizacja celów obronnych może się stać czynnikiem pobudzającym koniunkturę, tylko w przypadku dysponowania przez gospodarkę narodową dużymi rezerwami nie wykorzystanych mocy wytwórczych.

W grupie celów polityki gospodarczej znajdują się również cele społeczne. Wiążą się one z jednej strony z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa, z drugiej zaś - z współtworzeniem dobrobytu społecznego (dodatkowe miejsca pracy, większe zatrudnienie, lepsze warunki życia). Ich rola i zakres są

Grupą celów zyskujących coraz bardziej na znaczeniu są cele ekologiczne. Wynikają one z tego, że zagrożenia środowiska i jego elementów są w istocie także zagrożeniami dla ludzi, bowiem godzą w ich zdrowie i warunki życia oraz podważają, na dalszą metę, także gospodarcze podstawy obronności

Realizacja tego typu celów wymaga wprowadzenia różnego rodzaju ograniczeń i uwarunkowań w prowadzeniu działań o charakterze gospodarczym.

Pochodnymi wskazanych celów polityki gospodarczej państwa są wynikające z nich zadania.

Z celów ustrojowo-systemowych i politycznych wynikają zadania, mające zapewnić respektowanie podstawowych wartości dla każdego narodu. Stanowi je zbiór działań na rzecz: zapewnienia interesu narodowo-państwowego, utrzymania suwerenności narodowej, zapewnienia bezpieczeństwa państwa i jego obrony przed zewnętrznymi zagrożeniami.

Z celów ekonomicznych wynikają zadania wyższego rzędu: pomnażania bogactwa kraju przez optymalne wykorzystanie zasobów narodowych, powiększania materialnych podstaw dobrobytu społeczeństwa i bezpieczeństwa państwa na drodze wzrostu dochodu narodowego i racjonalizacji jego podziału - które z kolei rodzą zadania niższego rzędu oraz podstawy podejmowania wyborów pomiędzy potrzebami przyspieszenia i umocnienia wzrostu i rozwoju gospodarczego a potrzebami konsumpcji i dobrobytu. Zadania te mają charakter zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny. Do zadań o charakterze

10


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
5.    Polityka zagraniczna państwa to proces realizacji celów, przede wszystkim za
skanuj0002 UNIA EUROPEJSKA - PODSTAWOWE INSTYTUCJE Realizacja wspólnych zamierzeń jest możliwa dzięk
skanuj0014 (226) ................*.w.v.gwim; znaczenie ma praca w grupach. sprzyja ona realizacji ce
skanuj004 30 Daniela Becelewska alnie realizowanych przez człowieka działań związanych z osiąganiem
skanuj0138 (13) Procesy realizowane w magazyniePodsumowanie Proces magazynowy dzieli się na cztery p
skanuj0003 w hierarchii realizowanych celów gospodarczych, nieuznawanie zasady głoszącej, iż transpo
Rozwiązania z zakresu optymalizacji procesów    SIEMENS Zwiększenie efektywności
INFORMACJE O JEDNOSTKACH technologii, optymalizacji procesów wytwarzania z punktu widzenia ekonomiki
14 Wstęp czyć zasadniczy kierunek optymalizacji procesów koordynacyjnych oraz ich realizacji. Oczeki
Proces projektowania Celem projektowania jest rozwiązanie ekonomicznych i technicznych problemów dob
skanuj0002 VI. Proces realizacji procedury 1.    Artykuły są przyjmowane do reklamacj
18981 skanuj0136 (13) Procesy realizowane w magazynie Kompletowanie (kompletacja) polega na pobraniu
10356 skanuj0134 (12) 6. MAGAZYNOWANIE6.1. Procesy realizowane w magazynie W tym rozdziale poznamy:
ME PAC CZ -Skanowanie i modelowanie 3D Oferujemy naszym klientom optymalne rozwiązania dla procesów

więcej podobnych podstron