skanuj0014

skanuj0014



empiryczne wykonywane na podstawie gromadzonych informacji. Ich pierwszym etapem jest obserwacja rzeczywistości gospodarczej pod kątem ustalenia i rozpoznania oddziaływań organów państwowych na gospodarkę oraz stwierdzenie występujących w niej zjawisk. Pozwala to w dalszej kolejności na wyodrębnienie zjawisk powtarzających się i określenie występujących w nich związków. To z kolei dopiero pozwala na przejść do stopniowej konkretyzacji, uwzględniającej wpływ różnego typu uwarunkowali na zróżnicowanie form, kierunków i metod polityki gospodarczej państwa. Najistotniejsze z punktu widzenia działań rozpoznawczych są te, które dotyczą zagrożeń dla istotnych narodowych interesów oraz możliwości przeciwstawienia się im określonym potencjałem. Bazą wyjściową do ich pozyskania jest z jednej strony otaczająca nas rzeczywistość, z drugiej zaś - doświadczenia historyczne,

Podstawą oceny współczesnej rzeczywistości - obok informacji naukowych - są także informacje jawne i niejawne. Na podstawie tak zebranego materiału możliwe staje się dopiero przystąpienie do wyodrębnienia powtarzających się zjawisk i określenie występujących między nimi związków. To z kolei pozwala dokonać stopniowej konkretyzacji, przez uwzględnienie wpływu różnego typu uwarunkowań na zróżnicowanie form, kierunków i metod polityki gospodarczej. Wypracowane tą drogą ustalenia wymagają w dalszej kolejności weryfikacji, przez porównywanie z rzeczywistym przebiegiem procesów gospodarczych w określonych warunkach.

Bogatego materiału do kreacji polityki gospodarczej państwa dostarcza także historia. Pozwala ona na uogólnienie wiedzy o oddziaływaniu państwa na procesy gospodarcze. Wiele bowiem problemów, wobec których staje polityka gospodarcza, wypływa z doświadczeń przeszłości. Bez ich poznania nie sposób określić wpływu wielu uwarunkowań na rozwiązania polityki gospodarczej państwa.

Znaczącej roli jako metody polityki gospodarczej należy się dopatrywać w eksperymencie, który pozwala określić, jak innowacja w jakimś obszarze polityki gospodarczej państwa, odbije się na kształtowaniu jego gospodarczych podstaw. Eksperyment pozwala również na przygotowanie pewnych modyfikacji systemowych w tych obszarach. Pewne rozwiązania wprowadza się najpierw w wybranych, ograniczonych obszarach, a następnie obserwuje, jak się one sprawdzają i jakie przynoszą efekty.

Ważną rolę w wypracowywaniu polityki gospodarczej państwa pełni symulacja (postępowanie symulacyjne), będąca formą quasi-eksperymeniu. Sprowadza się ona do konstruowania odpowiednich modeli, przedstawiających w sposób uproszczony rzeczywistość gospodarczą państwa. Jest stosowana przede wszystkim w planowaniu gospodarczym i w programowaniu działań polityki gospodarczej. Pozwala na wariantowe formułowanie zmiennych zależnych od polityki, badanie i ich ocenę przed uruchomieniem środków właściwych. Istotą symulacji jest to, że przed uruchomieniem właściwych środków i oddziaływań na rzeczywistość gospodarczą, dopuszcza możliwość wprowadzania w skonstruowanym modelu wariantowo wyznaczonych zmiennych zależnych od polityki, badania ich wpływu na projektowane działania i ich ocenę. Największe efekty przynosi przy rozwiązywaniu problemów dających się skwantyfrkować.

Bardzo często stosowaną metodą polityki gospodarczej jest metoda prób i błędów. Polega ona na podejmowaniu działań mających służyć osiąganiu wytyczonego celu tak długo, aż natrafi się na działanie właściwe. Jej użycie jest uzasadnione zwykle w sytuacjach nowych, w okolicznościach nie w pełni rozpoznanych. Wykorzystujący tę metodę weryfikują trafiiość podejmowanych działań w trakcie ich prowadzenia, jednocześnie ucząc się i wzbogacając doświadczenie. Metoda ta jest podstawą procedury kolejnych przybliżeń, która może być wykorzystana zarówno w praktyce, jak i w teorii polityki gospodarczej.

Metodą, z której również korzysta polityka gospodarcza jest analiza i ocena doświadczeń polityki gospodarczej w innych krajach. Korzystanie z nich jest jednak możliwe po uprzednim rozpoznaniu uwarunkowań jej kształtowania i odmienności kraiu, do którego się odnosi.

Przedstawione metody polityki gospodarczej państwa rozpatrywać trzeba również z punktów widzenia administracyjno-politycznego i społecznego. W zinstytucjonalizowanym sektorze polityki gospodarczej głównymi metodami podejmowania decyzji, będą metody intuicyjne (scenariusze, ekspertyzy, opinie, symulacje, gry itp.). Kreowanie i kształtowanie zaś polityki gospodarczej w warstwie społecznej wiązać

12


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
72716 skanuj0029 (142) €T Na podstawie podanych poniżej informacji określ ile wynosi PKB opisanej go
Zidentyfikuj artystów na podstawie podanych informacji. Wpisz ich nazwiska we wskazane miejsca. A. B
skanuj0004 2 A. Ustalenie granicy Na podstawie zgodnego oświadczenia stron ustalono przebieg granicy
skanuj0087 (32) Rozwiązanie Na podstawie tabl. 4.1 przyjmujemy p = 0,08 i obliczamy minimalny nacisk
skanuj0004 Opracowanie tekstu na podstawie materałów źródłowych: THEO TALU Projekt okładki: © Copyri
I etap rok 00 2001(4) Zad 9. Na podstawie zamieszczonych informacji wykonaj następujące polecenia:
W ośrodkowym układzie nerwowym na podstawie odbieranych informacji (sygnałów) są podejmowane decyzje
4 historycznego rozwój stosunków cywilizacyjnych. Na podstawie tych informacji można zaproponować
gg program.G CId Celna Testy użyteczności Testy wykonywane na podstawie scenariuszy testowych
Na podstawie podanych informacji oraz przytoczonych przepisów prawnych uzupełnij fragment pozwu osob
Roboty rozbiórkowe 1.1... Roboty rozbiórkowe powinny być wykonywane na podstawie dokumentacji
Koncepcja SWD polega przede wszystkim na dostępie do informacji i ich prezentacji oraz na obliczenia

więcej podobnych podstron