Skan6

Skan6



----x—- /7 —uam v£^oiva v^ięzjvicii mciuuą odpowiedniego całkowania zależność zasięg-energia. Na rycinie 22.7 przedstawiono tak otrzymaną zależność dla protonów w wodzie.

@@

(22.10)


Relacje zasięg-energia dla elektronów zostały otrzymane prawie wyłącznie na drodze empirycznej. Okazało się, że dla elektronów powyżej 5 keV zależność zasięg (R)-energia (E) można opisać prostym wzorem:

R = AEm

gdzie A i m są stałymi zależnymi od rodzaju ośrodka.

Graficznie tę zależność w wodzie przedstawiono na rycinie 22.8.

22.3.3. Przechodzenie promieniowania fotonowego (rentgenowskiego, gamma) przez substancję

Fotony jonizującego promieniowania elektromagnetycznego współdziałają z ośrodkiem według trzech różnych mechanizmów: zjawiska fotoelektrycznego, rozproszenia komptonowskiego i zjawiska tworzenia paL.ekktrQri=ri?ozyton. We wszystkich przypadkach bezpośrednim skutkiem współdziałania jest pojawienie się w ośrodku elektronów, zwanych często wtórnymi, które całkowicie lub częściowo przejmują energie fotonów. Te ostatnie ulegają odpowiednio absorpcji lub rozproszeniu. Wtórne elektrony są właściwym czynnikiem jonizującym tkankę w sposób opisany w poprzednim rozdziale.

Zjawisko fotoelektryczne. W zjawisku fotoelektrycznym foton o energii hv wytrąca z atomu elektron i nadaje mu energię kinetyczną ~^WC~Energia fotonu zostaje zużyta na wykonanie pracy potrzeSnefdo przezwyciężenia energii wiązania elektronu W (praca wyjścia) oraz na udzielenie mu energii kinetycznej. Ze zjawiskiem fotoelektrycznym wiąże się więc całkowita absorpcja fotonu (ryc. 22.9).

1 ■>

hv= — mir + W

2_i

Atom pozbawiony elektronu staje się jonem dodatnim. Wybity elektron, tak zwany fotoelektron, zderza się z sąsiednimi atomami jonizując je, przy czym traci

Atom


Ryc. 22.9. Zjawisko fotoelektryczne.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Skan66 62 V. Pisanie pracy spis treści, to tekst rozdziału powinien dzielić się na same punkty (bez
Skan6 populacji ludzkiej o liczebności 1 .milion dawką 25 radów liczba dodatkowych zgo-nów na nowot
skanowanie0025 3 i -4-VL AUSTRALIA I OCEANIA ■ " * ’ . * Al Terytoria o całkowitej zależności&n
Skan6 GŁÓWNE PIERWIASTKI WCHODZĄCE W SKŁADORGANIZMU CZŁOWIEKA mikroelementy pierwiastek masa (u 7
skan6 (3) 54 4 ROZDZIALI polityki zawsze stanowiły parę z koncepcjami natury - powiązane ze sobą ta
Skan63 56 IV. Opracowywanie potrzebnych materiałów z posiadanymi nawykami czy upodobaniami. Niemnie

więcej podobnych podstron