SkanQ

SkanQ



Trawienie i wchłanianie tłuszczowców

Organizm człowieka o masie 75 kg zawiera około 10% tłuszczowców (tj. ok. 7 kg). Tłuszcze zawarte w pożywieniu powinny dostarczać człowiekowi 30% ogółu energii, podczas gdy węglowodany - 60%. Tłuszcze, podobnie jak cukrowce należą do składników pokarmowych energetycznych. Zapotrzebowanie na tłuszcze u osób dorosłych wynosi około 1 g na kg masy ciała, przy czym 50% przyjętych lipidów powinno być pochodzenia zwierzęcego. 1 gram tłuszczu utleniony dostarcza 38,93 KJ energii czyli 9,3 kcal. Tłuszcze mają dwukrotnie większą wartość kaloryczna niż cukry.

Tłuszcze oprócz tego, że dostarczają energię są ważnym składnikiem strukturalnym komórek. Wchodzą w skład błon komórkowych.

Spożyte tłuszcze są hydrolizowane już w żołądku przez lipazę żołądkową. Lipaza rozszczepia wiązania estrowe. Działalność lipazy żołądkowej jest w żołądku mocno ograniczone z powodu odczyny środowiska. Optymalne pH dla lipaz wynosi około 6-7, podczas gdy w żołądku panuje pH 1,5-2 jest więc stanowczo za niskie.

Dalsze etapy trawienia spożytych tłuszczów ma miejsce w jelicie cienkim. Do dwunastnicy trzustka dostarcza lipazę trzustkową. Lipaza trzustkowa rozkłada tłuszcze do monoacylogliceroli i diacylogliceroli (mono- i diglicerydów) oraz do glicerolu i kwasów tłuszczowych. Optymalne pH dla tego enzymu wynosi 8-9.

W trawieniu tłuszczów niezmiernie istotna jest żółć, która wpływa do dwunastnicy z pęcherzyka żółciowego. Pęcherzyk żółciowy jest jedynie magazynem żółci, bowiem sama żółć jest produkowana w hepatocytach wątroby. Żółć jest zasadowym płynem, barwy żółtobrunatnej. Zawiera kwasy żółciowe, cholesterol, śluz, kwasy tłuszczowe, bilirubinę, sód, chlor, wodorowęglany, potas i fosfolipidy. Żółć jest emulgatorem, substancją zmniejszająca napięcie powierzchniowe tłuszczów. Tłuszcze pod wpływem żółci ulegają rozbiciu na drobne kropelki, przez co zwiększa się powierzchnia oddziaływania lipaz na tłuszczowce. Enzym dzięki żółci ma większą dostępność do lipidów. Dzięki składnikom żółci kwasy tłuszczowe zawarte w tłuszczowcach stają się kwasami choleinowymi rozpuszczalnymi w wodzie, co ułatwia ich wchłanianie z jelit do krwi.

Tłuszczowce nie są w całości hydrolizowane do glicerolu (lub innego alkoholu wielowodorotlenowego) oraz kwasów tłuszczowych. Część z nich pod wpływem żółci jest zemulgowana na chylomikrony, które przenikają z jelit do krwi. Chylomikrony są kuleczkami o średnicy 100-1000 nm (nanometr). Są one transportowane z jelit przez osocze krwi i limfy, co przejawia się zmętnieniem osocza (mleczne osocze, osocze lipemiczne). W osoczu zawarty jest enzym - lipaza lipoproteinowa, która hydrolizuje chylomikrony na składniki proste, co przejawia się stopniowym wyklarowaniem osocza. Chylomikrony przepływają żyłąwrotnądo wątroby, gdzie następuje rozszczepienie tłuszczów na alkohol i kwasy tłuszczowe.

Warto dodać, że część lipidów wchłanianych, uprzednio rozszczepionych na alkohol i kwasy tłuszczowe - ulega resyntezie w ściankach enterocytów jelit do tłuszczów i jest transportowana w tej postaci w limfie do krwi. Wówczas monoglicerydy wchodzą w reakcję z dwiema cząsteczkami acylo-koenzymu A (acylo-CoA), przez co powstają triglicerydy.

Spożyty cholesterol jest estryfikowany w jelitach przy udziale esterazy cholesterolowej. Podobnie dzieje się ze sterydami.

Przemiany tłuszczowców wewnątrzkomórkowe

Biosynteza cholesterolu

Cholesterol. Występuje we wszystkich komórkach w stanie wolnym lub związanym. Prawidłowe stężenie cholesterolu w surowicy waha się od 3 9 do 7 2 mmol/1 (150-280 mg%). W przeciętnej diecie znajduje się około1,5-2 g cholesterolu. W czasie wchłaniania chotestetolu z pokarmu następuje estryfikacja przy udziale transferazy lecytyna-cholesterol. Średnio w organizmie człowieka znajduje się około 60 g Łmz ,eg7przypada „a mięśnie szkieletowe, tkankę tłuszczową i skOrę. Pozostała ezęśO wchodzi w skład lipoprotem krwi oraz w skład biomembran komtak pozostałych tkanek. Około 2 g cholesterolu dziennie jest spożytkowane do syntezy kwasów ZOłctowyeh. Wraz

z kałem tracone jest około 1 g cholesterolu.    .    , „    .    .__    ,

Biosynteza cholesterolu zachodzi przede wszystkim w wątrobie. Do syntezy jednej cząsteczki potrzebnych jest 18 cząsteczek acew o-koenzymu A. W trakcie przemian powstaje 6 cząsteczek aktywnego izoprenu, które budują skwalen. Skwalen jest prekursorem cholesterolu nalew do nienasyconych węglowodorOw łańcuchowych zawierających sześć reszt lzoprenowych. Izopren jest związkiem 5-węglowym Biosynteza cholesterol, rozpoczyna się od kondensacji dwóch cząsteczek acetylokoenzymu A dając ac^o-acetylokenzym A. Ten z koiet przechodzi w beta-hydroksy-beta-metyloglutarylo-koenzym A. Związek ten jest redukowany przez NADPH do mewalomanu. Kwas mewalonowy zużywając ATP (2 cz.) przechodzi w pirofosforan kwasu mewalonowego. Przy użyciu ATP (1) dochodzi do powstania pirofosforanu iziTnMylu, czyli czynnego izoprenu (5-węglowy związek). Kolejnym stadium jest wytworzente 15-weg owego związku -pirofosforanu famezylu. Dwie cząsteczki tego związku dają 30-węglowy skwalen. Skwalen ulega cykltzacji do lanosterolu, a ten wreszcie do cholesterolu.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
HP0042 TŁUSZCZE ►    Trawienie i wchłanianie tłuszczów u noworodków wykazuje nis
4 / 1. Obliczyć siłę nacisku człowieka o masie m = 50 kg na podłogę windy, ieśli porusza się ona&nbs
8 (1202) Podstawowe prawa mechanikiSiła dośrodkowa 43.    Ciało o masie m= 0,75 kg po
POLECANY POZIOM AKTYWNO ŚCI FIZYCZNEJ W CIĄGU TYGODNIA DLA CZŁOWIEKA O MASIE 70 KG CZAS (MIN) U
fizyka028 6-7. Oblicz silę działania fotela na lotnika o masie m = 75 kg w górnym i dolnym punkcie p
Bez nazwy 8 (8) yf. Minimalna ilość salicylanów (tabletka 500mg) potrzebna do wywołania śmierci czło
86813 SAMD67 71 Surówkę o masie 100 kg zawierającej 28% inertu, 42% składnika ekstrahowanego i 30% r
SkanV y _ --..Ti—zaburzające metabolizm tłuszczów w zakresie ich trawienia i wchłaniania, będą zabur
Trawienie i wchłanianie białek, tłuszczów, węglowodanów. Optimum pH i działanie enzymów trawiennych:
13 19.05 -23.05 Trawienie, wchłanianie i transport lipidów w organizmie. Lipazy. Kompleksy lipoprote
3. ODŻYWIANIE SIĘ ORGANIZMÓW Trawienie, wchłanianie i magazynowanie wielocukrów
12.    Zespół złego wchłaniania i trawienia. Zaburzenia wchłaniania tłuszczów,
DSC04114 ^tworzy emulsję co ułatwia jego trawienie i wchłanianie zawisa niezbędne nienasycone kwas

więcej podobnych podstron