skan121

skan121



5-2-

Zmiany naczyniowe w przebiegu zapalenia ostrego

Zapalne zmiany naczyniowe dotyczą zmiany przepuszczalności ściany naczyniowej. światła naczyń i przepływu krwi. Najlepszy dotychczas opis zmian naczyniowych w warunkach zapalenia podał w roku 1882 Cohnheim*. Ze zmianami naczyniowymi wiąże się pośrednio tworzenie wysięku zapalnego oraz przemieszczanie poza naczynia granulocytów obojętnochłonnych, a także monocytów (makrofagów) - zatem i proces fagocytozy.

Wczesnym odczynem naczyniowym na słabe uszkodzenie (wywołane np. niezbyt silnym bodźcem mechanicznym) jest skurcz małych naczyń krwionośnych. Następnie szybko rozwija się (pod wpływem mediatorów zapalenia: por. podrozdz. 5.5) rozszerzenie naczyń, pozostające w zasadzie już przez cały czas trwania odczynu zapalnego.

We wczesnym okresie przyczyną zwiększenia przepływu krwi przez naczynia obszaru objętego procesem zapalnym jest rozszerzenie tętniczek i otwarcie wszystkich zwieraczy przedwłośniczkowych (jest to więc przekrwienie czynne). Krew przepływa z tętniczek do naczyń żylnych przez ogół naczyń włosowatych (także przez połączenia tętniczo-żylne). Obserwując ten proces pod mikroskopem można odnieść wrażenie, iż w toku procesu zapalnego zwiększa się liczba naczyń włosowatych. W warunkach prawidłowych zwieracze przedwłośniczkowe otwierają się mianowicie naprzemiennie i w określonej chwili krew przepływa tylko przez część naczyń włosowatych (statystycznie bowiem rzecz ujmując, liczba otwartych naczyń włosowatych w pewnym obszarze tkankowym jest w warunkach podstawowych w miarę stała, choć w różnych chwilach może dotyczyć różnych naczyń). W warunkach zapalenia otwarte są natomiast wszystkie zwieracze przedwłośniczko-we, a więc krew przepływa przez wszystkie naczynia włosowate. Przekrwienie czynne, powodowane rozszerzeniem tętniczek (tj. zwiększeniem objętości krwi dopływającej do ogniska zapalnego w jednostce czasu), trwa jednak krótko. W ognisku zapalnym łączna powierzchnia przekroju ogółu wypełnionych krwią naczyń włosowatych szybko się bowiem wtedy zwiększa, czemu (zgodnie z prawami hemodynamiki: prędkość przepływu krwi jest odwrotnie proporcjonalna do powierzchni przekroju łożyska naczyniowego) odpowiada obniżenie szybkości przepływu krwi; nie może już tego wyrównać zwiększenie objętości krwi dopływającej przez rozszerzone tętniczki. Co więcej, wskutek zwiększenia w tym czasie przepuszczalności ściany na-cz>ń i tworzenia wysięku (patrz niżej), z krwi wypełniającej naczynia ogniska zapalnego ubywa płynu; w tym obszarze naczyniowym objętość osocza

Julius Friedrich Cohnheim (1839-1884), anatomopatolog niemiecki.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Zdjęcie035 Kłębuszkowe zapalenie n r Zmiany zapalne indukowan    k immunologiczne, a
skanuj0006 ASO - odczyn antystrepto[izynov/y, służy do wykrywania i oznaczania poziomu Ab w przebieg
60 (219) Niekiedy nie udaje się stwierdzić widocznej przyczyny zapalenia. Odczyn zapalny przeważnie
07 11 09 (64) b) PRZECIWWSKAZANIA Obrzęki i wysięki w przebiegu ostrych stanów zapalnych, niewy
Definicje Rzut Rzut SM stanowią objawy kliniczne, typowe dla ostrego zapalnego procesu demielinizacy
100`34 Wysięk    (exsudatum)jest to płyn powstający w przebiegu zapaleh, Jest mętny,
10532 scan0225 Patofizjologia 1.    W przebiegu zapalenia gorączka pojawia się na sku
Klcbuszkowe zapalenia nerek zapalne prołeazy    limlokiny monokiny GN pierwotne: GN
Obraz26 2013-04-04 ;l ZAPALENIA / /ZAPALENIE Zapalenie, reakcja zapalna (łac. inflammatio) - uporzą
IMGF73 (7) Możliwości przebiegu zapalenia wątroby typu B u dorosłych, / uwzględnieniem średnich rocz
Przebieg kliniczny ostrego zwichnięcia stawu skokowego Medycyna Praktyczna - portal dla lekarzyBU On
68601 IMGF73 (7) Możliwości przebiegu zapalenia wątroby typu B u dorosłych, / uwzględnieniem średnic
DSC01810 PRZEBIEG zapalenia - fazy . Zaburzenia w krążeniu: - skurcz letniczek, po 2-3 min. rozkurcz

więcej podobnych podstron