skan144

skan144



W ognisku zapalnym zlokalizowanym w skórze szybko pojawia się nad-;’ wrażliwość na ból: np. bodziec mechaniczny, w zwykłych warunkach pod*i! progowy, odczuwany jest jako wybitnie bolesny. Wymienione powyżej czyni niki, niezależnie od wzbudzenia potencjałów czynnościowych w niektórych! zakończeniach czuciowych, powodować bowiem mogą częściową depolary|| zację licznych innych zakończeń. Jeżeli nawet nie prowadzi to do przekroi czenia potencjału progowego (a więc nie powoduje wzbudzenia potencjał)czynnościowego), to jest zwykle depolaryzacją częściową (co wyraża się przy bliżeniem aktualnej wartości potencjału błony do jego wartości progowej!] W takich warunkach bodziec (najczęściej mechaniczny), który w zwykłyćl warunkach byłby bodźcem podprogowym, staje się przyczyną wyzwolenm potencjału czynnościowego przewodzonego licznymi włóknami dróg aferenj§ nych czucia bólu (a więc, w efekcie końcowym, staje się przyczyną nasilenia czucia bólu). Jest to tzw. hiperalgezja pierwotna (ang. primary hyperalgĄ sia). Występuje ona na obszarze bezpośredniego działania bodźca oraz nai obszarze rumienia; zależy od mechanizmów nerwowych (na obszarze rumienia prawdopodobnie od mechanizmów związanych z odruchem aksonowym), można bowiem jej przeciwdziałać środkami znieczulającymi miejscowo.

Na obszarze skóry otaczającym rumień, ból - jeżeli zostanie wywołany -trwa długo i jest szczególnie dokuczliwy. Jest to tzw. hiperalgezja wtórna (ang. secondary hyperalgesia), której mechanizm bywa łączony z torowaniem przewodzenia impulsacji czucia bólu nie tylko w obszarze rdzenia, ale także we wzgórzu i korze mózgu. Pod wpływem nasilonej w warunkach zapalenia impulsacji aferentnej, neuron II, III i IV drogi czucia bólu stają się prawdopodobnie nadmiernie wrażliwe i łatwiej ulegają depolaryzacji.

5.10.

Ogólna odpowiedź ustroju na zakażenie; odczyn ostrej fazy

5.10.1.

Zakażenie

Patogenność (ang. pathogenicity) jest zdolnością mikroorganizmów do wywo-ływania choroby w makroorganizmie (ustroju gospodarza; niniejsze wywody dotyczą ustroju ludzkiego lub zwierzęcego). O zakażeniu (ang. infection, łac, infectio) mówimy, jeżeli drobnoustroje wnikają do makroorganizmu, rozmnażają się tam i uszkadzają tkanki i/albo wywołują odczyny odpornościowe. Zakażenie nie oznacza jeszcze, samo przez się, choroby. Może ono prowadzić do pojawienia się objawów choroby uchwytnych badaniem obiektywnym, ale może także, w pewnych przypadkach, przebiegać bezobjawowo.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
HPIM1274 m862-1951^95?i^75) Pojawienie się niestabilności baroklinowej na skutek zaburzenia na linii
Zdj?cie03031 ■ A wzmożone pragnienie Jr ~ zmniejszenie masy ciała -    pojawienie si
S5008519 170 siedlenia się Anartofraktów z pojawieniem się nad górnym Dniestrem fi Sanem) materiałów
ScanImage02 (2) Ajas szatni poległych bohaterów — pojawia się i Ajas, zagniewany na Odyseusza i nie
IMG946 (3) Pojawianie się chorób wskazujących na zakażenie HIY lub AIDS w zależności od stopnia odpo
33 (81) - 62 - przed jednoczesnym pojawieniem się impulsów zliczanych na obu wejściach licznika rewe
Należy jednak pamiętać że pojawienie się dokumentów stworzonych na podstawie wzorów określonych w ww
S5008519 170 siedlenia się Anartofraktów z pojawieniem się nad górnym Dniestrem fi Sanem) materiałów

więcej podobnych podstron