Uczciwek036 2

Uczciwek036 2



Stosuje się również mufy typu MPox, umożliwiające łączenie ze sobą kabli o izolacji papierowej i polietylenowej. Przy zakładaniu mufy łączy się ze sobą żyły aluminiowe poprzez spawanie, za pomocą zaprasowywanych złączek lub metodą aluminotermiczną. Izolację połączenia żył dowija się ręcznie w miejsce montażu.

Mufy powinny być montowane w miejscach ich docelowego ułożenia. Jeżeli jest to niemożliwe technicznie, to montaż należy wykonać w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca ułożenia, np. obok kanału lub rowu kablowego, albo na dnie kanału.

Zabrania się instalowania muf w pomieszczeniach zagrożonych wybuchem. Mufy i głowice powinny być montowane przez pracowników, którzy ukończyli kurs montażu osprzętu kablowego.

2.4.4. Układanie kabli

Kable układa się w ziemi, przepustach, kanałach, tunelach lub w budynkach. Najczęściej układa się w ziemi z użyciem przepustów przy niektórych rodzajach skrzyżowań.

Wyznaczanie trasy układanego kabla jest wykonywane przez wyspecjalizowane miejskie lub terenowe służby geodezyjne na podstawie projektu technicznego linii kablowej oraz map geodezyjnych z naniesionymi współrzędnymi pionowymi i poziomymi budowli oraz urządzeń znajdujących się na trasie linii kablowej lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

Operację wyznaczania trasy linii kablowej w terenie nazywa się wytyczaniem. Geodeci wbijają w grunt kołki drewniane lub metalowe, które wyznaczają środek trasy linii kablowej. Możliwe jest wytyczanie trasy linii kablowej przez wykonawcę, ale wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody inwestora.

Wybór trasy linii kablowej powinien uwzględniać ograniczenie do niezbędnego minimum liczby skrzyżowań i zbliżeń z innymi urządzeniami.

Kable układa się w przygotowanym rowie-wykopie o głębokości zależnej od napięcia znamionowego i miejsca ułożenia. Rowy i wykopy mogą być wykonywane metodami ręczną lub mechaniczną.

Do ręcznego wykonywania rowów i wykopów w gruntach piaszczystych i o podobnej strukturze używa się wyłącznie łopat. W gruntach żwirowych, kamienistych i innych o zwięzłej strukturze używa się kilofów do odspajania kęsów gruntu, a łopat do wyrzucania ich z rowu.

Mechaniczne wykonywanie rowów i wykopów odbywa się za pomocą koparek samojezdnych-łyżkowych lub łańcuchowych.

Szerokość rowu kablowego zależy przede wszystkim od liczby i rodzaju kabli układanych w rowie, ale w zasadzie nie powinna być mniejsza niż 50 cm (zob. rys. 2).

Rys. 2. Przykrycie kabla w rowie cegłami lub gąsiorami, tl - wewnętrzna średnica

Głębokość rowu kablowego, a więc odległość między powierzchnią terenu a górnym kablem powinna wynosić co najmniej:

50 cm - dla kabli o napięciu do l kV układanych pod chodnikami i przeznaczonych do zasilania oświetlenia ulicznego, podświetlanych znaków drogowych lub sygnalizacji ruchu ulicznego;

70 cm - dla pozostałych rodzajów i przeznaczenia kabli o napięciu do 1 kV;

47


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
3tom105 3. SIECI ELEKTROENERGETYCZNE 212 np. ENTS (rys. 3.29). Stosuje się również mufy przejściowe,
sieciami. Z tego powodu sieci BSS nazywa się również sieciami typu Infrastructure. Topologię BSS prz
skanowanie0061 (6) Oprócz wymienionych stosuje się również inne postaci leków: mnzidln, oleje leczn
DSC00121 (14) Do tynków ziarnistych Stosuje się również kruszywa łamane i Drobnoziarniste do 2,0mm •
względem ścian zbiornika. Jest on zawsze mniejszy od jedności. Równanie (1.8) stosuje się również dl
5 Artykuł 2. (1)    Postanowienia Artykułu 1 stosują się również w
51** (,1X ^ Artykuł 2. (1)    Postanowienia Artykułu 1 stosują się również w
W dozymetrii stosuje się również pojęcie narządu krytycznego, czyli takiego, który jako pierwszy doz
stosuje się również identyfikację elektroniczną „tagami (czipami) umieszczanymi podskórnie,

więcej podobnych podstron