wspolpraca z rodzicami

wspolpraca z rodzicami



Buzei Przedszkola ■ 4.91 kwiecień 2009

Współpraca z rodzicami

Nie jest tajemnicą, że polska szkoła rodzicami stoi — polskie przedszkola także swoją działalność opierają na ścisłej współpracy z rodzicami. Stąd właśnie powołanie takiego organu jak Rada Rodziców - skupiającego tych, którzy są sojusznikami przedszkola, chcą z zaangażowaniem i sercem wspierać wszystkie kierunki działalności przedszkolnej. Mają to być przyjaciele, którzy służą dobrą radą, pomocą, a jeżeli potrzeba - wskażą błędy i niedociągnięcia, wspólnie poszukując rozwiązań.

Rodzice za szczególnie zaangażowanie we wspieraniu pracy przedszkola mogą otrzymać na zakończenie roku szkolnego list pochwalny dyrektora i Rady Przedszkola.

W przedszkolu może działać Rada Rodziców, stanowiąca reprezentacje rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola. Zasady tworzenia Rady Rodziców określa ogół rodziców. Rada Rodziców opracowuje regulamin swojej działalności, który nie może być sprzeczny ze statutem przedszkola, może występować do rady pedagogicznej i dyrektora z wnioskami i opiniami dotyczącymi wszelkich spraw przedszkola.

Do zadań Rady Rodziców należy w szczególności:

S Współuczestnictwo w realizacji planu pracy przedszkola.

S Pomoc dyrektorowi i radzie pedagogicznej w wypracowaniu perspektywicznego planu jakościowego rozwoju placówki, jego bazy i wyposażenia.

S Organizowanie prac użytecznych na rzecz przedszkola.

8 Uczestniczenie w planowaniu wydatków przedszkola oraz podejmowanie działań służących zwiększeniu fun-

1    duszy przedszkola.

S Współudział w organizowaniu zajęć dodatkowych.

2    Współudział w organizowaniu działalności artystycznej i turystycznej dzieci.

2 Pozyskiwanie sponsorów.

W celu wspierania działalności statutowej przedszkola Rada Rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy Rady Rodziców określa regulamin działalności rady.

FORMY WSPÓŁPRACY

2 Zebrania ogólne. To spotkania z dyrektorem oraz całym gronem pedagogicznym. Ma na celu dostarczenie rodzicom wszystkich informacji dotyczących pracy przedszkola - odpłatności, ubezpieczenia, zajęcia dodatkowe.

2 Zebrania grupowe. To spotkanie z nauczycielem prowadzącym daną grupę, dotyczące bezpośrednio pracy z dziećmi. W czasie spotkania następuje wymiana informacji między rodzicami a nauczycielem. Poruszane są sprawy związane z pracą dydaktyczno-wychowawczą, organizacyjne, aktualne problemy.

2 Zajęcia adaptacyjne. Ta forma kontaktu kierowana jest do rodziców dzieci trzyletnich, jak i starszych przekraczających po raz pierwszy próg przedszkola. Ma ona na celu złagodzenie trudności związanych z adaptacją dziecka

w przedszkolu. Zajęcia prowadzone są najczęściej w formie wspólnych zabaw, rozmów, atrakcji przygotowanych dla dzieci i ich rodziców.

2 Kontakty indywidualne. Z inicjatywy rodziców bądź nauczyciela powinny przebiegać w odpowiednich warunkach i czasie. Kontakty z inicjatywy rodziców są najczęściej informowaniem, wyrażaniem próśb, życzeń czy zadawaniem pytań. Kontakty z inicjatywy nauczyciela służą najczęściej lepszemu zrozumieniu zachowań dziecka, szukania przyczyn i uwarunkowań oraz podejmowania skutecznych oddziaływań wychowawczych, powinny być prowadzone w przyjaznym dla indywidualnych rozmów miejscu — przygotowanym w przedszkolu.

2 Dni otwarte. To dni w których rodzice mogą, a nawet powinni uczestniczyć w proponowanych zajęciach. Tematyka zajęć dotyczyć może różnych aspektów rozwoju i wychowania dziecka.

2 Zajęcia otwarte dla rodziców. Dzięki tym spotkaniom, rodzice mogą w bezpośredni i atrakcyjny sposób poznać wypełniane w przedszkolu zadania i stosowane metody pracy. To doskonały sposób poznawania własnego dziecka, oceniania jego wiadomości, umiejętności i porównywania z innymi dziećmi.

2 Wspólne świętowanie. Wigilia, dzień babci i dziadka, zabawa karnawałowa, święto mamy i taty, dzień dziecka, święto przedszkola to tylko niektóre z propozycji na świętowanie dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami. Udział rodziców w imprezach przedszkolnych pozwala na lepsze poznanie, zacieśnienie kontaktów, spojrzenie na przedszkole, jako na przedłużenie domu i rodziny.

2 Rodzinne spotkania popołudniowe. Wizyta w domu rodzinnym dziecka jest bardzo cennym źródłem wiedzy o dziecku, sytuacji materialnej, stosunkach panujących w rodzinie, miejscu dziecka w rodzinie. Pozwala też na zbliżenie się do rodziny, zainteresowanie jej problemami, wzbudzenie zainteresowania i przekonanie o pozytywnym nastawieniu.

2 Kącik dla rodziców. Spełnia ważną, pośrednią formę informacyjną. Powinien zachęcać do czytania swoją formą graficzną i kolorem.

2 Notes pilnej korespondencji. Służy do wpisywania przez nauczycieli próśb i życzeń w sprawach bieżących dotyczących dziecka.

2 Skrzynka pytań. Przeznaczona jest dla rodziców, którzy nie mają czasu lub odwagi na bezpośrednią rozmowę. Żadne pytanie lub wniosek nie powinny zostać zlekceważone.

Kontakty z inicjatywy rodziców są najczęściej informowaniem, wyrażaniem próśb, życzeń czy zadawaniem pytań. Kontakty z iniq'atywy nauczyciela służą lepszemu zrozumieniu zachowań dziecka, szukania przyczyn i uwarunkowań oraz podejmowania skutecznych oddziaływań wychowawczych.

i LA RODZICÓW PRZEDSZKOLAKA PORADNIK DLA RODZICÓW PRZEDSZKOLAKA PORADNIK DLA RODZICÓW PRZEDSZKOLAKA PORADNIK DLA RODZICÓW PRZEDSZKOLAKA PORADNIK Dl


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMG14 Bliżej Przedszkola ■ 4.91 kwiecień 2009 dziecka w zakresie edukacji szkolnej. Na tej podstawi
rodzic nie jest w stanie zrozumieć i zaakceptować faktu, że jego dziecko jest inne niż on sam, że ma
IMAG0251 (3) Przedstawiony zasób przyrostków nazwotwórczych z pewnością nie jest pełny. Chodziło mi
Omów procesowy tryb przedstawienia zarzutów w dochodzeniu (art.325g)Nie jest wymagane sporządzenie
img259 Metafora i bajka we współpracy /. rodzicami dzieci niepełnosprawnych Prawidłowa współpraca /
Województwo dolnośląskie • Dodatkowo: ośrodek wymaga współpracy rodziców, którzy
Współpraca z rodzicami. 1. Przeprowadzeni e cyklu spotkań z rodzicami klas 6 w
edukacyjnymi. ĆW6 Współpraca z rodzicami ucznia ze SPE i specjalistami pracującymi z
WSPÓŁPRACA RODZICÓW ZE SZKOŁĄ: S rodzice - poprzez uczestnictwo w posiedzeniach Rady Rodziców przy
VI. WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI §11 1.    Świetlica utrzymuje kontakt z rodzicami w celu:
metod terapii - Współpraca z rodzicami w procesie diagnozy małego dziecka z problemami w rozwoju i
-    indywidualne podejście do dziecka -    stała współpraca z rodzica
Obraz (27) Andrzej W. Jankę, Stanisław Kawula Schemat 10. Podstawowa struktura humanistycznej współp
Współpraca z rodzicami. 1. Przeprowadzeni e cyklu spotkań z rodzicami klas 6 w

więcej podobnych podstron