Wstrzyknięcia insuliny (3)

Wstrzyknięcia insuliny (3)



2011-04-19


9. Aby wykonać wstrzyknięcie, wciśnij przycisk podania dawki do oporu, aż usłyszysz lub wyczujesz kliknięcie. Przekręcenie przycisku nie spowoduje wstrzyknięcia insuliny. Pozostaw igłę NovoFine pod skórą przez conajmniej 6 sekund. Wyciągnij igłę. Nastawiona dawka została podana.

Nałóż na igłę zewnętrzną osłonkę i wyrzuć igłę. Nałóż skuwkę na wstrzykiwać z.





Pompa insulinowa - urządzenie do ciągłego podawania insuliny, ułatwiające kontrolę leczenia cukrzycy i poprawiające jakość życia chorego.

Pompa insulinowa jest niewielkim urządzeniem umożliwiającym stałe dostarczanie organizmowi insuliny bez konieczności robienia wielokrotnych zastrzyków. Główny element pompy to elektronicznie sterowany precyzyjny silniczek, który działając na tłok miniaturowej „strzykawki" z insuliną powoduje wstrzyknięcie dokładnie odmierzonej dawki hormonu.

Insulina jest pompowana przez zestaw infuzyjny: specjalną cienką rurkę połączoną z igłą wbitą pod skórę. Wkłucie pozostaje w jednym miejscu przez ok. 1-3 dni, po czym jego miejsce należy zmienić. Insulina jest podawana przez pompę na dwa różne sposoby. Dawkę bazową pompa podaje bez względu na to czy spożywa się jakieś posiłki, czy też nie. Natomiast bolusy -jednorazowe duże dawki, wstrzykiwane są przed posiłkiem. Pacjent może zaprogramować dozowanie insuliny z dokładnością do 0,1 jednostki. Żadna igła czy nawet najnowocześniejszy pen nie daje takiej możliwości.

Przy stosowaniu pompy całkowite zapotrzebowanie na insulinę zmniejsza się o 15-20%. Mniej jest także ukłuć (zamiast kilku dziennie - jedno raz na kilka dni). Ponadto pompa ma wbudowany alarm, który włącza się w przypadku wystąpienia usterek. Każda sytuacja alarmowa ma przypisany do niej sygnał. Można więc od razu zorientować się, czy np. wyczerpały się baterie czy może zabrakło insuliny.


W pompach insulinowych używane są wyłącznie preparaty krótko działającej insuliny, podawane w ciągłym podskórnym wlewie. W Polsce używany jest w tym celu preparat Humalog. Humalog zawiera insulinę lispro, która różni się od innych insulin szybszym początkiem (po ok. 15 minutach) i krótszym czasem działania (2-5 godzin).

Szybki początek działania pozwala na podawanie Humalogu (w postaci iniekcji lub bolusa) tuż przed posiłkiem. Insulina dostarczana jest przez pompę na dwa sposoby: jako dawka bazowa (zwana także wlewem podstawowym) i w postaci bolusów podawanych przed



Dawka bazowa (wlew podstawowy)

Wlew podstawowy jest to dawka insuliny, którą pompa podaje nam bez względu na to czy spożywamy jakieś posiłki, czy też nie. Ta funkcja pompy ma za zadanie zasymulować naturalne, międzyposiłkowe wydzielanie insuliny przez zdrową trzustkę i utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi pomiędzy posiłkami oraz w nocy. Dla każdego pacjenta ilość insuliny podawanej we wlewie podstawowym jest inna i powinna być indywidualnie ustalona wraz z lekarzem. Po rozpisaniu bazy należy odpowiednio zaprogramować pompę. Wielkość wlewu podstawowego programuje się dla kolejnych godzin (od 0:00 do 23:00), z dokładnością do 0.1 jednostki, pozawala to na dopasowanie dawek insuliny wedle osobistego zapotrzebowania pacjenta. Takie możliwości pomp insulinowych pozwalają niezwykle precyzyjnie wyrównać cukrzycę.

Bolusy

Bolusy insuliny to jednorazowe jej dawki, podawane przed posiłkiem, których wielkość należy tak obliczyć, aby pokryły węglowodany dostarczone wraz z posiłkiem. Bolusy mają za zadanie naśladować naturalne zachowanie trzustki, która reaguje wydzielaniem insuliny w czasie, gdy spożywamy posiłek. Bolus należy ustalić przed każdym posiłkiem, a robi się to w taki sam sposób, jak ustalanie dawki zastrzyku w metodzie wielokrotnych wstrzyknięć. Jedyne o czym należy pamiętać to, że w trakcie leczenia pompą poziom insuliny w naszym organizmie jest odrobinę wyższy, spowodowane jest to podawaniem przez urządzenie dawki bazowej, niezależnie od ilości i częstości posiłków.


5



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Wstrzyknięcia insuliny 2011-04-19 WSTRZYKNIĘCIA INSULINY*CUKRZYCA •    Cukrzyca (łac.
Wstrzyknięcia insuliny (1) 2011-04-19 Miejsca podania insuliny: •    przednio-boczna
Wstrzyknięcia insuliny (2) 2011-04-19 INSULINA : / SMsS#4***31 • Dlaczego nie można podawać insul
Wstrzyknięcia insuliny (4) 2011-04-19# # Stosowanie pompy daje większy swobodę w przestrzeganiu zaró
Wstrzyknięcia insuliny (5) 2011-04-19 Dawki insuliny Dawkowanieinsuliry i rozkład dawek w ciągu doby
klucze ashampoo bmp My license keys Datę Pro duet Product type 2011/04/19 Ashampoo® Bumiiuj Studi
File1045 © Uwaga: Aby wykonać dość trudne ćwiczenie, drogę piłki do kosza można zmodyfikować, rysują
P1183086 MKMAKOTEA POLSKA WYDANI h IX (2011) TOM II WYKAZ DAWIK NAZWA SUBSTANCJI DROGA PODANIA DAW
2011 12 19 ;58;443 Zadanie 5 Dla układu z zadania 4 zaprojektować korektor opóźniający, taki aby uch
2011 10 24 04 19 Uwaga dla przyszłych inżynierów: Przy projektowaniu systemu ochrony i analizie ryz
Oznaczanie poziomu glukozy i ciał ketonowych (3) 2011-04-12Oznaczanie ciał ketonowych we krwi Wykona
fotka2 Bocian BocianBocian Bocian Aby wykonać zabawnego bociana, należy połączyć korkowe kulki oraz
image017 3 Skan rozpoczęty 17/06/04 19:57:50 Skan: Pop-up menu Skan zakończony 16/06/04 15:43:33 Sk

więcej podobnych podstron