UNTITL37

UNTITL37



ROZSZYFROWAĆ RY.\'EK

Diagram 3.1 Wykres CAD/GBP. Zwróć uwagę na bąble kontynuacji oraz bąble końcowe i na to, jak małe bąble tworzą duże bąble, a także na ostre ruchy w kierunku do bąbla i od bąbla.

jeszcze krótszych. Na uwagę zasługuje fakt, że duże bąble składają się z małych bąbli, a małe z jeszcze mniejszych, i tak dalej, jak to zostało pokazane na diagramie 3.1.

Praca analityka wykresów byłaby znacznie łatwiejsza, gdyby każdy bąbel w swoim czasie załamywał się, a ceny powracały na dawną ścieżkę. Ale na rynkach charakteryzujących się trendem przeważająca liczba bąbli to bąble kontynuacji, które się nie załamują. W takich przypadkach, po upływie zmieniającego się losowo okresu, podczas którego bąbel konsoliduje się, rynek podejmuje ruch w dotychczasowym kierunku i tworzy kolejny bąbel, który może, ale nie musi się załamać (diagram 3.1). To właśnie obecność bąbli kontynuacji i bąbli „końcowych”, czyli załamanych, powoduje, że wykres nabiera znajomych rysów. Analiza diagramu 3.1, na którym zaznaczono kółkiem jedynie ograniczoną liczbę bąbli, także wyraźnie wskazuje, że formacje analizy technicznej są niczym innym jak spekulacyjnymi bąblami cenowymi.

Opisane zjawisko zachodzi nie tylko na rynku. Nie jest ono niczym niezwykłym. Obrazuje jedynie coś, co normalnie i logicznie przejawia się we wszystkich dziedzinach ludzkiego życia, niezależnie od tego, czy jest to wojna, sport lub inne obszary konfliktu, badania i dociekania. We wszystkich tych przypadkach po każdym postępie badawczym na nieznanych obszarach lub na terytorium przeciwnika następuje konsolidacja i dalsze próby lub, jeśli pozycja nie daje się utrzymać, porzucenie pozycji i powrót do bezpiecznej bazy lub poziomu równowagi, co w naszym przypadku może oznaczać wcześniejszy bąbel, od którego początkowo odbiliśmy. Z takich ruchów ograniczonych w cześniejszy mi poziomami cen można wywnioskować, że rynek w znaczącym stopniu napędzany jest przez ceny. Innymi słowy, jego charakter jest w dużej mierze techniczny, co zostało już omówione w rozdziale szóstym.

W tym miejscu możemy sobie przypomnieć, że ilekroć w przeszłości odwoływaliśmy się do takich prawidłowości jak poziomy wsparcia, poziomy oporu i trendy, wstępnie traktowaliśmy je jako „zakładane" skojarzenia. Jednak zachowanie bąbli cenowych wyraźnie sugeruje, że takie prawidłowości, poziomy i skojarzenia generalnie rzecz biorąc nie są przypadkowe, ale racjonalne i obciążone. Poziom cen ma rozstrzygający wpływ na rozwój rynku w danym czasie, a jego uczestnicy, zgodnie z zasadami prognozowania omówionymi w części pierwszej, biorą pod uwagę przeszłe poziomy trwałego kupna i sprzedaży.

Gwałtowny wzrost lub spadek cen następujący przed utworzeniem bąbla przyczynia się do powstania luk, które można bardzo często zaobserwować na wykresach słupkowych lokalnych rynków walutowych, w przeciwieństwie do wykresów rynku globalnego, na których takie luki rzadko się obserwuje, ponieważ zakresy zmian w mniejszym bądź większym stopniu zachodzą na siebie. Jeśli dochodzi do pojawienia się luk, zazwyczaj są one małe i, z małymi wyjątkami, obserwowane jedynie w zestawieniu rynku Ameryki Północnej z rynkami Dalekiego Wschodu. Można z tego wyciągnąć prosty wniosek, że w momencie ostatecznego załamania się bąbla i powrotu ceny na jej dawną ścieżkę istniejąca luka lub luki prawdopodobnie zostaną zapełnione. Podobnie można zauważyć, że reguła mówiąca o 50--proccntowym zniesieniu lub zniesieniu 1/4, 1/8, 1/3 i 2/3 ruchu nie może być traktowana poważnie.

Z powyższych uwag wynika, że ostry' ruch w kierunku wytworzenia bąbla powinien stanowić dla analityka ostrzeżenie, że jeśli bąbel pęknie, wówczas może dojść do niemal równie ostrego powrotu do poprzedniej bazy lub poziomu równowagi.

Wynika z tego również, że jeśli bąbel jest bąblem kontynuacji, czyli jeśli się nie załamuje, w'ówczas punktem docelowym ceny odbijającej od bąbla będzie poprzedni punkt konsolidacji lub poprzedni bąbel. W takim przypadku skala odbicia od bąbla niekoniecznie musi być równa ruchowi w jego kierunku, ale może być równie ostra. Trzeba także zwrócić uwagę, że podobnie jak w innych przypadkach.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
UNTITL68 4 ROZSZYFROWAĆ RY. EK Wybierzmy 95-procentowy poziom ufności, odpowiadający mniej więcej dw
★ Wpisz odpowiednio w diagram podane wyrazy z rz. Zwróć uwagę na ilość liter. Odczytaj i napisz wyra
UNTITL45 ROZSZYFROWAĆ RYSEK Diagram 3.8 Wykres CHF/GBP (1992-1994) i przecięcia czterech średnich
UNTITL54 ROZSZYFROWAĆ RYSEK Diagram 4.1 Wykres USD/GBP od czerwca 1990 roku do stycznia 1991 roku. u
Untitled(62) I I I l I I i 1 Iiii Zadanie 6.25. Wykreśl siatkę ostrosłupa {ABCW)stojącego na rzutni
Untitled(62) I I I l I I i 1 Iiii Zadanie 6.25. Wykreśl siatkę ostrosłupa {ABCW)stojącego na rzutni
WESOŁE DYKTANDA KLASA 3 8 ©Połącz wyrazy w pary. Zwróć uwagę na wzór. H słowo B słówko r,Wl ^
UNTITL20 ROZSZYFROWAĆ RYNEK Diagram 1.16 Kurs CAD/GBP ukazujący przecięcie dwóch średnich kroczących
UNTITL46 Rozszyfrować rynek Diagram 3.10 Wykres CHF/GBP ukazujący kopertę wykupienia/wypraedania ryn
UNTITL21 ROZSZYFROWAĆ RYSEK JPY, GBP, CAD, AUD i XEU w stosunku do dolara oraz ich kursy krzyżowe. J
UNTITL55 ROZSZYFROWAĆ RYNEK Diagram 4.3 Wykres CHF/USD. Kursy globalne notowane co godzinę. Diagram
UNTITL70 Rozszyfrować rysek Diagram 4.26 Wykres JPY (TWI) w lalach 1985-1994 z zaznaczoną linią najm
UNTITL72 ROZSZYFROWAĆ RYSEK Diagram 4.28 Wykres CHF/USD wygładzony metodą średniej kroczącej o okres
UNTITL73 4 Rozszyfrować rysek Diagram 4.32 Wykres kursu USD.OCElż w latach 1981-1994 (skala tygodnio
UNTITL13 ROZSZYFROWAĆ RYNEK Diagram 1.2 Prawidłowości prostoliniowe na hipotetycznym diagramie. Lini
UNTITL15 ROZSZYFROWAĆ RYNEK Diagram 1.8 Kurs ITLAISD w latach 1983-1994. Zwróćmy uwagę na dwie linie
UNTITL18 Rozszyfrować rysf.k Diagram 1.13 Względna siła różnych formacji głowy i ramion, (a) Idealna
UNTITL23 ROZSZYFROWAĆ RYNEK rynku, nie mówiąc o wyjątkowej roli, jaką pełnią dla analityków wykresów
UNTITL29 ROZSZYFROWAĆ RYNEK (c) Diagram 2.1 Postrzegana istotność czynników technicznych i fundament

więcej podobnych podstron