0000014 (14)

0000014 (14)



9. Automatyka zabezpieczeniowa transformatorów    292

Zwarciu wewnętrznemu między uzwojeniem a kadzią (7 na rys. 9.2) towarzyszy prąd zależny od liczby zwartych zwojów oraz od tego; czy punkt gwiazdowy jest uziemiony. Jeśli tak jest, to zwarcie można traktować jako zwarcie zwojowe pewnej liczby zwojów.

Ze względu na zabezpieczenia transformatora, jako zwarcia kryterialne dla doboru zabezpieczeń i ich nastawienia należy przyjąć zwarcia na zaciskach oraz zwarcia wewnętrzne zwojowe, obejmujące pojedynczy zwój.

Nadmierny strumień w rdzeniu

Rdzenie współczesnych transformatorów, w których maksymalna znamionowa indukcja sięga 1,6 -r- 1,75 T, pracują blisko poziomu nasycenia, wynoszącego 2-=-2,1 T dla zimnowalcowanych blach transformatorowych. Jeśli w czasie pracy indukcja ulegnie zwiększeniu na skutek wzrostu napięcia i/lub zmniejszenia częstotliwości, to nastąpi zjawisko nasycania się rdzenia, zwłaszcza w tych jego częściach, gdzie występują zwężenia przekroju. Podczas nasycenia zmienia się rozpływ strumienia i zwiększa jego część zamykającą się przez powietrze. Jest to szczególnie groźne w otoczeniu śrub mocujących, przez które w normalnych warunkach przepływa maleńka część strumienia. Po nasyceniu sytuacja ulega zmianie, gdyż większy strumień przechodzący przez stalowe lite śruby powoduje powstawanie znacznych prądów wirowych i nagrzewanie się tych fragmentów konstrukcji. Wzrost temperatury może być tak duży, że zostaną zniszczone podkładki izolujące konstrukcję od rdzenia, tworzące diamagnetyczną przegrodę dla strumienia. Mogą więc powstać lokalne obszary, w których nawet po zmniejszeniu indukcji strumień przechodzi przez elementy, wywołując w nich nadal znaczne prądy wirowe i nagrzewając je. Taki długotrwały stan podwyższa temperaturę w sąsiedztwie izolacji przewodów, prowadząc zarówno do jej stopniowego osłabiania, a niekiedy nawet do zwarć wewnętrznych, jak i do skrócenia trwałości użytkowej transformatora. Z tego względu dopuszczenie długotrwałego wzrostu indukcji w rdzeniu powyżej granicy 2 T jest dla transformatora groźne.

Rozpatrując pomiar prądu na zaciskach transformatora należy stwierdzić, że nadmierna wartość strumienia powiększa prąd magnesowania, który


Rysunek 9.3

Kształt prądu magnesowania przy nadmiernej indukcji w rdzeniu


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
0000012 (14) 9. Automatyka zabezpieczeniowa transformatorów    290 Dane dotyczące ska
0000015 (14) 9.1. Zakłócenia w pracy transformatorów i autotransformatorów    293 vW\
0000013 (14) 9.1. Zakłócenia w pracy transformatorów i autotransformatorów Rysunek 9.2. Rodzaje zwar
* 3*. AUTOMATYKA ZABEZPIECZENIOWA 520 nowe prądy pierwotne transformatora po stronie górnego i dolne
15 Automatyka zabezpieczeniowa: Zakłócenia w systemie elektroenergetycznym. Prąd zwarciowy i jego
3tom269 8. ELEKTROENERGETYCZNA AUTOMATYKA ZABEZPIECZENIOWA 540 Tablica 8.14. Dobór zabezpieczeń dla
6.1. automatyka zabezpieczeniowa zadziałanie zabezpieczeń, gdyż zwarcia te mogą być odbierane jako

więcej podobnych podstron